07.12.15, 19:40Fot. telewizjarepublika.pl

Saudyjska ropa zmierza do Polski

Do Polski popłynie 100 tysięcy ton ropy z Arabii Saudyjskiej

Do naftoportu w Gdańsku płynie tankowiec z Bliskiego Wschodu, który transportuje ok. 100 tysięcy ton ropy – informuje portal Energetyka24.com.

Surowiec, który w Arabii Saudyjskiej zakupił PKN Orlen, spodziewany jest w Polsce jeszcze w grudniu. Według ustaleń serwisu dostawa ropy naftowej z Bliskiego Wschodu jest elementem szerszej strategii polskiej spółki, mającej na celu m.in. dywersyfikację zaopatrzenia.

Wcześniej rosyjska agencja Prime informowała, że aby ułatwić sobie dostawy surowca do klientów w Europie Północnej i Środkowej, Saudyjczycy rozważają możliwość magazynowania ropy w budowanym w Gdańsku terminalu naftowym. Zbiorniki magazynujące, które buduje obecnie strategiczna spółka PERN, mają być gotowe do końca roku.

emde/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2015.12.7 19:52
A z pieniędzy za ropę powstanie kolejnych naście wahhabickich meczetów, może nawet w Polsce?
anonim2015.12.7 20:12
Igor i w czym problem, jak mogą to powstają, a ropa jest potrzebna do rzeczywistego gospodarczego rozwoju a nie tego platformerskiego wyimaginowanego.
anonim2015.12.7 20:15
Igor dzieciaku, te czasy to z telewizji znasz, namiastkę mogłeś widzieć podczas rządów Platformy jak Komorowskiego wizytował budowę zainicjowaną na potrzeby propagandowego materiału.
anonim2015.12.7 20:24
@Igor Arabia Saudyjska wspiera terrorystów ale Arabia Saudyjska przynajmniej nie zwykła obracać innych państw w kolonie grożąc zakręceniem kurka. Rosja jak najbardziej tak postępuje. Stąd niezależnie od tego, kogo wspierają saudyjczycy, są bardziej wiarygodnym partnerem biznesowym niż putinowska Rosja. Biznes jest biznes,jak powiadają Amerykanie. I jak do tej pory dobrze na tej zasadzie wychodzą. Musimy po prostu nie dać Saudyjczykom wejść sobie na głowę, to będzie dobrze. Poza tym jak będziemy robili interesy z Arabią Saudyjską, to Saudyjczycy może wpłyną na terrorystów,żeby nie robili zamachów w Polsce, bo to im biznes psuje. Tego rodzaju zawieszenie broni z terrorystami miała ponoć Wielka Brytania aż do pamiętnych zamachów w metrze londyńskim.
anonim2015.12.8 10:16
@Lunar "Arabia Saudyjska przynajmniej nie zwykła obracać innych państw w kolonie grożąc zakręceniem kurka" A komu by przykręcili? Kuwejtowi czy Emiratom? Mają mniej sympatyczne sposoby realizacji swoich geopolitycznych ambicji, wśród których jest destabilizacja regionu oraz, w dalszym czasie, Europy. "Rosja jak najbardziej tak postępuje" Każde państwo używa takich środków nacisku na innych, jakie akurat ma. "Saudyjczycy może wpłyną na terrorystów,żeby nie robili zamachów w Polsce, bo to im biznes psuje." To nie chodzi o terrorystów, na których zresztą Saudyjczycy dziś wpływ mają niezbyt wielki a o szerzenie wahhabizmu.