Według raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przekazanego do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizowanie uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Brzegach stanowiłoby ryzyko dla uczestników ze względu na liczne nieprawidłowości. Raport datowany jest na 18 marca, a dotarła do niego TVN24. 

"Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze, miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości. Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi" – głosi treść raportu na początku raportu.

„Rzeczpospolita” poinformowała, że w połowie marca do ABW spłynęły ostrzeżenia od CIA o groźbie jednoczesnych zamachów podczas dużych imprez masowych m. in. w Berlinie, Budapeszcie i Warszawie. 

Głos w sprawie raportu Rządowego Centru, Bezpieczeństwa zabrała premier Beata Szydło. – Jeżeli chodzi Światowe Dni Młodzieży, ja przypomnę, że organizatorem jest Kościół – mówiła. – Robimy wszystko, by bezpieczeństwo było zachowane, stąd różne opracowania, które do nas spływają (...) Dzisiaj na podstawie raportu wiemy, że są zastrzeżenia służb do bezpieczeństwa w Brzegach, gdzie ma być planowana główna uroczystość z udziałem ojca świętego – stwierdziła, dodając, że „po to są raporty, by z nich wyciągać wnioski”.

za: telewizjarepublika.pl