Sąd: Tłumaczka Tuska nie musi zeznawać. ,,Droga do przesłuchania nie jest jeszcze zamknięta'' - zdjęcie
11.03.19, 13:00screenshot Youtube - RP TV

Sąd: Tłumaczka Tuska nie musi zeznawać. ,,Droga do przesłuchania nie jest jeszcze zamknięta''

6

Sąd Okręgowy w Warszawie podjął dziś decyzję dotyczącą zeznawania tłumaczki byłego premiera Donalda Tuska, Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej. Sąd Okręgowy uchylił decyzję prokuratora o zwolnieniu jej na potrzeby śledztwa z tajemnicy.

Prokuratorom zależało na tym, aby Fitas-Dukaczewska opowiedziała o kulisach rozmowy Tuska z Władimirem Putinem na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku. Prokuratura wezwała ją na przesłuchanie w charakterze świadka, jednak ta odwołała się do przepisu Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tajemnicy służbowej.

Prokurator wydał postanowienie o zwolnieniu Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy, jednak ta złożyła zażalenie na decyzję prokuratora. Sprawę rozstrzygnął właśnie sąd.

Prok. Bartosz Biernat jest jednak przekonany, że argumentacja sądu dowodzi, że nie została zamknięta droga do przesłuchania tłumaczki. Podkreślił:

Prokuratura rozważy wskazówki sądu i nie jest wykluczone, iż wystąpimy z kolejnym postanowieniem, w uzasadnieniu którego będą zawarte te argumenty, których domaga się sąd. Kwestia przesłuchania tłumaczki nie jest więc jeszcze ostatecznie przesądzona”.

Zaznaczył, że sąd w swoim orzeczeniu nie stwierdził, że wydanie postanowienia o uchyleniu tajemnicy wobec Fitas-Dukaczewskiej jest niedopuszczalne, ale że decyzja tego typu wymaga uzupełnienia w uzasadnieniu.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (6):

Kolejny sukces PiS2019.03.11 14:51
Reforma wymiaru sprawiedliwości w wykonaniu "dobrej zmiany" niczego nie zmieniła oprócz niebywałego rozzuchwalenia i jawnego oderwania od polskiego społeczeństwa kasty prokuratorsko-sędziowskiej. Jak to mówią: czasem trzeba wiele zmienić by wszystko pozostało po staremu. Widać gołym okiem, że głos oddany na tych koncesjonowanych "patriotów" to głos zmarnowany.
kalif2019.03.11 13:41
Ta bolszewicka banda chroni SB -ków
ciekawski2019.03.11 13:37
To chyba dobrze, że obecne elity tak dobrze władają językami obcymi, a także polskim, że tłumacze nie sa potrzebni.
kto2019.03.11 13:34
Tego nawet za komuny nie było, jak można dopuść do tego aby przesłuchać tłumacza głowy państwa?
wania bolszewik2019.03.11 14:52
Tusk nie byl glowa panstwa
Demo2019.03.11 13:23
To jest ta ktora pewien pan z SLD POklepywał po posladkach