Skandal po festiwalu w Legnicy. „Polacy wdzięczni za wyzwolenie” - zdjęcie
23.09.13, 15:31Pomnik ku czci żołnierzy radzieckich poległych we Frankfurcie nad Odrą w kwietniu 1945 (fot. Ralf Lotys/Sicherlich/Wikipedia)

Skandal po festiwalu w Legnicy. „Polacy wdzięczni za wyzwolenie”

12

Przeciwko organizacji imprezy w Legnicy protestowało wiele środowisk patriotycznych, które obawiały się, że wydarzenie zostanie wykorzystane w celach propagandowych.

Tak też się stało, czego przykładem jest materiał wyemitowany przez rosyjską stację Zvezda, która relacjonowała imprezę.

Nagranie rozpoczyna się od zdjęć nakręconych podczas rekonstrukcji zdobycia miasta. „Jestem dumny z noszonego sowieckiego munduru, ponieważ to żołnierze sowieccy oswobodzili nas od Niemców. Dlatego do dziś jesteśmy im za to wdzięczni” - mówi rosyjski lektor, choć słowa uczestnika grupy rekonstrukcyjnej brzmią zupełnie inaczej. W opisie materiału można także znaleźć informację, że w Legnicy „do dziś oddaje się cześć sowieckim wojskowym”.

Manipulację zauważyła i opisała „Gazeta Polska Codziennie”.

MBW/Niezalezna.pl/GPC

Komentarze (12):

anonim2013.09.23 15:47
man.of.Stagira: Radzę sobie poczytać "nieantypolski" Newsweek, albo Gazetę Wyborczą. To, że tego typu gazety chcą "dobra" Polski i Polaków, o tym wszyscy wiedzą. A odnośnie tego festiwalu to Ruski czują się pewnie, w sytuacji kiedy mamy taką władzę jaką mamy. Na dodatek przy naszej granicy robią sobie manewry wojskowe, ale co tam... Udawajmy, że nie plują na nas tylko pada deszcz.
anonim2013.09.23 16:14
Co prawda to prawda, przecież ruskie chcieli wyzwolić nas od... trosk doczesnych na wieki. BHO!!!
anonim2013.09.23 16:15
:) Moje zdanie o Frondzie powstało na skutek czytanych tutaj artykułów, a nie na zasadzie porównywania jej do GW. Poza tym nie ma czego porównywać.
anonim2013.09.23 17:22
Bolszewicy tak "wspaniale" wyzwalali takie miasta jak Elbląg czy Legnica, że nic po ich historycznych, pięknych starówkach nie pozostało, tylko blokasy zbudowane za Gomułki lub Gierka. Sowieci szli paląc wszystko na swojej drodze. W Ratuszu gdańskim ujrzeli na ścianach portrety rajców, burmistrzów i drąc się "Hitlero!" zaczęli strzelać z pepesz po dziełach sztuki. A gwałtom i grabieżom nie było końca. Gwałcili zarówno młode dziewczęta, jak i staruszki, dzieci, a nawet kobiety w szpitalach położniczych. Takie było wyzwalanie. Potem nastała grabież zakładów przemysłowych na Śląsku, w Prusach. Wywożono maszyny, tory, nawet żelazne elementy konstrukcyjne, dachy budynków. A podobno Polsce dostała się "rekompensata" za Kresy w postaci uprzemysłowionego Pomorza i Śląska. Bzdura! Dostaliśmy gołe mury i wypalone miasta-Gdańsk (Danzig), Elbląg (Elbing) i inne. Piszę w nawiasach dawne niemieckie nazwy, bo żal mi dawnej społeczności pruskiej i niemieckiej na tych ziemiach. A wypalone ślady ich dawnej obecności widać do dziś.
anonim2013.09.23 17:24
Nie wiem o jakie dokładnie pokolenie Ci chodzi. Rozumiem, że nie odpowiada Ci partia jaką jest PiS, masz do tego prawo, ale uważam, że mocno przesadzasz. W ogóle gubię się w tym Twoim rozumowaniu, że niby co? Jest to partia liberalno-konserwatywna? Na dodatek faszystowska? To chyba Ty partii faszystowskich na oczy nie widziałeś.
anonim2013.09.23 17:33
Prawda niestety jest taka że Stany nas sprzedały razem z Anglią. A "wyzwolenie" wjechało razem z T-34.
anonim2013.09.23 17:34
To miało być do man.of.Stagira. Zapomniałem wpisać.
anonim2013.09.23 17:35
A już rozumiem :D Dobra za długo przed komputerem. Koniec na dzisiaj :D
anonim2013.09.23 19:15
Trochę trotylu wywalić cholerę ten pokraczny pomnik zniewolenia i opresji. No i przymusowe korepetycje dla przygłupów z Legnicy. Nie chce się wierzyć, że 20 lat po są tacy idioci...
anonim2013.09.24 0:17
artur ''Widać napisałem prawdę, skoro Man of Stagira z długiej wypowiedzi uczepił się szczegółu. 20 lat w IIIRP'' Wg Stagiryty to bylo najbardziej kretyńskie zdanie zapewne,wg mnie debilny i nikomu do niczego niepotzrebny jest cały twoj wpis stary lewacki manipulatorku ty widziales kretynie dorobek naukowy profesora ,którego haniebnie chcesz zdyskredytowac?
anonim2013.09.24 0:35
Stagiryta ''stracone pokolenie zakłamanych ignorantów'' Ten do którego slowa są skierowane jest na tyle ugryziony liberalnym ''korwinizmem'' ,że sam o wlasnych silach z liberalnego bagna się nie wygrzebie,ale pokolenie tzw ''narodowców'' nie jest jeszcze stracone.Muszą się tylko w porę zorientować,ze ich samozwańczy przywódcy to zwykli oszuści i karierowicze,a oni są da nich mięsem armatnim
anonim2013.09.24 5:54
@cassiodorus - trafnie i dobitnie. Brawo! Niestety, wciąż nie potrafimy oczyścić Frondy ze śmieci :(