Rząd kieruje programy do młodych bezrobotnych - zdjęcie
07.08.16, 12:10

Rząd kieruje programy do młodych bezrobotnych

Młodzi ludzie, którzy nie mają pracy, mogą liczyć na państwową pomoc. 

Sytuacja na rynku pracy poprawia się z miesiąca na miesiąc i jak szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 8,6 procent. Liczba bezrobotnych w końcu lipca wyniosła ponad 1 milion 300 tysięcy osób. Jak wyjaśnił wiceszef resortu Stanisław Szwed, wśród bezrobotnych największą grupę, bo 26 procent ogółu zarejestrowanych stanowią osoby do 30 roku życia oraz osoby z grupy 50 Plus, które stanowią 28 procent ogółu bezrobotnych.

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwracała uwagę, że do bezrobotnych do 30 roku życia kierowane są liczne programy mające ułatwić im zdobycie zatrudnienia takie jak bony stażowe, bony szkoleniowe czy bony na zasiedlenie. Przyjaznym dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy jest bon zatrudnieniowy. Pracodawca przyjmujący młodą osobę otrzymuje co miesiąc zwrot kosztów w wysokości minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 1850 złotych brutto.

Refundacja kosztów pracy z tytułu zatrudnienia osoby do 30 roku życia obowiązuje przez pierwsze 12 miesięcy, po których pracodawca jest zobowiązany do utrzymania pracownika przez kolejne 12 miesięcy.

emde/IAR