Dziś poznaliśmy plany rząd premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące tak zwanej ,,daniny solidarnościowej'', czyli podatku dla najbogatszych. Nowym obciążeniem miałoby zostać obłożonych około 25 tysięcy Polaków. To ci, którzy zarabiają miesięcznie około 87 tysięcy złotych i więcej - czyli tych obywateli, którzy w ciągu roku zarabiają ponad milion złotych.


Podatek ma pokryć potrzeby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ogłosiła, że szczegóły tego najnowszego programu zostaną ogłoszone dopiero za jakiś czas, po konsultacjach z niepełnosprawnymi. Wiadomo jednak, że podatek będzie wynosić 4 procent od dochodu.

Po raz pierwszy zostanie zastosowany względem dochodów z roku 2019. 


Jak mówiła minister Rafalska, program pomocy niepełnosprawnych nie ogranicza się jednak do wsparcia z tego podatku; będzie to także rozbudowa infrastruktury w ramach programu Dostępność plus.

Dodatkowo 0,15 proc. odciągane będzie z Funduszu Pracy, co da dodatkowe 650 mln złotych. Łącznie dla niepełnosprawnych zyskuje się w ten sposób 2 mld złotych. 

mod/buissnesinsider.com.pl