01.06.19, 18:40

Sądy będą dużo sprawniejsze. Będzie ważna nowelizacja KPK

Prawo i Sprawiedliwość proponuje gruntowną nowelizację kodeksu karnego. Przygotowano pakiet 120 zmian, z czego sejmowa podkomisja rozpatrzyła jak dotąd ponad 20. W planach jest między innymi likwidacja absurdalnych procedur, jak choćby odczytywania wyroku przy pustej sali. Przykładem na tę patologię jest sprawa z Sądu Rejonowego w Ciechanowie, gdzie sędzia przez niemal 14 godzin odczytywał wyrok, choć na sali nie było nikogo.

 

Teraz podobny problem dotyczy sprawy Amber Gold. Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął odczytywanie wyroku w tym procesie, ale... potrwa to wiele miesięcy. Sąd musi bowiem odczytać nazwiska wszystkich pokrzywdzonych osób - a to prawie 19 tysięcy osób. Posiedzenia, na których bez żadnego realnego celu i sensu odczytuje się nazwiska pokrzywdzonych oraz ich dane, odbywają się kilka razy na tydzień.

Nowelizacja prawa zakłada, że jeżeli miałoby dochodzić do takich patologii, to sędzia będzie mógł poprzestać na "zwięzłym przedstawieniu rozstrzygnięcia" oraz "zastosowanych przepisach ustawy karnej".

Co więcej, ukrócone ma zostać korzystanie ze zwolnień lekarskich.

"Sąd wyznacza termin rozprawy, na który przyjeżdżają liczni świadkowie czy biegli, nieraz z odległych miejscowości, a nawet z zagranicy. Na rozprawie obrońca nieoczekiwanie składa zwolnienie lekarskie oskarżonego. Uniemożliwia to prowadzenie rozprawy, zmusza świadków do ponownego przyjazdu. Sąd musi wyznaczyć kolejną czasochłonną rozprawę, a budżet państwa wykłada pieniądze na zwrot kosztów dojazdu, noclegów i utraconego zarobku świadków czy biegłych" - podaje resort sprawiedliwości.

"To dziś częsta metoda obstrukcji sądowej, na której korzystają przestępcy i ich nieetyczni przedstawiciele procesowi. Po reformie taki proceder zostanie zdecydowanie ukrócony. Bez względu na przyczynę nieobecności stron będzie można przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody zaplanowane na dany termin rozprawy" - dodaje.

Wreszcie zlikwidowana zostanie konieczność przesłuchiwania wszystkich świadków w sprawach, gdzie pokrzywdzonych jest mnóstwo - na przykład w oszustwach internetowych, piramidach finansowych czy w kwestii lichwiarskich praktyk. Projekt zakłada, że sąd będzie mógł zaniechać bezpośredniego przesłuchania świadków, o których wiadomo, że nie wniosą do sprawy nic istotnego.
Co więcej poszerzona zostanie kompetencja Sądu Apelacyjnego, który zyska możliwość wymierzenia kary dożywocia, a nie, jak dotąd, 25 lat więzienia. 

bsw/niezalezna.pl

Komentarze

gośka2019.06.2 20:45
uprzywilejowanych zawodów jest więcej...lekarze, prawnicy, nawet muzycy mają się za kogoś lepszego...każdy gębę wystawia to przywilejów!
kosiar2019.06.2 20:38
I tak ma być! Koniec patologi !!!
Urszula2019.06.2 12:07
Założenia wyżej wspomniane są, w moim odczuciu, dobre. Tylko jakoś nie mogę powiązać zmiany absurdalnych przepisów z "uprzywilejowaną kastą". Myślałam, że tak pisdzielcy nazywają sędziów, a oni akurat w tych sprawach nie mają nic do powiedzenia.
Maryla2019.06.2 20:25
Aż tak nienawidzisz PISu??? Członków PIS jest chyba nie tak dużo? Ale za to zwolenników znacznie więcej, widać to po wygranych wyborach do PE! Ale jad, ale złość , ale "czerwono" u ciebie dookoła. Na PO też brzydko piszą, ale nie używałam tych zwrotów, np. Platforma Oszustów, POKEmony, POpaprańcy! itd.. Widzisz ile tego jest ! Brzydkie prawda? Takie obrażanie, świadczy tylko o twoim poziomie intelektualnym. Pomyśl ! Twoje wszystkie wpisy są zawsze tego typu,. A może ci płacą za takie wulgarne słowa ??? Masz od sztuki?
heban2019.06.2 8:19
Trzeba sie zajac ich gigantycznymi zarobkami i przywilejami.
J.P2019.06.2 8:48
Ale ominąć działkę premiera kupiona za pół darmo od Kościoła (cwaniak kazał żonie kupić) Wszystkich posłów co w PZPR byli i do dziś korzystają ale podpieli się pod PiS. Oczywiście wielmoży kościelnych. Wszelkiej maści urzędników którzy brali korzyści z przetargów ale podlegali słusznej władzy.
Paulina2019.06.2 20:14
J.P. Byle co jesz i byle co piszesz! Zapoznaj sie ze sprawą dokładnie i potem pisz! Widać, że zazdrościsz i to bardzo !
Rozbawiony2019.06.2 7:46
Polacy czytaj HOŁOTA kiedy wreszcie skończy się w kraju dyktatura patologii
Paulina2019.06.2 20:12
" Rozbawiony" !!!!!!!!! Hołotą nazywasz siebie ! Ja jestem dumna z tego , że jestem Polką i nigdzie indziej nie chcę mieszkać! Granice otwarte, droga wolna , tam jazda się bawić i nas nie obrażaj! Nie jesteś Polakiem, tylko zarabiasz, piszą i trollując po polsku. !!!!!! Ja nigdy tak nie powiedziałabym o Polakach! Jesteś takie moralne dno, obraziłeś wiele milionów Polaków! Tfu !!!
ola2019.06.2 7:40
Tylko komunistyczne sądy to dobre sądy, brawo PIS.
12342019.06.1 21:00
Gorąco polecamy https://youtu.be/LcqsPjCgf4w
Krystyna 2019.06.1 20:09
BRAWO PIS !! Zniszczyc tę gangrenę!! Gdzie sędzia w Sądzie Pracy wyprasza powoda za drzwi i naradza się z pozwanym!!!!!!! Zachodniopomorskie,gdzie mieszkałam 21 lat.
J.P2019.06.1 23:00
Sądzisz, że coś się zmieni? Tak, zmieni się kasta.
Izabela Tr.2019.06.2 0:09
No to cie pewno zamkną ! Uciekaj stąd ! Bój się!
J.P2019.06.2 8:42
Mnie? Założę się o twój socjal że mam rację.
Izabela Tr.2019.06.2 20:05
J.P. ! " Założysz się o mój socjal? Przykro mi, ale przegrałbyś z kretesem! Socjalu nie biorę, mam odpowiedzialne stanowisko i dość wysoką płacę ! A poza tym dzieci są dorosłe i dobrze zarabiają! Nie kłamę! Poza tym jestem optymistką, nie tak jak ty - pesymista na trzy łokcie.
Cogito ergo sum2019.06.1 19:41
To akurat sędziowie powinni poprzeć. Chyba, że na złość babci odmrożą sobie uszy.
man woman albo gender2019.06.1 19:07
Nie "Polacy" i nie "Prawo i Sprawiedliwość" a ludzie Ziobry. Przypominam, że Ziobro nie należy do PiS.
Izabela Tr.2019.06.2 0:07
STACHU! TAK CI TRUDNO ZROZUMIEĆ? JEST PRZECIEŻ URZĘDUJĄCYM POLAKIEM! DOCHODZI TO DO CIEBIE, , ? Sprawuje władzę w imieniu Polski dla Polaków ! Jak sie nie znasz, to zamilcz! lub fora, że dwora !