06.06.18, 09:37Fot. Jakub Szymczuk (KPRP) via prezydent.pl

Steinmeier: Nikt nie działa pod dyktando drugiej strony. Polska i Niemcy to partnerzy

„Nie zapomnimy zbrodni przeciwko ludzkości dokonanej na Żydach europejskich podczas niemieckiej okupacji Polski. Nie zapomnimy ogromu cierpień, jakie Niemcy zadali Polakom” – mówił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Steinmeier mocno podkreślał:

„Gdy spoglądamy dziś i patrzymy wstecz, to pamiętamy o straszliwych zbrodniach, jakie Niemcy popełnili na Polakach i w Polsce. Wówczas dzisiejsza przyjaźń i partnerstwo polsko-niemieckie jest niemal cudem”.

Podkreślał, że bliskie i przyjazne stosunki z Polską są dla Niemiec wartością nieocenioną, szczególnie w obliczu owego mrocznego rozdziału historii Niemiec. Podziękował również za samo zaproszenie przyznając, że nie jest czymś oczywistym zaproszenie niemieckiej głowy państwa, aby obchodzić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Zdaję sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma ten jubileusz dla Polski”

- podkreślał.

Frank-Walter Steinmeier podkreślał również:

„Niemcy są i pozostaną wdzięczne Polsce za to, że obecnie odnosimy się do siebie z zaufaniem, że partnerstwo pomiędzy krajami stało się możliwe”.

Zaznaczał też, że Polska miała niewiele powodów ku temu, aby darzyć zaufaniem niemieckiego sąsiada w związku z wydarzeniami z przeszłości. Zwrócił tu uwagę choćby na Prusy, które bardzo mocno przyczyniły się do tego, że Polska na ponad sto lat zniknęła z map Europy, a narodowo-socjalistyczny reżim chciał ją zniszczyć.

Podkreślał też, że Niemcy są i pozostaną wdzięczne za to, że obecnie z Polską odnoszą się do siebie z zaufaniem, a partnerstwo stało się możliwe.

dam/PAP,Fronda.pl