Seksizm i mobbing w łódzkiej filmówce - zdjęcie
18.03.21, 19:07fot. yt/anna paliga

Seksizm i mobbing w łódzkiej filmówce

38

- Ataki furii, agresja słowna, bicie studentek w twarz "tak mocno, że z nosa tryska krew", pogryzienia, szantaż: "Albo zdejmiesz stanik, albo wyrzucę cię z uczelni", nazywanie studentek: "pierd*** szmatą, kur***" - tak mają zachowywać się - według relacji aktorki Anny Paligi - wykładowcy łódzkiej filmówki.

Anna Paliga, to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, która ujawnia w swoim wpisie w mediach społecznościowych skandaliczne zachowania i praktyki kadry oraz oskarża wykładowców uczelni o nadużycia.

W jej opinii wszystko, co tam się dzieje jest "zamiatane pod dywan".

Do wpisu aktorki odniosła się obecna rektor uczelni dr hab. Milenia Fiedler.

- W Szkole Filmowej w Łodzi niedopuszczalne są zachowania, które noszą znamiona molestowania czy przemocowego traktowania studentów i studentek - i nie będą one tolerowane – czytamy w oświadczeniu w jej oświaczeniu.

- Tego typu sytuacje nie miały miejsca. W tej chwili nie biorę pod uwagę rozstania z uczelnią – stwierdza w rozmowie z Onetem reżyser i były rektor Filmówki.

Z kolei Mariusz Jakus, który miał dopuszczać się zachowań przemocowych, odmówił komentarza, a z Waldemarem Zawodzińskim portalowi nie udało się skontaktować.

Oskarżenia o nadużycia i przemoc stosowaną wobec studentów zostały przedstawione na tzw. Małej Radzie Programowej uczelni we wtorek przez aktorkę Annę Paligę. Wymienia ona z nazwiska pedagogów Szkoły Filmowej, w tym także jej byłego rektora, którzy – zgodnie z jej relacją – mieli się dopuszczać aktów przemocy słownej i fizycznej w trakcie pracy z przyszłymi aktorami. Upublicznienie tej sprawy przez aktorkę wywołuje całą falę komentarzy w mediach i w internecie.

- Jako rektorka – pełniąca funkcję od września 2020 roku – oświadczam, że w Szkole Filmowej w Łodzi niedopuszczalne są zachowania, które noszą znamiona molestowania czy przemocowego traktowania studentów i studentek; nie będą one tolerowane. Naszą misją i obowiązkiem jest zagwarantowanie takich warunków procesu kształcenia, w których wolność twórcza, naukowa, kreatywność oraz swoboda ekspresji muszą być praktykowane w sposób odpowiedzialny i z zapewnieniem godności drugiego człowieka – czytamy w oświadczeniu dr hab. Milenia Fiedler.

- Chciałabym wyrazić współczucie wobec wszystkich studentek i studentów, którzy kiedykolwiek doznali krzywdy i zostali z nią sami. Postaramy się, żebyście nigdy nie szli sami i same. Przepraszamy i prosimy was o zaufanie i wsparcie w procesie wypracowania lepszego świata - napisała w oświadczeniu Milenia Fiedler.

Poniżej pełne oświadczenia aktorki Anny Paligi oraz dr hab. Milenii Fiedler, rektorki uczelni.

mp/pap/niezalezna.pl/onet.pl/facebook

Komentarze (38):

Kollo2021.03.20 20:20
I gdzie są feministki, które jak twierdzą pomagają kobietom?
KLOM2021.03.19 14:23
I tak cały czas.
Izabela2021.03.19 10:11
NAuki Polańskiego nie idą w las. Dla pociechy dodam że na Politechnice też gnoją.
alert dla pedryli i LGTB2021.03.19 10:05
do ataku
Fix2021.03.19 10:04
Zadyplomuj mnie, ja kocham cie, ach jeszcze, jeszcze Profesorze, dyplomuj mnie!
Bożena2021.03.19 10:05
Tu nie ma niczego śmiesznego. To są sprawy naruszania godności osób płci i bez.
Fix2021.03.19 10:07
A co trzeba zrobić ...na ZALICZENIE u Pani Profesor HAB Fiedler?
PILNE!2021.03.19 10:11
Oni tam w tej Akademii nie ociągają się gdy oCiągają.
man.of.Stagira2021.03.19 8:31
NA SMYCZY i w KAGAŃCU! Jeżeli każdy kolonializm jest ‘kulturowy’, to każdy rasizm jest ‘kulturalny’ (Die Bildung). Jeżeli, jednak, każdy rasizm jest ‘kulturalny’ to posiadanie niewolnika seksualnego płci własnej w związku LGBTQetc jest jakąś PEŁNIĄ treści właściwych takiej ‘kultury’, jej ‘duchem’. –man.of.Stagira //
man.of.Stagira2021.03.19 8:30
'CIEMNY LUD to KUPI' -wersja 0.1- prof. Leszek (Jerzowicz) Kołakowski: "Właściwie było założenie, że tu się nie obejdzie bez przemocy. Stanowiliśmy mniejszość. W 1946 roku nie wierzyliśmy w prawdziwe referendum czy wybory. Ale był cel, który to usprawiedliwiał. Myśmy nie uważali się za demokratów. Sądziliśmy, że społeczeństwo powinno być rządzone przez oświeconą elitę. Mieliśmy takie bezczelne, młokosowate przeświadczenie, że masy zjedzą wszystko. Masom trzeba podawać jakieś kłamstwa do wierzenia. Trudno"
Monia2021.03.19 8:18
Pytanko; 'CZY PODRĘCZNE z 'Akademii' już ...o*Ciągały' dzisiaj przed wykładami PROFESOROM? ...z Łodzi?
Kolo2021.03.19 8:20
Dzisiaj jest dzień c h ł o p c ó w. You'll know..
Bezel2021.03.19 8:15
FIEDLER, DR hab! Ten 'hab'' to performatyw????! PERFORMATYW? Twoje wystąpienie też performatyw? "Módlmy się! Niedopuszczalne Jest Bowiem!" ..ale dziewczynę i wiele innych osób sponiewierano ty wywłoko z "UCZELNI" twoja mać! Chcesz mi powiedzieć wywłoko, że osoba która się wypowiedziała wymyśliła sobie to wszystko CZYLI popełniła s a m o b ó j s t w o zawodowe stając przeciwko całemu środowisku ...DLA ZABAWY! Ty stara akademicka r u r o nawet się nie zająknęłaś, że może została skrzywdzona! Ty lafiryndo z piekła rodem! Tfu!!! WSTYD! HAŃBA!..'profesor' jej Mać!..
Minona 😀2021.03.19 8:28
No, po prostu KWIAT ciała, pedagogicznego. naszej zsekularyzowanej EDUKACJI!
MACIEJ2021.03.19 1:38
Szkola Polanskiego.
pierdzieluchy z Łodzi Zdanowskiej2021.03.19 0:22
POruchliwi popijając winoStein
toWarzysz Piwo ???? w radiu Erewan2021.03.18 22:40
... obywatelko ... POwinniscie wiedziec ... ze darmowe ...POdszczypywanie to nasza najskryciej pilnowana specjalnosc ... szkoly od czasu naszego wszem i wobec znanego studenta ... POPOlanskiego ... szalom
ZarazWracam2021.03.18 21:17
Artystą byłem, ale się nie ***rwiłem. Pomarzyć piękna rzecz.
Genie2021.03.18 21:20
Oj, tam, oj, tam tylko jej stanik i majtki zabrali na chwilę. Nie na zawsze przecież! Gevalt ist gevalt.
Monger2021.03.18 21:56
Wspaniały, lepszy świat! Uniwersytet, Akademia, Szkoła Wyższa. Taaak....
ELITA ,ELITA , ELITA !2021.03.19 8:13
w seksie i bezczelności mieści się ich cały artyzm?
Genie2021.03.18 21:15
Burdel w akademii, burdel w teatrze, burdel w głowie, burdel w myśli, mowie i uczynku. Elita.
Bezel2021.03.18 20:57
"Przepraszamy i prosimy was o zaufanie i wsparcie w procesie wypracowania lepszego świata" - napisała w oświadczeniu Milenia Fiedler. O ŻESZ Ty stara krowo jeszcze chcesz lepszy świat budować po tym jak ludzi sponiewierałaś?! Pusta lafiryndo! "Prosimy was o zaufanie hurtem ponieważ hurtem nas oskarżono. Nie chcemy żeby ktoś coś pomyślał a osoby które ucierpiały mamy w dooopie tymczasem. Chodzi tylko o PIJAR który się rozpił i musimy teraz dooopsko osłaniać" -hipokrytko nawet się nie zająknęłaś w sprawie zakłamana ździro! Od lat macie pasztet i Czarownice z Salem u siebie ale jak co do czego to rąsia, rąsię myje ...wywłoko!" "NIEDOPUSZCZALNE są zachowania które "NIE MIAŁY MIEJSCA"! Jeżeli nie miały miejsca to jak mogą być cyt. "niedopuszczalne"? PERFORMATYW? Twoje wystąpienie też performatyw? "Módlmy się! Niedopuszczalne Jest Bowiem!" ..ale dziewczynę i wiele innych osób sponiewierano ty wywłoko z "UCZELNI" twoja mać! Chcesz mi powiedzieć wywłoko, że osoba która się wypowiedziała wymyśliła sobie to wszystko CZYLI popełniła s a m o b ó j s t w o zawodowe stając przeciwko całemu środowisku ...DLA ZABAWY! Ty stara akademicka r u r o nawet się nie zająknęłaś, że może została skrzywdzona! Ty lafiryndo z piekła rodem! Tfu!!!
man.of.Stagira2021.03.18 20:43
To by wyjaśniało genezę nazwiska STUHR. // OSOBY tego zawodu reprezentują około 100.setkę najbardziej popularnych postaci zwanych powszechnie cwelebrytami. // CWELEbryci -jak wiadomo- to ludzie pozbawieni jakichkolwiek skrupułów kiedy chodzi o ich interes GRUPOWY. Najważniejszym EXPONENTEM interesu grupowego tej ELITY były przez 30 LAT III RP ugrupowania które dzisiaj próbują używając tych samych posłusznych cyngli pouczać opinię publiczną o standardach normalności. // OTÓŻ nie jest standardem moralności -może standardem z ulicy Czerskiej gdy się kogoś obmacuje w TOALECIE w zamian za utrzymanie się na studiach lub w pracy. // Dla czystości i jawności życia publicznego jest czymś fundamentalnym żebyśmy wiedzieli jakie STUHRY i JANDY usiłują wcisnąć nam tutaj w Polsce kulturę neofaszyzującego LGBqrvizmu poszechnego. // I tak właśnie należy rozumieć ten materiał i tę ważną społecznie informację. // Dzięki Frondo!
A2021.03.18 20:24
Dlaczego ten temat jest ważny dla czytelników portalu poświęconego?
hehehe2021.03.18 21:18
nie ma to jak dobry tekst o seminarium, co? ...to was grzeje czerscy fajansiarze...
Stasiek2021.03.18 20:19
Do aktorstwa trza mieć mocną psyche i twardą duppę.
Val2021.03.18 20:12
"Artystyczne" uczelnie tak mają, nie od dziś kwitnie w tzw kulturze chamówa i menelstwo
Trademonk2021.03.18 20:09
Jak to mówią 'Szkoła Wyższa'. Nie wiem kim oni tam kogo szkolą ale Czarownice z Salem to zdaje się ich ulubiony repertuar. Myślę więc sobie, że może ktoś komuś, zgodnie ze scenariuszem tego wydarzenia, nie pozwolił na zbliżenie ...więc został haniebnie upokorzony (-na) publicznie przez innymi, żeby zapamiętał, że jak PAN każe NIEWOLNIK musi. Taka 'Akademia' sztuki 'filmowej', czyli niewolnictwo ideowe, duchowe i seksualne (być może) a jeżeli ktoś się nie zgadza -wtedy w PYSK i...zdejmuj STANIK. Piękne elity.
Sara2021.03.18 20:14
Te podręczne z łódzkiej filmówki to chyba jakiś patent wzięty od Lempart? Zdejmuj stanik, zamknij mordę, wy*****dalaj bo jak nie to nie będzie DYPLOMU! Niech żyje wolność. Wolność i swoboda. Niech żyje wolność i niewolnica młoda. Czarownice z Salem mówisz.
man.of.Stagira2021.03.18 19:52
Cóż za h i p o k r y z j a ewolucji! Przecież zachowania te są w przyrodzie powszechne a tutaj takie faux pas. Od zarania dziejów ludzkości! To żelazne prawo biologii ewolucyjnej.// Dlatego, ewolucyjnie pojęcie zdrady -przekazania materiału genetycznego jednej osobie przez inną, nieuprawnioną do otrzymania- jest niestosowalne do związków homoseksualnych, czyli z biologicznych -czysto ewolucyjnych powodów, historia nie zna bękartów - wydziedziczonych z nieprawego łoża pochodzących z rodów homoseksualnych. // Nie są to zatem względy s o c j o l o g i c z n e ale względy imposibilizmu dziedziczenia. To biologia. Po prostu. // Skutek? Niestosowalność zwykłego pojęcia zdrady. Efekt dla relacji osobowych i osób? Upośledzenie tak samych takich r e l a c j i jak osób stron t y c h relacji w ich prawach. De facto wszystkich r e l a c j i oraz praw wszystkich osób -s t r o n. Jednak istotnie asymetrycznie (nierówność traktowania). Stąd fundamentalna moralna niezupełność takich ‘związków’ – (2- a moral disability).
man.of.Stagira2021.03.18 19:47
NA SMYCZY i w KAGAŃCU! Jeżeli każdy kolonializm jest ‘kulturowy’, to każdy rasizm jest ‘kulturalny’ (Die Bildung). Jeżeli, jednak, każdy rasizm jest ‘kulturalny’ to posiadanie niewolnika seksualnego płci własnej w związku LGBTQetc jest jakąś PEŁNIĄ treści właściwych takiej ‘kultury’, jej ‘duchem’. –man.of.Stagira //
man.of.Stagira2021.03.18 19:44
ELITA prosto z Akademii! Jeśli pełnia ‘kultury’ (gbtqrwizm) znajduje swój wyraz w publicznym obnażaniu narządów (Faqira welcome) i czynnościach fizjologicznych na swoim niewolniku (Europa strefą qrwistowską), to gbtqrwizm jest najwyższą ‘kulturalną’ formą niewolnictwa w dziejach ludzkości i celem Unii Europejskiej. –man.of.Stagira //
Zacznij prace w domu2021.03.18 19:36
Hejka, praca zdalna (przez internet) dodatkowa lub stała szuka człowieka Pracujesz kiedy,ile i gdzie chcesz, wystarczy telefon lub komputer. Doświadczenie nie jest potrzebne po rejestracji na platformie opiekun konta skontaktuje się i wszystkiego nauczy krok po kroku Zarejestruj się i zacznij zarabiać ------> http://zobaczy.pl
Anonim2021.03.18 19:24
i naciaganie na zakupy
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.18 19:12
w podobny sposób arcypijak sławoj flaszka głódź traktował swoich kleryków i księży!
JM2021.03.18 19:19
Artykuł dotyczy czego innego. Czytaj człowieku ze zrozumieniem. Jeszcze nigdy nie przeczytałem sensownej i normalnej wypowiedzi.
JM2021.03.18 19:54
Mówimy o mobbingu.