Sondaż: Platforma utrzymuje przewagę nad Hołownią, na czele niezmiennie PiS - zdjęcie
08.07.21, 07:15Fot. Kancelaria Sejmu, Aleksander Zieliński via Flickr, CC BY 2.0

Sondaż: Platforma utrzymuje przewagę nad Hołownią, na czele niezmiennie PiS

6

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polsat News. Ponadto po powrocie Tuska Platforma Obywatelska utrzymuje swoją przewagę na Polską 2050.

Zgodnie z wynikami sondażu Zjednoczona Prawica w składzie PiS, Solidarna Polska i Porozumienie może liczyć na 34 proc. poparcia.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą zagłosować chciałoby 20 proc. badanych (wzrost o 3,1 proc.).

Na trzeciej pozycji znajduje się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem rzędu 15,5 proc. (spadek o 1,6 proc.). 

Powrót Donalda Tuska odwrócił poprzedni trend, w którym Polska 2050 regularnie wyprzedzała Platformę w sondażach i powiększała swoją przewagę nad tym ugrupowaniem.

Do Sejmu dostałaby się także Lewica z poparciem 8,2 proc. (spadek o 1,1 proc.), Konfederacja z poparciem 7 proc. badanych (spadek o 1,4 proc.) oraz Koalicja Polska-PSL z poparciem 5,3 proc. (spadek o 1,3 proc.).

9,9 proc. badanych nie wie przy tym, na kogo oddałaby swój głos.

Sondaż przewiduje także wariant, w którym ugrupowania wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy startują z osobnych list. Tradycyjnie widać tutaj dominację PiS, które mogłoby liczyć w takim wariancie na 29,5 proc. poparcia. Porozumienie uzyskałoby 1,2 proc. poparcia, Solidarna Polska - 0,9 proc., a Partia Republikańska utworzona przez Adama Bielana - 1,5 proc.

W takim wariancie na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z 18,9 proc. poparcia, a na trzecim Polska 2050 z 15,3 proc. poparcia.

jkg/polsat news


Komentarze (6):

Jawny2021.07.8 17:43
A może z tą całą odbudową Pałacu Saskiego chodzi o to, żeby można było przenieść w historyczne miejsce pomnik ks. Poniatowskiego i zwolnić miejsce przed Pałacem Prezydenckim na inny pomnik? Wiecie czyj?
Suweren2021.07.8 7:48
Nie pozwólmy na nacjonalistyczno-katolicją indoktryncję dzieci: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/obywatelskie-wotum-nieufnosci-czarnek. Precz z fundamentalizmem z polskich szkół!
POdPIS2021.07.8 7:32
Dopóki nie będzie gruntownego przygotowania wyborcy co do praw ekonomicznych jakie funkcjonują we współczesnym świecie dopóty będzie zwyciężać populizm. Przecież większość wyborców będąc podatnikami nie wie że to oni są chlebodawcami Kaczyńskiego a nie odwrotnie .Nie wiedzą że ZUS im zwraca a nie daje . Podobnie unia.
Filip2021.07.8 7:20
Dokonania Jarosława Kaczyńskiego. Politycy z PiS-u doprowadzili do wydania 1,5 mld zł na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce, po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Politycy z PO nie chcieli wybudować bloku C za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim zmarnował 134 mln zł na w wybory kopertowe, bez podstawy prawnej. Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza zmarnowała miliony i nie dokonała żadnych nowych ustaleń. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Ochrona Jarosława Kaczyńskiego rocznie kosztuje polskiego podatnika około 1,5 mln zł. Przemysł stoczniowy przez sześć lat rządów PiS-u nie został odbudowany. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma otrzymać pieniądze z tego Funduszu pomimo PiS-wi, a nie dzięki PiS-wi. Rządzący wielokrotnie złamali Konstytucję i prawo europejskie. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Mamy największą inflację w Unii Europejskiej, a zadłużenie finansów publicznych rośnie jak nigdy do tej pory. Propaganda pisowska do perfekcji doprowadziła umiejętność podawania zmanipulowanych i przekłamanych informacji. Mam nadzieję, że Donald Tusk uratuje nas przed dalszymi szaleństwami Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki był wieloletnim doradcą Donalda Tuska i nie jest krytykowany za działania, za które pisowcy krytykują Donalda Tuska. Pod względem korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa PiS przebił wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące. W spółkach skarbu państwa nie zasiadają fachowcy, tylko pisowcy. Naród we wszystkich kolejnych wyborach, musi PiS-wi pokazać czerwoną kartkę i wrócić do normalności.
PiotrS2021.07.8 8:51
Tytułem uzupełnienia powyższego przytoczę dosłownie wypowiedź wicerzecznika PiS (Radosław Fogiel). Ta wypowiedź jest kwintesencją działań obecnej ekipy rządzącej - nie słuchamy ekspertów, popieramy swoich nawet jak sa beznadziejnie głupi, głosimy populizmy, kto nie znami ten przeciw nam, zabieramy pieniądze podatnikom. Wspomniana wypowiedź: "...kiedy sprawowaliśmy władzę w latach 2005-2007. Wtedy poszliśmy w kierunku bardzo eksperckim, właśnie otwartych konkursów jeśli chodzi o rady nadzorcze. Trafiali tam eksperci z rynku, trafiały osoby z tytułami naukowymi, z SGH, z innych uczelni. No i problem okazał się taki, że ich sposób myślenia o gospodarce, o zarządzaniu był zupełnie sprzeczny z tym, co Prawo i Sprawiedliwość ma w swoim programie..."
Filip2021.07.8 11:56
Radosław Fogiel jest z zawodu piekarzem. Studiował socjologię, ale nie poradził sobie i po pierwszym roku wyleciał ze studiów. Zamiast zajmować się polityką powinien zająć się wypiekaniem chleba.