Skąd wzrost KO w sondażach? Prof. Chwedoruk: To nie ,,efekt Tuska’’  - zdjęcie
10.07.21, 10:53Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Skąd wzrost KO w sondażach? Prof. Chwedoruk: To nie ,,efekt Tuska’’

9

W ostatnim czasie Koalicja Obywatelska, która przyzwyczaiła się już do strat w każdym kolejnym sondażu i zajęcia pozycji trzeciej siły politycznej, nagle zaczęła odzyskiwać poparcie i wyprzedziła Polskę 2050. Sondażowy skok wielu przypisuje „efektowi Tuska”, który w ub. sobotę powrócił na polską scenę polityczną. Tej oceny nie podziela prof. Rafał Chwedoruk. W rozmowie z „Wprost” politolog opowiedział o mechanizmie „sondażowego paradoksu”.

Mija tydzień od zebrania Rady Krajowej PO, na której Borys Budka zrzekł się przywództwa w Platformie Obywatelskiej na rzecz Donalda Tuska. Publikowane od tego dnia sondaże są wyjątkowo łaskawe dla Koalicji Obywatelskiej. W większości z nich ponownie zajmuje ona drugie miejsce na polskiej scenie politycznej, spychając ruch Szymona Hołowni. W rozmowie z „Wprost” prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego był pytany, czy wzrost poparcia można wyjaśniać „efektem Tuska”. Stanowczo zaprzeczył tej tezie.

- „Moim zdaniem skoku poparcia dla KO w sondażach absolutnie nie można nazwać efektem Tuska, dlatego że w badaniach opinii publicznej z reguły realny stan odnajdujemy co najmniej dwa tygodnie po danym wydarzeniu”

- wyjaśnił politolog.

Ekspert wskazał też na „sondażowy paradoks”.

- „Warto zauważyć, że nie po raz pierwszy mamy do czynienia z sondażowym paradoksem. Jeśli o jakimś ugrupowaniu mówimy bardzo dużo, w dłuższej sekwencji czasowej, to, bez względu na treść przekazu, w naturalny sposób rozpoznawalność tego ugrupowania rośnie, przypomina o sobie i wzrasta jego poziom poparcia”

- podkreślił.

Jego zdaniem wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej nie jest zasługą samego powrotu Donalda Tuska, a raczej wcześniejszych wydarzeń wokół tego powrotu i medialnej dyskusji na ten temat.

- „Dopiero za kilka tygodni zobaczymy, czy poparcie dla KO się utrwaliło, czy też jest jedynie przejściowym echem wzrostu medialnej obecności danej formacji”

- powiedział rozmówca „Wprost”.

Rzeczywisty wpływ Donalda Tuska na sytuację Platformy natomiast, zdaniem prof. Chwedoruka, będzie można ocenić dopiero jesienią.

kak/WPROST.pl

Komentarze (9):

Nie boimy się Tuska!2021.07.10 16:03
Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska! Nie boimy się Tuska!
Pet2021.07.10 15:59
Wszystkie pisowce na front walki z Tuskiem...bo już na pampersów zaczyna brakować.
Hej ty "katolicka kretynizacja polski 🇵🇱"2021.07.10 12:41
Dlaczego NIE jesteś żonaty? Dlaczego NIE masz dzieci? A to dlatego, że ch uja NIE masz a pisde masz dupsku!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.10 12:25
żoliborski naszczalnik narodowy znowu się onanizował podczas obchodów 135 miesięcznicy?
katolicka deratyzacja Polski2021.07.10 15:08
Rosyjskich chamow zza Uralu latwo rozpoznac po wulgarnosciach,obcych kulturze polskiej.
Filip2021.07.10 11:32
Andrzej Duda w uzgodnieniu z Jarosławem Kaczyńskim dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przy obecnych rządach Jarosława Kaczyńskiego z powodu łamania praworządności Polska nie zostałaby przyjęta do Unii Europejskiej. Przestrzeganie praworządności przez rządzących jest powiązane z przekazywaniem dotacji z Funduszu Odbudowy. Polityka Jarosława Kaczyńskiego może doprowadzić do wstrzymania dotacji dla Polski z tego Funduszu, a nawet do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Politycy z PiS-u prowadzą narrację nacjonalistyczną, ale jednocześnie szkodzą interesom naszego kraju. Wymyślają kolejne kłamstwa na Donalda Tuska ku zadowoleniu mniej inteligentnej i mniej wykształconej części naszego społeczeństwa. Mateusz Morawiecki jest byłym wieloletnim doradcą Donalda Tuska i krytykuje te decyzje, które sam wcześniej firmował swoim nazwiskiem. Celem umieszczonych artykułów we Frondzie jest otumanienie czytających i skłonieniu ich na popierania polityków szkodzących naszemu krajowi. Politycy z PiS-u chcą przejąć lub zlikwidować TVN, żeby ich elektorat nie dowiadywał się o ich aferach. Gotowi są na każde świństwo dla utrzymania swojej władzy. W przypadku przegranych wyborów, wielu z nich będzie miało sprawy karne lub trafi przed Trybunał Stanu.
Anonim2021.07.10 11:06
Sraka PiSdzielców z powodu powrotu Tuska wylewa się im uszami...😁😁😁
Anonim2021.07.10 11:59
Poczatkowo tak bylo. Teraz widac ze Tusk jest cienki, choc lepszy od Budki, Kidawy i innych osob co maja na drugie imie Pomyłka
Do Anonima2021.07.10 12:28
A tobie ustami.