Sellin: Chcemy przywrócić ład konstytucyjny - zdjęcie
29.11.15, 12:22

Sellin: Chcemy przywrócić ład konstytucyjny

4

Jarosław Sellin w dzisiejszej dyskusji w programie "Woronicza 17" na antenie TVP INFO bronił decyzji Prawa i Sprawiedliwości dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Prowadzący program przypomniał, że PiS przez niektóre media i komentatorów oskarżany jest o próbę dokonania zamachu stanu, a polityków partii niektórzy określają wręcz mianem bandytów. Sellin stwierdził, że są to słowa adekwatne raczej do wydarzeń z czerwca i października, kiedy to Platforma Obywatelska dokonała skoku na trybunał Konstytucyjny.

"PO liczyła się z perspektywą porażki wyborczej. Dlatego w czerwcu przegłosowała ustawę, którą nazywam skokiem na Trybunał Konstytucyjny" - powiedział polityk PiS.

Zapytany o to, czy kwestia Trybunału nosi znamiona zapowiadanej przez PiS "dobrej zmiany" odpowiedział:

"Dobrą zmianą jest przywrócenie ładu konstytucyjnego. Nowych sędziów wybiera się wtedy kiedy wygasa kadencja starych. Dlatego prawo do wyboru sędziów ma Sejm nowej kadencji".

Sellin dodał też, że każdy klub będzie miał prawo zgłaszania swoich kandydatów do składu Trybunału.

Następnie w studio rozpoczęła się dyskusja między Sellinem, Andrzejem Halickim z PO i innymi politykami dotycząca tego, czy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są stronniczy, a ich decyzje umotywowane politycznie. Sellin podsumował tę kwestię jednoznacznie:

"Zacytuję prof. Zolla, który obawia się, że teraz tylko jedna opcja polityczna będzie dominować w Trybunale Konstytucyjnym, tym samym przyznając, że opcje polityczne mają swój wpływ na Trybunał. Proszę się przyjrzeć wypowiedziom byłego już przewodniczącego, prof. Jerzego Stępnia i jego radykalnym wypowiedziom politycznym".

emde/TVP INFO

Komentarze (4):

anonim2015.11.29 12:59
Tak Parlament jak i Prezydent wybierani są w głosowaniu powszechnym narodu. Natomiast obecny TK jest emanacją układu politycznego, który przegrał w ostatnich wyborach. Jaka jest zatem jego legitymizacja ? - podobno Konstytucja, która stwierdza, że władza zwierzchnia w RP należy do narodu. Tak mówi teoria, w praktyce zaś 15 sędziów stawia się ponad narodem. Naród sobie zagłosował, a my i tak wiemy lepiej od niego co jest dla niego dobre. Może by w takim razie rozpirzyć ten cały obecny TK na cztery wiatry i wybrać nowy w głosowaniu powszechnym ?
anonim2015.11.29 16:31
Pan był taki, że POlszewia obsadzi cały Trybunał i będzie tą drogą sabotować wszystkie próby naprawy państwa bo orzeczenia Trybunału nie podlegają już żadnej kontroli i mogą być praktycznie dowolne. Bardzo dobrze, że PiS się w porę zorientował co jest grane.
anonim2015.11.29 19:00
Kretyni z PO odbezpieczyli granat a PIS go przejął i się nim bawi. Tylko, że ta zabawa może się niemiło skończyć. Niech tylko spróbują złamać konstytucję w zakresie moich praw i wolności a zawlokę ten rząd do wszystkich możliwych międzynarodowych trybunałów i wywalczę gigantyczne odszkodowanie. Akurat mnie na to stać. Powodzenia PIS! :-D
anonim2015.11.30 6:57
Widziałem ten program. Pan Halicki opowiada dyrdymały, że nie ma potrzeby sprowadzać tupolewa z Rosji. A co zrobiła Rosja na Synaju ? A co zrobiła Holandia na Ukrainie ? Natychmiast sprowadziły swoje wraki samolotów !! Nie wierzyłem w zamach w Smoleńsku. Nie miesciło mi się to w głowie. Ale trzeba się otwierać na FAKTY. Może to nie był zamach. Ale wybuch był (np. opary paliwa w zbiornikach na skrzydłach) ! Części samolotu nie mogą latać w przeciwną stronę do wektora lotu samolotu i spadać kilkaset metrów PRZED miejscem katastrofy. Chyba, że... wybuch wyrzuci je w przeciwną stronę Zupełnie, jak w systemach odłączania kolejnych modułów startowych w rakietach. To jest proste, logiczne myślenie ! PS. Mnie tylko cieszy brak tego przyklejonego uśmieszku na twarzy wiecznie zadowolonego z siebie posła Halickiego. Bezcenne :)))