Włoski Kościół surowo ocenił decyzje miejskich władz Rzymu, które zaakceptowały związki cywilne. Uchwała w tej sprawie przeszła wczoraj. Wbrew włoskiemu prawu zezwala ona na automatyczną rejestrację tzw. „małżeństw” homoseksualnych, które zostały zawarte za granicą.

Przeciwnicy tej decyzji przypominają, że ma ona wartość wyłącznie ideologiczną, a nie prawną.

„Bocznymi drzwiami próbuje się wprowadzać zmiany prawne i uznawać za małżeństwo coś, co kompletnie nim nie jest. Jeśli dalej tak pójdzie, we Włoszech będziemy mieli do czynienia z legislacyjnym «Dzikim Zachodem»” – powiedział bp Enrico Solmi. Biskup zasiada w komisji ds. życia i małżeństwa włoskiego episkopatu.

„To jest wyraźny zamach na rodzinę w takiej formie, jak ją określa Konstytucja, czyli związek mężczyzny i kobiety ustanowiony aktem publicznym w celu posiadania potomstwa. Teraz władze Rzymu ściągnęły maskę i ukazały prawdziwy cel rejestrowania związków faktycznych. Chodzi im o uznanie tzw. «małżeństw gejowskich», wprowadzenie ich cichcem, mimo że włoskie prawo na to nie pozwala. Mam nadzieję, że administracja publiczna poważnie zastanowi się nad tą kwestią, ponieważ w kraju jest wiele więcej bardziej poważnych problemów. Niewystarczająco chronione jest zdrowie, są problemy dotyczące szkolnictwa, wielu ludzi nie ma godziwej pracy i z trudem utrzymuje rodziny. To są prawdziwe priorytety” – kontynuował pasterz według Radia Watykańskiego.

Z kolei wikariat rzymskiej diecezji ocenił, że magistrat dopuścił się „ideologicznego blefu”. Ma miejsce świadome uderzenie w normalne rodziny. „Jest to symboliczny etap antyrodzinnych działań, które otwierają niepokojącą perspektywę przed dziećmi” – brzmi ustęp z komunikatu wikariatu. Autorzy przypominają też, że nie można zmieniać rzeczywistości i zrównywać małżeństwo kobiety i mężczyzny z „pseudo-małżeństwami” homoseksualistów.

Warto zauważyć, że burmistrz Rzymu celowo sprowokował Kościół katolicki. Uchwała o związkach cywilnych została bowiem przyjęta w ten sam dzień, w którym w Watykanie prezentowano orędzie Synodu Biskupów o Rodzinie.

bjad/radio watykańskie