Semka: Zaniedbanie lustracji mści się na Kościele - zdjęcie
13.05.19, 15:45Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Semka: Zaniedbanie lustracji mści się na Kościele

22

W rozmowach z Polskim Radiem, a także z portalem DoRzeczy.pl publicysta Piotr Semka odniósł się do filmu braci Sekielskich oraz ogólnie do problemu pedofilii w Kościele. 

Zdaniem Piotra Semki, mówiąc o filmie "Tylko nie mów nikomu", nie można zapomnieć o związkach duchownych przedstawionych w dokumencie ze Służbą Bezpieczeństwa, co jednak w filmie przemilczano. 

"Kościół bardzo lekko przeszedł nad tą kwestią. W 2009 czy w 2010 roku było oświadczenie episkopatu, że żaden z chyba 30 przypadków współpracy biskupów z SB nie był świadomy ani szkodliwy. Na taką informację można się tylko uśmiechnąć. Metoda przeczekania problemu zastosowana wtedy, teraz się mści"- ocenił dziennikarz "Do Rzeczy" w rozmowie z Polskim Radiem. 

Semka zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, że premiera filmu akurat w tym momencie ma swój oczywisty kontekst polityczny. Jak stwierdził rozmówca Polskiego Radia, dokument "można było puścić tydzień po wyborach", a fakt, że wyszedł właśnie teraz, w środku kampanii do Parlamentu Europejskiego, wskazuje na oczywisty kontekst polityczny tego obrazu. 

"Autorzy powinni trzymać się z dala od polityki"-ocenił publicysta tygodnika "Do Rzeczy". 

"Autor wypuszcza film na dwa tygodnie przed końcem kampanii wyborczej; wprowadza do niej wątek pedofilii. Jeśli ktoś mówi, że nigdy nie ma dobrego terminu na projekcję takiej produkcji, to odpowiadam: oczywiście, że jest. Można było ten film wypuścić tydzień po wyborach"- podkreśla Piotr Semka, który o filmie Sekielskich oraz przypadkach pedofilii w Kościele Katolickim mówi również w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.

Dziennikarz wskazał, że dokument ten ma "trzy poziomy oceny". Pierwszy to relacje ośmiu osób skrzywdzonych w ten sposób przez kapłanów. Drugi- to wątki wyraźnie antyklerykalne, 

"Niekiedy wynikają one albo z niezrozumienia istoty Kościoła, co prowadzi do mało wiarygodnych "ustawek". Jeżeli ktoś idzie i dzwoni o dowolnej godzinie do biskupa, i oburza się, że nie dochodzi do spotkania, to jest to tani chwyt. Ta scena ma stworzyć wrażenie Kościoła, który nie chce skonfrontować się z ofiarą, choć formuła przyjmowania w takiej kurii może jest zbyt sztywna, ale każdy dziennikarz wie, jak to wygląda. Nie można podejść, zadzwonić i powiedzieć "dzień dobry, chciałbym spotkać się z biskupem". On ma też swój program zajęć"-tłumaczy publicysta. Trzeci plan to właśnie kontekst polityczny i fakt, że film zostaje upubliczniony 10 maja, czyli nieco ponad 2 tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Ten film pokazuje jedną rzecz, która w Polsce nie jest specjalnie zauważana, ponieważ wrogowie Kościoła lubią utrzymywać jego wizerunek jako siły wszechpotężnej. Natomiast ludzie bardzo życzliwi Kościołowi mają pewne problemy ze wskazywaniem problemów Kościoła. Otóż ta słabość polega na strukturze, w której polski Kościół jest konfederacją stu iluś niezależnych biskupów. I to utrudnia prowadzenie skoordynowanej akcji, np. przeciwdziałania takich patologiom"- dodaje Piotr Semka. 

yenn/Polskie Radio, DoRzeczy.pl, Fronda.pl

Komentarze (22):

Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.05.13 21:18
Semka, rozmawia pan o patologiach czy przestepstwach. Nad patologia pracuje sie, a przestepstwa - sciga i karze sie. Skoordynowane dzialania pozostaw prokuraturze.
XYZ2019.05.13 19:57
A dlaczego po wyborach,chyba lepiej wiedzieć na kogo się głosuje.
Tom Bombadil2019.05.13 19:28
Sekielski przemilczał to, że księża z jego filmu byli zwerbowani jako TW... Powiedział to dopiero po filmie. Dlaczego? Bo ujawnienie tego w filmie stępiłoby jego ostrze. A Sekielski miał - być może - "zlecenie na Kościół od pogrobowców UB i SB". Trzeba do końca ujawnić tę prowokację, jaką jest film! Bo prawdopodobnie jest to film nie tyle o rozpustnikach w sutannach ale o homoseksualistach, którzy mieli pecha być przyłapanymi - w młodości - przez MO na molestowaniu młodych chłopców. Potem kierowano ich (rękoma UB i SB) do seminariów jako "śpiochów". Podobnie było w USA, o czym opowiedziała była komunistka i ruska agentka, Barbra Dodd. Sama skierowała do seminariów amerykańskich mnóstwo (zwerbowanych przez siebie) komunistów i homoseksualistów. Niewykluczone, że Mc Carrick był jednym z nich. Teraz Kościół (ofiara UB i SB) jest znów niszczony przez nikczemników (pedofilów, byłych "Śpiochów", użytych jako narzędzia, dawniej przez UB i SB, a teraz przez Sekielskich). Niestety brak lustracji, której nie poddał się polski Kościół, mści się teraz okrutnie.
ZYDOW JUDASZY TRZEBA WALIC W RYJ2019.05.13 18:52
TY POLIZYDKU OCZYWISCIE WYSLALES SWOJE 17 LETNIE DZIECKO DO BIEDRONIA A NUKI ABORCYJNE.
Foster2019.05.13 18:03
Co ma lustracja do pedofilii ?
observer2019.05.13 17:34
Żaden czas nie będzie odpowiedni, bo rocznica się zbliża lub po rocznicy, bo nowenna, bo kalendarz wyborczy, bo wizyta, bo wydarzenie. Pan T. Sekielski nie jest wzorem bezstronności, ale pokażcie mi bezstronnego katolika / księdza/ , który zrobił taki film. Czynienie zarzutu Sekielskim o braku informacji o uwikłaniu we współpracę księży pedofilów i biskupów nadzorujących w/w, to czyste szaleństwo. PRZECIEŻ KOŚCIÓŁ HIERARCHICZNY WE WSPÓŁPRACY Z SB NIE WIDZIAŁ NIC ZDROŻNEGO / poza abp. Wielgusem/. Nic takich zwyrodnialców nie chroni, każdy ojciec skrzywdzonego dziecka ma prawo łeb ukręcić powoli bez znieczulenia takiemu draniowi.
Artur2019.05.13 17:29
Gdyby Sekielski był uczciwy to najpierw nakręciłby film o pedofilii wśród dziennikarzy, potem polityków i nauczycieli a dopiero na końcu o tym środowisku, w którym tego typu zjawisk jest najmniej. Tymczasem on zrobił odwrotnie, zaczął od tego środowiska które może być wzorem bo takich przypadków jest tu najmniej, w którym nie potrafił znaleźć przykładów z czasów obecnych - wyciągnął je z odmętów historii i to, pewnie przypadkiem, spośród osób rozpoznanych przez UB. Tym czasem zupełnie pominął takie głośne przypadki ze świata polityki jak np. Cohn Bendit, który otwarcie się do tego przyznał.
Miron2019.05.13 17:20
Czego do dziś dokonała fundacja "Nie lękajcie się"Działa od kilku lat i nie czytałem ani o jednym fakcie dokonanej pomocy dla pokrzywdzonych przez pedofili. Jest to przykrywka dla lukratywnego życia jej "pracowników" i udawania działalności prawno -psychologicznej "ofiarom" i zbieraniu ich wyimaginowanych po latach zeznań. Należy ich rozliczyć z pseudodziałalności i pasożytowaniu za zebrane na tej fusze pieniądzach. Może zainteresuje się tym szwindlem któryś z śledczych redaktorów?.
Oloo2019.05.13 16:54
Co do braku rozliczenia agentury w kościele to pełna zgoda.Reszta to bronienie kasty pedofilskiej,bo film źle jest zrobiony.Więc po wyborach zróbcie własny film o pedofili w Kościele.Co stoi na przeszkodzie?
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 16:36
Pamiętajcie po wszystkie czasy i wszystkie tematy. 1) Z woli Jezusa Kościół to sieć zagarniająca ryby wszelkiego rodzaju, dobre i złe, tak jak Jezus do apostolatu przyjął dobrych i złych. Wszystkie "ryby" trzeba doprowadzić do zbawienia, choć nie wszyscy wychowaniu Kościoła się nie poddają. Przykład - Apostolowia i Judasz. Jezus go do końca nie wyrzucił! 2) Kościół z woli Jezusa to zasiew pszenicy, ws której wyrasta i kąkol. Jezus nie pozwala wyrwać kąkolu przed czasem, Trzeba mu dać szansę, by stał się pszenicą - do czasu "źniwa". 3) Słyszę, że kościół musi co rychlej się oczyścić z tych złych. Nie, Kościół musi wszystkich doprowadzić do czystości na dzień sądu, chociaż niektórzy czystymi się nie staną. Ale katolicki Kościół nie może być kociarskim (kociarze, katharoi (gr.) - czyści) Kościół jest oczyszczalnią, ale nie segregatorem lub odkurzaczem! Powiedział ktoś, że: Kościół to banda, ale to jedyna banda spośród wszystkich na świecie, która naprawdę chce się zbawić!
Andrzej Malik2019.05.13 16:24
Może mi ktoś powiedzieć, jaki związek ma premiera filmu z wyborami? Przecież księża z tego filmu nie kandydują do europarlamentu....
violencja2019.05.13 16:33
Chcą uszczuplić elektorat katolicki , obrzydzić Kościół.
michu2019.05.13 16:22
To prawda. W dodatku pozwolono na wyeliminowanie patriotów ("ekstremy") a socjaliści skrupułów nie mają. Nie pozwolili rozliczyć komuny to teraz komuna ich wrobi we wszystko co złe i rozliczy ;). Sam TVN jest znany z walki ze złem. Jak ostatnio wytropili faszystów (oczywiście polskich) w lesie na urodzinach Adolfa to naprawdę nic tylko podziwiać. Myśleli, że się ukryją ale nie z niezależnym dziennikarstwem takie numery ;).
ja2019.05.13 16:10
Jeden normalny się znalazł. Uff :) Fajnie że u mnie w Krakowie źródło: aszdziennik.pl (ale to prawda) Oto 10 cytatów z ks. Prusaka, pod którymi mogą się podpisać tysiące oburzonych ludzi z całej Polski. A powinien też każdy hierarcha kościelny: 1. O wilkach w koloratkach: „Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach, tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę i rozdzierać jej rany sukcesywnie i systematycznie, krok po kroku? Nadchodzi sąd nad tymi wilkami w koloratkach. Nadchodzi. On już jest.” 2. O głosie Boga: „Jeśli mam do wyboru głos ofiary i głos biskupa, ja wiem, gdzie jest głos Boga – to jest głos ofiary.” 3. O kłamstwach hierarchów: „Jak można słuchać biskupów, którzy potrafią kłamać do samego końca? Którzy lekceważą głosy tych zranionych?” 4. O ciepłych emeryturach: „Niektórych biskupów i księży to nie obchodzi (...). Oni myślą o sobie. Oni myślą, że jak w spokoju dotrwają do emerytury, to im się coś uda. Nie. Sąd przyszedł już nad nimi. Od wczoraj. Od wczoraj nie będą mieli spokoju.” 5. O tym, ile warte są deklaracje biskupów po filmie: „Nie wystarczą mi teraz dwa odosobnione głosy dwóch hierarchów po tym, jak ten film obejrzeli. Bo nieznośne było ich milczenie tam, w tym filmie, gdzie ich nie było. Co i kto wtedy stanął im na drodze, żeby mogli zaświadczyć Ewangelii?” 6. O klerykalizmie: „Najgorszym wrogiem Kościoła jest jego klerykalizm. To są księża, którzy myślą, że są powołani dla samych siebie, i że mogą z kościoła uczynić kastę.” 7. O polskiej odmianie katolicyzmu: „To mentalność naszego katolicyzmu kulturowego nas uśpiła. Papież Polak, święty, pielgrzymki, tysiące Polaków, chwalebna historia – wszystko prawda. I co z tego? Właśnie to może nam utrudnić zobaczenie prawdziwego problemu.” 8. O tym, czym się różni biskup od Boga: „Żaden biskup nie jest Bogiem. Słuchajcie ich tak, jak mówił Jezus: wtedy, kiedy głoszą Ewangelię. Jeśli nie głoszą, a na dodatek swoim życiem jej zaprzeczają, nie mają żadnego prawa moralnego czegokolwiek od was oczekiwać.” 9. O tym, żeby może wreszcie zacząć wierzyć ofiarom zamiast czcić księży: „Ofiarom potrzebna jest troska, także wasza. Wasza dojrzałość chrześcijańska za bycie członkami tego Kościoła, nie wasze bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza czy biskupa. Koniec z tym. Z tym bałwochwalstwem. Koniec.” 10. I o sednie całej sprawy najbardziej łopatologicznie, jak się tylko da: „Tak już nie może być. I nie możecie na to pozwolić. Bo to przecież są wasze dzieci. To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Nie ma na to i nie może być zgody.” źródło: ASZdziennk.pl
Miron2019.05.13 17:25
Ks Prusak to poprawny politycznie i przyjazny tvn-owskim zdrajcom Polski .
ja2019.05.13 17:29
Jesteś debilem i obrońcą pedofili. Nawet się do mnie nie odzywaj parchu.
Jurand2019.05.13 17:45
A swe obsrane majtki już wrzuciłeś za płot kościoła?
ja2019.05.13 17:49
W du.pie mam wasz kościół
Jurand2019.05.13 18:16
Denerwujesz sie!
anonim2019.05.13 16:02
To wy rodzice którzy posyłacie swoje dzieci na pranie mózgów do pedofilnych klechów na lekcje religii i do kościołów jesteście także współwinni! JESTEŚCIE WSPÓŁWINNI krzywdy i zwichrowanym umysłów waszych dzieci których wykorzystują zboczeńcy w koloratkach!.
Stanislaw znad Dunajca2019.05.13 16:38
Przeczytaj, co niżej napisałem!
Artur2019.05.13 17:13
Sz.P Poliamorysto, najgłośniej "Łapaj złodzieja" krzyczy złodziej. Czyżby i Sz.P. Poliamorysta miał coś z pedofilią na sumieniu?