W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął „Piątkę dla zwierząt”. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra.

Ustawę poparło 356 posłów. 75 zagłosowało przeciwko niej a 18 wstrzymało się od głosu. Jeśli chodzi o posłów Prawa i Sprawiedliwości, 38 było jej przeciwnych, 15 wstrzymało się od głosu a 6 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wcześniej głosowany był wniosek o odroczenie obrad do najbliższego poniedziałku, o co wnioskował szef klubu KO Borys Budka. Wniosek poparło 224 posłów, a 232 było mu przeciwnych.

Nowelizacja prawa o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a także zakaz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych czy widowiskowych oraz ograniczenie uboju rytualnego jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Wśród przyjętych poprawek jest m.in. ta, która przywraca przepisy stanowiące, że ubój rytualny może się odbywać tylko w przypadku obrządków religijnych związków wyznaniowych funkcjonujących na terenie Polski - przepisy te zostały usunięte z projektu podczas prac nad nim po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji rolnictwa.

dam/PAP,wpolityce.pl