Spychalski: Roszczenia żydowskie? Ten temat jest zamknięty - zdjęcie
17.05.19, 09:20screenshot Youtube - Polskie Radio

Spychalski: Roszczenia żydowskie? Ten temat jest zamknięty

15

- Jeżeli chodzi o mienie pożydowskie, to owszem, mamy swoje rozwiązania, natomiast jeżeli chodzi o mienie bezspadkowe, to tutaj sprawa jest według polskiego prawa, polskiego rządu, zamknięta - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

Amerykańskie media podają, że Kongres Stanów Zjednoczonych może uzależnić powstanie stałej amerykańskiej bazy w Polsce, tzw. Fort Trump, od wypłaty przez nasz kraj odszkodowań za bezspadkowe mienie pożydowskie, które należało do polskich obywateli pochodzenia żydowskiego w II RP, a którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Organizacje żydowskie w USA podnoszą tę kwestię, mimo że dziedziczenie na innej zasadzie niż więzów krwi nie występuje w tradycji prawnej zachodniej cywilizacji.

- Z mojej wiedzy wynika, że nigdy w takiej formule ta sprawa nie była stawiana. Wiem, że media różne rzeczy piszą, mówią. (…) Jeżeli chodzi o mienie pożydowskie, to owszem, mamy swoje rozwiązania, natomiast jeżeli chodzi o mienie bezspadkowe, to tutaj sprawa jest według polskiego prawa, polskiego rządu, zamknięta - zaznaczył rzecznik prezydenta.

- W kwestii mienia spadkowego jest ścieżka sądowa i różne podmioty, osoby odzyskują swój majątek, swoje nieruchomości - dodał.

Prowadzący zapytał, co zrobi prezydent, gdy Donald Trump postawi ultimatum: "albo odszkodowania, albo bazy". - My rozwiązanie tej kwestii mamy. Mienie bezspadkowe, czyli takie, w którym już nie ma spadkobierców, ten temat jest zamknięty. On nie funkcjonuje, nie ma go - podkreślił polityk.

Całości można posłuchać TUTAJ.

Polskieradio24.pl

Komentarze (15):

pss2019.05.17 19:33
Skoro rząd odparł atak.To czas na przeprowadzenie kontrataku.Należy zrobić wykazy niespłaconych długów żydowskich i rozpocząć windykację.Wyszłoby pewnie,że nie musielibyśmy pracować do końca świata.Ale to tylko marzenia.W partii Kaczyńskiego już sama myśl o żądaniu spłacania jakichkolwiek długów przez żydów to straszliwa,większa niż holokaust,zbrodnia.Przy okazji Polska dostałaby się na listę państw należących do osi zła,a te jak kończą wszyscy wiedzą.
nie dla marksizmu2019.05.17 16:37
https://prawy.pl/102085-polacy-miedzy-rosyjska-onuca-a-obrzezaniem-panstwa/
Ryszard Olejniczak2019.05.17 14:27
Wg senatu USA to temat otwarty. Reszta będzie należała do amerykańskich sądów.
Gnostyk2019.05.17 23:15
Masz rację niestety. Skoro Amerykanie wymusili stosowanie przez Polskę swojego prawa FACTA, to tym bardziej mogą wymusić żeby polski parlament przyjął ustawę, która pozwala na zapłatę za mienie bezspadkowe.
Rey2019.05.17 11:22
No to po co te wszystkie negocjacje z Żydami ?
Jarku 2019.05.17 11:10
uż przez sam fakt podjęcia negocjacji - obojętnie, czy jawnych, czy konspiracyjnych - rząd legalizuje żydowskie roszczenia do NIENALEŻNEGO im mienia, które tak naprawdę nawet nie istnieje. O co postarali się Niemcy w czasie wojny i wprowadzający po wojnie siłą komunizm sowieccy Żydzi - niszcząc nawet to, co przetrwało wojnę. Staje na tym, że Polacy - ofiary Niemców i sowietów, w tym sowieckich Żydów, mają za nieistniejący, bezspadkowy majątek - ewentualnie należny skarbowi państwa - zapłacić Żydom "odszkodowania". Obustronna bezczelność - rządu i "petentów". A intencje i gotowość sojuszników - w tym zza oceanu - należy sprawdzać, bo lepiej się zawieść na nich WCZEŚNIEJ niż ZA PÓŹNO. O czym - za przyczyną Becka i Rydza-Smigłego - tak boleśnie przekonaliśmy się we wrześniu 1939 r.
Kazio2019.05.17 10:31
To dlaczego projekt Kukiz nad którym miano debatować zdaje się w środę nagle spadł z obrad sejmu,bez podania konkretnych przyczyn, przecież ustawą można było to szybko załatwić, oczywiście decyzje zapadają po cichu, rząd uspokaja społeczeństwo i staje na baczność przed żydami,którzy chcą nas po prostu okraść,po wyborach jesiennych wszystko będzie jasne co rząd obiecał i przeznaczył żydom
niuniek2019.05.17 10:09
Proponuję usytuowanie Fortu Trump w Twierdzy Kłodzkiej , z powodu krótkich linii zaopatrzenia dla amerykańskich jednostek bojowych z kierunku Czech. Czechy jako jedyne przyjazne nam państwo, produkuje samochody, które w warunkach bojowych ulegają szybkiemu zużyciu . Ulokowanie Fortu Trump w suwalskim, do pilnowania złóż metali ziem rzadkich wiąże się z ryzykiem odcięcia od portów na Bałtyku jak również w przypadku obrony w/w portów wydłuża drogę zaopatrzenia do 10 tys km z kierunku USA, co może się przyczynić do utraty walorów bojowych wspomnianych jednostek z powodu braku zaopatrzenia.
joanna2019.05.17 9:52
Gdyby rzeczywiście Ameryka uzależniła nasze stosunki, w tym budowę stałej bazy wojsk NATO, od naszego stanowiska w sprawie mienia bezspadkowego polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, to po 1. dałaby zachętę do totalnego bałaganu w świecie; po 2. zasygnalizowałyby, że podstawą roszczeń majątkowych jest narodowość, a nie obywatelstwo konkretnego państwa. A to oznacza, że dałaby przyzwolenie na machlojki, o jakich się co chwilę dowiadujemy, chociażby na przykładzie Warszawy, gdzie spadkobiercy byli "nominowani", "wyznaczani" , "wykupywani" za 50 zł czy za kilka tysięcy, kreowani, a ponadto dokonywali czynności prawnych spoza grobu! Co więcej, na takiej interpretacji prawa spadkowego Ameryka wyszłaby na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, bo wtedy bezspadkowe mienie Amerykanów polskiego pochodzenia (a Polaków w Ameryce było i jest miliony) powinno trafiać co najmniej do polskich organizacji polonijnych w USA, albo wręcz do polskiego budżetu. Zatem przestańmy sobie robić kpiny z prawa, bo polskie prawo dotyczące mienia bezspadkowego jest logiczne i rozsądne.
Gnostyk2019.05.17 23:07
Ale przecież Amerykanie właśnie od tego te stosunki uzależniają...USA tak jak każdy inny kraj ma swoje określone interesy. W stosunkach międzynarodowych najważniejsze jest niestety prawo siły. Dlatego USA będzie oczekiwać od Polski zapłaty za mienie bezspadkowe. Natomiast ewentualne żądania dotyczące mienia Amerykanów polskiego pochodzenia zostaną stanowczo odrzucone. Masz jakieś mechanizmy żeby przymusić USA do wypłaty ? Natomiast Amerykanie ( i Żydzi) takich mechanizmów wobec Polski mają bardzo wiele. Amerykanie NIE SĄ naszymi przyjaciółmi. Czym prędzej to zrozumiesz...tym lepiej...
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 9:48
Najnowszy sondaż poparcia nie daje żadnych szans partii kumającej się z czarną mafią. Polacy odwracają się od propedofilskiego PiS, które notuje -10% spadek! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24794168,najnowszy-sondaz-do-parlamentu-europejskiego-ke-wyprzedza-pis.html#s=BoxOpMT Polacy zaczęli otwierać oczy!
joanna2019.05.17 10:04
Dumny Geju, po pierwsze, Twoja wypowiedź jest nie na temat, wszak artykuł, który komentujemy dotyczy interpretacji amerykańskiej ustawy o mieniu bezspadkowym. Po drugie, życie nauczyło nas, że badania i sondaże (a ich wynik zależy to od wielu czynników: zleceniodawca, sposób stawiania pytań, dobór grupy badanej i wiele innych czynników) nie są prawdą objawioną. Pamiętamy bowiem z poprzednich wyborów wyniki tzw. prestiżowej sondażowni (dla uniknięcia konsekwencji prawnych pominę nazwę), która wykazała się tak dużą lojalnością wobec zleceniodawcy badań, że różnica pomiędzy jej prognozą a wynikiem wyborów była tak bardzo rozbieżna, że "rzuciła na kolana" normy znane z naukowej statystyki. Stąd to okrągłe 10% z dnia na dzień, wsparte Twoim, Szanowny Dumy Geju, potokiem wyzwisk, zamiast dyskursu i refleksji zaliczam raczej do folkloru politycznego niż poważnej wypowiedzi, poważnego uczestnika dyskusji politycznej. Pozdrowienia.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 10:09
Nie z dnia na dzień, a w ciągu tygodnia po szokującym dokumencie braci Sekielskich. Poparcie dla PiS jest bardzo niestabilne, a gro z tych, którzy głosowali na PiS tylko ze względu na 500+ gotowa jest zmienić zdanie w każdej chwilii. I właśnie to zrobili po obejrzeniu wstrząsającego dokumentu. Mam nadzieję Joasiu, że nie przywiążujesz też dużej wagi do sondażowni pro-pissowskich, którymi fronda cały czas się brandzluje.
nie dla marksizmu2019.05.17 9:39
Kłamcy tylko trochę bardziej inteligentni niż kłamcy z PO.https://www.youtube.com/watch?v=Eo4hPsjrA4Y
Jozin z Bazin2019.05.17 9:28
Gonić ich z naszego kraju!!!