Agnieszka Konik-Korn

Antykoncepcja po katolicku? - coś takiego nie istnieje. W naszej wierze możemy mówić jedynie o koncepcji - stwarzaniu. Słowo „antykoncepcja” wpisała się mocno w potoczny język, stąd Metody Naturalnego Planowania Rodziny (NPR) przez wielu nazywane są błędnie naturalną antykoncepcją - niemal tak często jak również nieistniejące „rozwody kościelne”.

Naturalne planowanie rodziny wpisuje się głęboko w harmonię małżeńską - mówi Marian Szczepanowicz, dyplomowany instruktor NPR według metody wielowskaźnikowej podwójnego sprawdzenia, prezes zarządu fundacji ginekologów katolickich „Życie i Płodność”, inżynier, ojciec czworga dzieci, od 30 lat zajmujący się poradnictwem rodzinnym. - Metody te wpisują się w integralną wizję małżeńskiej miłości i płodności. W ramach tej wizji NPR korzysta z oczywistego faktu, jakim jest fizjologia płodności człowieka. Metody NPR-u pozwalają w pełni i w sposób zintegrowany przeżywać miłość małżeńską zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i zmysłowej, cielesnej - podkreśla Szczepanowicz.

Człowiek = ciało, psychika i dusza

Papież Paweł VI w encyklice „Humane Vitae” mocno podkreślał fakt, że miłość małżeńska „jest przede wszystkim na wskroś ludzka, a więc zarazem zmysłowa, jak i duchowa” (HV 9). Dlatego Kościół wskazuje właśnie naturalne planowanie rodziny jako najlepsze dla rozwoju więzi małżeńskich, gdzie duchowość dopełniona jest radością ze współżycia małżonków. Wielu przeciwników NPR-u sprowadza te metody jedynie do prokreacji. Spowodowane to jest w dużej mierze ignorancją i niewiedzą. Metody NPR to prosta, podstawowa, dostępna dla każdej kobiety diagnostyka cyklu miesiączkowego. Owszem, wymaga ona znajomości własnej, kobiecej fizjologii w zakresie płodności, samodyscypliny w prowadzeniu obserwacji, wierności i wytrwałości. Owocem tego jest jednak udane pożycie małżeńskie, wzajemny szacunek, prawdziwa radość z małżeńskich zbliżeń.

Bo do tanga trzeba dwojga

- Dramatem jest fakt, że współczesny człowiek zaczął postrzegać życie seksualne jako wartość samą w sobie, nieważne z kim i gdzie - mówi Marian Szczepanowicz. - Tragedią jest sprzedawanie ludzkiego ciała przez pornografię we wszystkich jej odmianach. Takie ustawienie sprawy powoduje frustrację. Ludzie często zmieniają partnerów, bo nie mogą znaleźć „tego czegoś”. 
Inaczej jest w małżeństwie. Jeżeli małżonkowie będą przeżywać miłość w pełnej relacji osobowej, to jednocześnie będzie to doskonałe podbudowanie sfery intymnej. Mówiąc o metodach naturalnych, mamy na myśli pewną propozycję Kościoła dla ludzi, którzy chcą zrealizować wizję szczęśliwego, udanego małżeństwa, w którym sfera duchowa, psychiczna i fizyczna są ze sobą zintegrowane. Nie znaczy to, że jest to łatwe - życie w ogóle toczy się w trudzie. W przypadku małżeństwa ten trud można podejmować wspólnie. Sfery codziennego i intymnego życia małżonków w chrześcijańskiej wizji małżeństwa stanowią jedność. Żeby jednak wybrać taką koncepcję życia, trzeba najpierw wychować człowieka do podjęcia takiego wyboru. Najlepszą formą wychowania jest przykład, że istnieje pewien model, który warto powtarzać - kontynuuje mój rozmówca.

Dramat niewiedzy

Metody NPR nie są znaną metodą rozpoznawania płodności. Wielu lekarzy, niestety, nie propaguje ich wcale. Nie są one zbyt trudne, wymagają jednak systematyczności i chęci obserwowania podstawowych wskaźników płodności w każdym cyklu kobiety. Do wskaźników tych należą: objaw śluzu szyjki macicy obserwowany w przedsionku pochwy, mierzenie temperatury ciała kobiety, obserwacja szyjki macicy. Całość, notowana regularnie, daje indywidualny obraz płodności kobiety. Nie każda metoda wykorzystuje wszystkie powyższe obserwacje. 
Wiele internautek opowiada się dziś za NPR-em. Bardzo często jednak wskazują one na brak lekarzy, którzy znają te metody i traktują je na serio. Warto zauważyć, że lekarze nie mają czasu na uczenie pacjentek obserwowania swojego cyklu, wystarczy jednak, gdy lekarz stworzy pozytywny klimat wokół NPR-u, a nauczeniem zajmie się położna lub odpowiednio przygotowany nauczyciel NPR-u.

Kobieta ≠ rzecz

- Antykoncepcja hormonalna jest łatwa w użyciu, niektórzy przekonują, że „reguluje” cykl kobiety - mówi Marian Szczepanowicz. Więcej w tym jednak przewrotnej reklamy niż prawdy. Cyklu kobiety się nie reguluje, leczy się natomiast różne jego zaburzenia i niektóre hormonalne pigułki antykoncepcyjne spełniają rolę lekarstwa. Kobieta, która łyka na przemian estrogeny i progesteron, jest narażona na zwiększone wahania nastrojów i, co może zabrzmi paradoksalnie - często wcale nie ma ochoty na współżycie seksualne. Czy więc warto szpikować się hormonami tylko dlatego, by być do dyspozycji mężczyzny w każdej chwili? 
Antykoncepcja to jakiekolwiek działanie przeciwko poczęciu. Stosunek przerywany jest więc również formą antykoncepcji - jest skierowany przeciwko poczęciu. NPR to wykorzystanie naturalnie płodnych i niepłodnych okresów w cyklu miesiączkowym do realizacji celów prokreacyjnych w małżeństwie lub okazywania sobie miłości poprzez akt małżeński bez sztucznego przekreślania naturalnej płodności. Tu kobieta nie jest traktowana instrumentalne.

Mamy wybór

Dlaczego więc tak mało mówi się o NPR-ze? Bo jest za darmo? Czy dlatego, że to metoda wymagająca? Być może z obydwu powodów. - W Polsce istnieje kilka szkół nauczających różnych metod NPR-u - mówi Marian Szczepanowicz. Wśród nich trzeba wymienić tzw. metodę angielską, reprezentowaną przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli NPR, metodę objawowo-termiczną Rötzera, reprezentowaną przez Instytut Rötzera (INER), metodę amerykańską, którą reprezentuje Liga Małżeństwo Małżeństwu, metodę dr Teresy Kramarek czy metodę owulacyjną Billingsów. Do metod NPR-u można także zaliczyć nową na terenie Polski naprotechnologię, która jest jednocześnie akceptowaną przez Kościół alternatywą dla in vitro.

Poznawać siebie

- Cykl każdej kobiety to sprawa bardzo indywidualna - mówi M. Szczepanowicz. - Nieprawdą jest, że cykl można wyregulować. Owszem, cykl można leczyć hormonalnie. Tzw. regulowanie działa do momentu odstawienia hormonów. To tak jak w sytuacji, gdy blondynka chce być brunetką. Pozostaje nią dopóty, dopóki farbuje włosy. Kiedy przestaje, pojawiają się odrosty. Podobnie jest z hormonami. Po ich odstawieniu cykl wraca do starego trybu. Jednak nie jest to nic złego - to po prostu część kobiecej „urody”, którą poprzez NPR można bardzo dobrze poznać i korzystać z tej wiedzy dla rozwoju miłości małżeńskiej i planów rodzicielskich.

Szukajcie, a znajdziecie

Jeśli zainteresujemy się tematyką NPR-u, znajdziemy wiele informacji na ten temat zarówno w internecie, jak i w poradniach małżeńskich przy wielu parafiach. Obok zamieszczamy listę miejsc i poradni w archidiecezji krakowskiej, gdzie każdy zainteresowany metodami NPR, a także problemami związanymi z płodnością człowieka otrzyma fachową pomoc.

Adresy warte zapamiętania

Kraków, parafia św. Jana Kantego, Bronowice Małe, ul. Jabłonkowska 18, biblioteka parafialna,w każdą ostatnią sobotę miesiąca, rozpoczęcie godz. 9, zakończenie ok. godz. 16. Zgłoszenia: WDR*

Kraków, parafia św. Maksymiliana Marii Kolbe, Mistrzejowice (os. Tysiąclecia 86), dom parafialny, sala przy dolnym kościele, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, rozpoczęcie godz. 9, zakończenie ok. godz. 16. Zgłoszenia: WDR lub u prowadzących, tel.: 0-509 40-40-14, w godz. od 20-21

Dobczyce, parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, ul. Kościelna 1, salka katechetyczna obok biblioteki parafialnej, w pierwszą niedzielę miesiąca (z wyjątkiem miesięcy: XI, XII, I, II, III). Msza św. w kościele parafialnym o godz. 8.30, rozpoczęcie kursu o godzinie 9.30, zakończenie ok. godz.16. Zgłoszenia: WDR, w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego w Dobczycach, w godzinach otwarcia lub u prowadzących, tel.: 0-509 40-40-14, w godz. od 20-21

Ludźmierz, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Tetmajera 67b, Dom Pielgrzyma, w każdą czwartą sobotę miesiąca w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego; rozpoczęcie godz. 9, zakończenie ok. godz. 16. Zgłoszenia telefonicznie lub osobiście: w kancelarii parafialnej od poniedziałku do piątku, w godz. 8.30-12, tel.: (0-18)26-55-527.

Niepołomice, parafia Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ul. Piękna 2, Dom św. Karola, w każdą trzecią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem miesięcy: XII, I, VII). Msza św. w kościele parafialnym o godz. 8.30; rozpoczęcie kursu o godzinie 9.30, zakończenie ok. godz.16.

* Wydział Duszpasterstwa Rodzin w Krakowie 
ul. Franciszkańska 3 
czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00, 
wtorek i czwartek w godz. 15.30-18.00, 
tel. (0-12) 628-81-49, (0-12) 628-81-50.

bjad/niedziela.pl

Niedziela edycja małopolska 3/2009