Samorządowcy ruszają do Senatu. Szefernaker: Premier zarządził przedterminowe wybory - zdjęcie
08.11.19, 16:16Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Samorządowcy ruszają do Senatu. Szefernaker: Premier zarządził przedterminowe wybory

1

Premier Mateusz Morawiecki zarządził przedterminowe wybory na prezydenta Gliwic i Nowej Soli na 5 stycznia 2020 r. - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Polityk, który w resorcie odpowiedzialny jest za współpracę z samorządami, wyjaśnił, że mandaty samorządowe obu prezydentów wygasły w związku z ich wyborem do Senatu.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w wyborach parlamentarnych startował z list Koalicji Obywatelskiej i uzyskał ponad 61 proc. głosów. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, startował z komitetu wyborczego wyborców. Poparło go niespełna 52 proc. wyborców w okręgu nr 22.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach i Nowej Soli musiały być przeprowadzone w ciągu 90 dni od daty wygaśnięcia mandatu. Do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezydenta pełnić je będzie osoba wyznaczona przez premiera

Rozporządzenia w sprawie wyborów przedterminowych w Gliwicach i Nowej Soli zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

yenn/IAR, Polskie Radio 

Komentarze (1):

JAC2019.11.8 19:51
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen. Dopomóż aby lewaków nie zastąpili lewacy.