Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla portalu Onet, na czele sondażu zaufania społecznego znaleźli się prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, który wyprzedził Rafała Trzaskowskiego. Wszyscy główni politycy odnotowali bardzo duże spadki w porównaniu do przedniego badania, ale jeden polityk zyskał … prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Największym zaufaniem społecznym według tego sondażu cieszy się prezydent Andrzej Duda, którego pozytywnie oceniło 42.3 proc. respondentów i jest mniej niż w badaniu wrześniowym o 9.9 pkt proc. Wtedy prezydent Duda uzyskał rekordowy wynik.

Na drugim miejscu z poparciem 40 proc. ankietowanych znalazł się szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, ale ze spadkiem o 8.6 pkt proc. w porównaniu do badania wrześniowego i – jak dodaje Onet – jest to najgorszy wynik premiera od stycznia 2020, kiedy to miał wynik identyczny.

Na trzecim miejscu znalazł się lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia z poparciem 37.9 proc. i jest to wynik słabszy w porównaniu do września o 5.4 pkt. proc.

Z kolei Rafał Trzaskowski, którego wyprzedził Hołownia znalazł się na miejscu czwartym z wynikiem 34.2 proc. i spadkiem o 9.3 pkt. proc.

Wyniki, jakie uzyskali wszyscy liderzy rankingu są zdecydowanie gorsze niż przed miesiącem. 

Jedynym politykiem, który odnotował wzrost zaufania społecznego jest wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według badania ufa mu 31,6 proc. Polaków i jest to wzrost do poprzedniego badania we wrześniu o 0,9 pkt proc.

 

mp/pap