Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, zaplanowała na ten rok badania "Dzieci i młodzież transpłciowa w systemie edukacji". Chodzi o zbadanie, jak polskie szkoły są przygotowane do przyjęcia dzieci i młodzieży wykazujących cechy transpłciowe.

Badania, jak poinformowała „Wyborcza”, zakładają przeprowadzenie wywiadów indywidualnych z dyrektorami szkół i pedagogami szkolnymi w sześciu placówkach, a także opisanie sytuacji w szkołach, do których uczęszczają uczniowie o takich cechach. Jeśli będzie to możliwe,  wywiady zostaną przeprowadzone także z nauczycielami i rodzicami.

Z planów RPO już cieszy się Fundacja Trans-Fuzja. - Czekaliśmy na takie badania od lat - mówi rzeczniczka organizacji Edyta Beker. - O transpłciowości w szkołach się praktycznie nie mówi, więc sytuacja osób, których ten problem dotyka, jest bardzo zła. Spotykają się z niezrozumieniem, często nawet większym niż osoby homoseksualne. O tych drugich przynajmniej się rozmawia, pojawiają się w filmach, książkach. Ale już nikt nie tłumaczy młodym ludziom, czym jest transpłciowość. I przede wszystkim, że to nie jest kwestia wyboru, to część tego, jaki człowiek jest. Gdzie indziej o tym rozmawiać, jeśli nie w szkole? Jak inaczej uczyć tolerancji? – zastanawia się Beker w rozmowie z „Wyborczą”.

eMBe/Wyborcza.pl