Ryszard Czarnecki dla Frondy: Broniarz choć chudszy, śmieszy jak Benny Hill - zdjęcie
29.04.19, 19:15ryszard_czarnecki_tvp_info.jpg

Ryszard Czarnecki dla Frondy: Broniarz choć chudszy, śmieszy jak Benny Hill

22

Tomasz Wandas, Fronda.pl: O zawieszeniu strajku od soboty od godz. 6.00 zadecydowały władze ZNP i Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność - Oświata". Nauczyciele zawieszają strajk, żeby umożliwić uczniom ukończenie nauki - poinformował przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Skąd ta decyzja szefa ZNP i czy to oni , związkowcy umożliwiają uczniom zdanie matur?

Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego: Gdyby związki zawodowe zawiesiły strajk przed błyskawicznym przeprowadzeniem przez Sejm, rządowej ustawy umożliwiającej maturzystom zdanie matur, to pewnie spadła by na nie część chwały. Stało się jednak inaczej, stąd można powiedzieć starym powiedzeniem „ cnotę stracili i rubla nie zarobili”, pokazali nieskuteczność a także ośmieszyli zawód nauczyciela poprzez przebieranie się za krowy, mucząc, śpiewając w gruncie rzeczy czyniąc ze strajku kabaret, co oczywiście musiało wpłynąć i wpłynęło na spadek poparcia a później wręcz społeczną niechęć do nich (nie tylko rodziców, ale w ogóle opinii publicznej, która uznała, że opozycja na złość rządowi robi strajk szkodząc w ten sposób uczniom). 

Według Broniarza, strajk mógłby być prowadzony także w czasie matur, a rząd nie zdołałby rozwiązać tego problemu. "Nie bylibyście w stanie zastąpić nas, nauczycieli, podczas tego egzaminu" - powiedział, zwracając się do rządu. Czy i tego typu słowa nie brzmią zabawnie skoro prawo oświatowe zostało znowelizowane, a wcześniej bez zakłóceń odbyły się  egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalistów?

Wcześniej dzięki nauczycielom, którzy pracowali, ludziom którzy przyszli pomóc przy egzaminach ósmoklasistów i gimnazjalistów, dzięki pracy kuratorów i urzędów wojewódzkich egzaminy przeszły wbrew związkom zawodowym i wbrew części nauczycieli. Teraz, dzięki rządowej ustawie, maturzyści na pewno podeszliby do egzaminu, natomiast te słowa pana Broniarza brzmią zupełnie kabaretowo, bo przegrał wszystko a próbuje „tupać nóżką”. Pan Broniarz fizycznie bardzo różni się od Benny Hilla, słynnego angielskiego komika ale obaj wywołują podobny efekt, oboje potrafią rozśmieszyć

"Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony" - podkreślił Broniarz. "Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie odpowiadała na oczekiwania ponadpółmilionowej rzeszy nauczycieli i wiele set tysięcy rodziców i uczniów" – dodał.  Czy mamy obawiać się wznowienia strajku we wrześniu? Czy nauczyciele pójdą za Broniarzem, który wydaje się, że teraz zostawił ich z niczym?

Wielu nauczycieli w tym monecie złorzeczy Broniarzowi, gdyż podzielił on środowisko i wrócił z pustymi rękoma. Natomiast z łatwością można przewidzieć, że kolejny strajk nauczycieli poza wrześniem, odbędzie się wiosną przyszłego roku tuż przed wyborami prezydenckimi. Strajki, które mają zaszkodzić rządowi, były i będą inspirowane politycznie przez szefa ZNP i opozycję. Broniarz zrobił strajk przed wyborami europejskimi, zrobi przez tymi do parlamentu krajowego i później przed prezydenckimi. Dopiero potem czeka nas parę lat ciszy. 

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że we wrześniu nauczyciele nie będą jedyną grupą, która podejmie strajk, coraz częściej mówi się o pielęgniarkach, lekarzach, niepełnosprawnych. Ma to być próba stworzenia chaosu w pastwie inicjowana przez opozycję totalną. Czy Prawo i Sprawiedliwości poradzi sobie z taką próbą wzniecenia chaosu, która będzie inicjowana przez totalną opozycję?

Od początku do końca jest to gra polityczna obliczona na destrukcję pod płaszczykiem postulatów pracowniczych, gdyby rzeczywiście chodziło o podwyżki płac, o postulaty pracownicze, to Broniarz nie wstawałby od stołu w momencie, kiedy Solidarności podpisała z rządem porozumienie. Gdyby chodziło mu o dobro nauczycieli, to poszedłby na obrady „okrągłego stołu”. Pan Broniarz stał się politykiem, myślę, że już od dawna nauczyciele są u niego na dalszym planie, stanowią jedynie trampolinę do jego kariery politycznej. 

Wracając do samych nauczycieli, kto jest zwycięzcą a kto przegranym w tej sprawie ? Czy „okrągły stół” przyniesie dobrą zmianę w edukacji? 

Zwycięzcą są dzieci, jest młodzież, rodzice. Natomiast, jeżeli patrzeć na to politycznie, to tą batalię wygrał polski rząd, który pokazał, że państwo polskie nie jest teoretyczne, nie jest z dykty, że działa realnie, że ma siłę i potrafi zagwarantować normalność.

Normalność? W jakim sensie?

W tym sensie, że potrafi mimo strajku w oświacie przeprowadzić wszystkie egzaminy na trzech strzeblach szkół i potrafi skutecznie nie dopuścić do paraliżu państwa a taki był cel przynajmniej części związkowców. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (22):

anonim2019.04.30 7:01
dzien dobry panie analfabeto. "to pewnie spadła by na nie " ??!! "chaosu w pastwie inicjowana " ??!! itd.
to ja2019.04.30 0:14
Żal mi Hermaszewskiego że trafił na takiego zięcia
Saki faki2019.04.29 22:49
Dlaczego Czarnecki nie boi się muzułmanów? Bo żaden świni nie tknie!
anonim2019.04.29 23:50
😀
JR2019.04.29 21:19
Już pisałem wielokrotnie, ale napiszę jeszcze raz. KE, a konkretnie Schetyna, ale też i inni politycy tego zlepka zarzucają PIS, że nie chce być w "Europie" i zmierza do polexitu. Trzeba pokazać, że tak nie jest i uchwalić ustawę na wzór czołowego pantwa Europy Niemiec o zakazie strajku w oświacie. Do września jest jeszcze czas. To nie jest trudna ustawa. To bedzie przykład na odparcie ciągłych bzdurnych i kłamliwych posądzeń KE! Szkoły rozpoczną pracę w normalnych warunkach, a ci którzy bedą mimo tego urządzać polityczną hucpę, narażą się na łamanie nie tylko Konstytucji ale i ustawy. Broniarz już wielokrotnie łamał konstytucyjne prawo do nauki i praktycznie nawoływał do destabilizacji w państwie, że poradzenie sobie z tym cwaniaczkiem nie powinno stanowić żadnego problemu. Trzeba tylko zdecydowanych kroków ze strony rządu. Bedzie poparcie ze strony rodziców i młodych wyborców.
anonim2019.04.29 21:08
posłuchajcie jak izraelscy chrześcijanie śpiewają https://www.youtube.com/playlist?list=PL8WLiRY2TG0HQ3x-ry3qB_1WwUp6V_ggL
szcze na PiS2019.04.29 20:37
Czarnecki jaka by nie była władza zawsze z ryjem przy korycie! Jeśli kiedykolwiek islamiści obejmą władzę w Polsce to Rysiek będzie ajatollahem w ich rządzie.
anonim2019.04.29 21:17
A ten RYJ coraz bardziej TŁUSTY !!!!!!!!!!!
anonim2019.04.29 21:20
U niepracującego synusia, coraz więcej mln na koncie. Hahahaha
JR2019.04.29 21:22
Pan Czarnecki to kolega? Tak po imieniu? Wyłazi chamstwo, paskudna cecha.
anonim2019.04.29 23:49
W punkt.
anonim2019.04.29 20:19
wyleciał z PE za szmalcowników ale przy korycie w PZPS w PKOL kolesie z pisu dali stołek
Wojtek2019.04.29 20:12
to jest najbardziej yntelygentny ryś na swiecie
Rafa\305\2022019.04.29 20:12
Pan Ryszard Czarnecki zalicza się do tej grupy osób przez którą ten strajk może wrócić ze zdwojoną siłą. Apeluję o wstrzemięźliwość w triumfalizmie, ponieważ to najzwyczajniej nie przystoi w obliczu tak poważnego kryzysu tylko chwilowo zażegnanego. Przypomnę tylko, że najpierw zniszczono podstawy nauczania niezrozumiałą reformą i powrotem do programów rodem z PRLu a teraz stara się zrzucić winę na nauczycieli i samorządy. Moim zdaniem gdyby nasi nauczyciele nie wkładali tak wiele w swoją pracę to już dzisiaj zapaść nauczania byłaby bardzo widoczna.
Oskar2019.04.30 8:19
Zapaść nauczania jest już bardzo widoczna od co najmniej 10 lat
Foster2019.04.29 20:11
Jak się przesadza w usiłowaniu ośmieszania innych popada się przede wszystkim samemu w śmieszność.
zatroskany2019.04.29 20:02
Chciałoby się POwrotu do koryta ... "tonący ... nauczycieli się chwyta"
osa2019.04.30 6:45
Po PIS to nawet koryta nie będzie.
anonim2019.04.29 19:58
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8WLiRY2TG0HQ3x-ry3qB_1WwUp6V_ggL
izrael chrzescijanie2019.04.29 20:20
chrześcijanie w izraelu
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.29 19:40
No no. :) A Obatel jest dokładnie taki jak ten łysy dziadek z Benny Hilla :)
Angelus2019.04.29 19:17
Na szczęście jest Obatel, człowiek pełen powagi i taktu.