Na światło dzienne wychodzą nowe fakty ws. ośrodka wypoczynkowego w Skubiance, który był wynajmowany ambasadzie Federacji Rosyjskiej od z górką czterdziestu lat. Ile w tym czasie okres Rosjanie zapłacili Lasom Państwowym? Kwota, układy i bezczelność Rosjan są szokujące.

Jak ujawnia portal niezalezna.pl, Federacja Rosyjska płaciła „jedynie za grunt, nie ponosząc kosztów dzierżawy znajdujących się na nim obiektów wraz z towarzyszącą im infrastrukturą” – czytamy.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ „na zasadzie kontynuacji” bazując na pierwszej umowy zawartej w 1980 r., przetargu na wynajem Skubianki nigdy nie przeprowadzano.

- Umowa podpisana w 2009 roku (na 15 lat; zaczęła obowiązywać w lutym 2010 r.) dotyczyła najmu blisko pięciohektarowego obszaru (4,95 ha), na którym znajdują się 2 hotele, 2 wille i 8 domków letniskowych za wręcz symboliczną kwotę 12 tys. zł miesięcznie – podaje serwis niezalezna.pl.

Co szczególnie zastanawiające, wynajmowany przez Rosjan ośrodek znajduje się w bezpośredniej bliskości wojskowego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki – tam swoją siedzibę ma także „Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Ośrodek Szkoleniowy Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowe Zakłady Łączności i Wojskowy Instytut Łączności, jednostka wojskowa JW 4539 oraz Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Ryni, gdzie odbywały się m.in. konferencje z udziałem funkcjonariuszy MON, SKW i ABW”.

Interesujące jest także, że taka bliskość polskich kluczowych obiektów nie stanowiła dla ówczesnego szefa MSZ nie była najwidoczniej niepokojąca.

Możliwe jest natomiast, że ośrodek w Skubiance w wyniku sądowych przepychanek oraz egzekucji komorniczej zostanie ponownie oddany do użytku Lasów Państwowych.

- Kto, w jaki sposób i z czyich zasobów pokryje koszty 42-letniej eksploatacji, ew. koniecznych napraw i remontów, znajdujących się na terenie ośrodka budynków i infrastruktury? - pyta portal niezalezna.pl.

 

mp/niezalezna.pl/gazeta polska