Portal Fronda.pl: Tylko w ostatnim tygodniu Niemcy doświadczyli czterech ataków terrorystycznych. W piątek Niemiec irańskiego pochodzenia zabił 9 osób, strzelając do zgromadzonych w galerii handlowej w Monachium, w ubiegłym tygodniu Afgańczyk zaatakował siekierą pasażerów pociągu pod Wurzburgiem, w niedzielę Syryjczyk zabił maczetą Polkę w restauracji w Reutlingen, a kilka godzin później wybuchł w Ansbach plecak samobójcy - imigranta z Syrii. Czy takie ataki zaczną wpisywać się w niemiecką codzienność? Czy da się zwalczyć ten terror?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: To rzeczywiście jest swoisty przełom. Jak do tej pory dwa duże europejskie państwa - Niemcy i Wielka Brytania - potrafiły dzięki pracy swoich służb zdusić takie ataki w zarodku. Zarówno Berlin, jak i Londyn miały sukcesy nawet w wyławianiu tzw. "samotnych wilków" - potencjalnych terrorystów, którzy działali w pojedynkę.

Ta seria ataków w Niemczech pokazuje w sposób spektakularny, że nie ma dzisiaj bezpiecznych miejsc w Europie Zachodniej. Nie dziwmy się rodowitym Brytyjczykom, Francuzom, czy Szwedom, że chcą osiedlać się w Polsce i już to robią.

Jest to również przykład kompletnego fiaska niemieckiej polityki imigracyjnej - widać, że zarówno uchodźcy zapraszani przez kanclerz Merkel, jak i już urodzoneni w Niemczech, ale z pochodzenia z rodzin islamskich, w ogóle się nie zintegrowali.

Kolejnym fiaskiem zakończyła się polityka informacyjna - nachalna propaganda podporządkowana politycznej poprawności, próby nienazwania rzeczy po imieniu, przez lata unikanie mówienia, że to środowiska muzułmańskie generują problemy w Niemczech i w całej Europie, obarczanie winą skrajną prawicę, łącznie z akcjami dezinformacyjnymi. Po zamachu w Monachium, czy Brukseli pojawiały się informacje, że to skrajna prawica, że to nacjonaliści, fani Breivika. Robiono to po to, by stłumić potencjalny odwet na środowiskach muzułmańskich. To traktowanie społeczeństwa jak niedojrzałych emocjonalnie dzieciaczków, którym trzeba wciskać kit i ciemnotę - Niemcy ćwiczyły już to po Sylwestrze, gdzie panowała cenzura na gwałty i przemoc dokonywaną na niemieckich kobietach.

Trzeba zrewidować obie polityki - zarówno informacyjną, jak i imigracyjną. Niech Berlin uczy się od Warszawy jaką politykę imigracyjną realizować. Jesteśmy skłonni udostępnić nasze doświadczenia.

Co się musi jeszcze wydarzyć, by rzeczywiście nazwano "rzeczy po imieniu"? Po kolejnych zamachach słyszymy, że to z powodu depresji, czy choroby psychicznej...

Nie ma granicy absurdu, ani takiej rzeczy, której nie wymyślą ludzie uciekający od prawdy w Niemczech, we Francji, czy w Belgii. Nie chodzi tutaj tylko o nazwanie rzeczy po imieniu, tylko o to, że jeśli się to zrobi, wówczas ktoś będzie musiał ponieść polityczną odpowiedzialność. Jeżeli ktoś przez lata prowadził fatalną politykę imigracyjną, czy okłamywał społeczeństwo, wprowadzał cenzurę, mataczył i zabraniał mówić głośno o problemie, to taki establishment polityczno - medialny będzie się po prostu bronił.

W Polsce ta zaciekłość elit polityczno - medialnych, które reagują alergicznie na kwestie smoleńska wynika z tego, że te środowiska mają poczucie bardzo dużej odpowiedzialności za okłamywanie społeczeństwa. Identycznie jest w kwestii polityki imigracyjnej. To nie jest tak, że będziemy czekać na jakiś przełom moralny wśród polityków, czy dziennikarzy zachodnioeuropejskich. On nie nastąpi, ponieważ wiedzą, że wówczas politycy musieliby podać się do dymisji, a dziennikarze musieliby przyznać, że kłamali. Nie sądzę, żeby to nastąpiło.

Trzeba wyraźnie powiedzieć: precz z polityczną poprawnością.

Rozmawiała Karolina Zaremba