Na profilu społecznościowym posła Konfederacji Grzegorza Brauna pojawiło się zdjęcie rzekomego „planu przekazu informacji”, które kierownictwu TVP miał wydać prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej skan tego „dokumentu” udostępnił znany z publikowania uderzających w partię rządzącą fake newsów biznesmen, Zbigniew Stonoga. Okazuje się, że „dekret” jest fałszywy, o czym informuje szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Udostępnione zdjęcie przypomina skan prawdziwego dokumentu, na co wskazuje logo PiS, dane adresata oraz dane partii. Umieszczono na nim nawet podpis Jarosława Kaczyńskiego z pieczątką prezesa PiS. Jednak, jak wskazuje Sobolewski, partia nie używa takiego formatu w wydawanych przez siebie dokumentach.

Tekst udostępnionego dokumentu zawiera „długoterminowy plan przekazu informacji”. Zaznaczone zostało, iż ma on „krytyczne znaczenie”. Wymienia się w nim takie dyspozycje jak: „podkreślanie osiągnięć rządu”, „stabilność i bezpieczeństwo kraju”, którą może zapewnić wyłącznie prezydent oraz wskazywanie na obojętność UE.

Sama treść dokumentu jednak uderza absurdalnością i błędami językowymi. Wpleciono w niego rusycyzmy, zaburzono układ numeryczny, a podpis Jarosława Kaczyńskiego został wklejony. Wskazuje to najpewniej, że „dokument” nie miał ambicji „udawać” rzeczywistego dekretu, ale od początku miał stać się prześmiewczym „fejkiem”.

To jednak nie powstrzymało posła Konfederacji Grzegorza Brauna przed udostępnieniem go na swoim oficjalnym profilu. Braun napisał w komentarzu do zdjęcia:

-„Jeśli to nie fejk-apokryf, to brawo, tak trzymać - towarzysz Goebbels byłby z was dumny!”.

Wcześniej dokument udostępnił kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga, który słynie ze swoich ataków wymierzanych w partię rządzącą i Telewizję publiczną. Niedawno przepraszał on PO za „podłość”, którą miał wyrządzić tej partii pięć lat temu i zapewniał, że w najbliższych wyborach będzie głosował na Koalicję Polską.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapewnia w rozmowie z TVP Info:

-„Opublikowane pismo to całkowity fake news. Ktoś stworzył fałszywkę, która ma służyć dezinformacji. Czegoś takiego nie używamy w biurze Prawa i Sprawiedliwości”.

kak/TVP Info