Ruch Kontroli Wyborów apeluje o zgłaszanie nieprawidłowości - zdjęcie
21.10.18, 09:44Zdj. Piotr Drabik, lic. CC BY SA 2.0, via Flickr

Ruch Kontroli Wyborów apeluje o zgłaszanie nieprawidłowości

Od 7 rano aż do 21 możemy wybrać kandydatów na prezydentów miast, wójtów, burmistrzów i radnych. Koordynator Ruchu Kontroli Wyborów oraz szef Klubu Ronina, Józef Orzeł na antenie TVP Info zapowiedział, że w lokalach wyborczych będą obecni działacze RKW- m.in. w charakterze mężów zaufania (osoba spoza komisji, która przygląda się jej pracy).

"Nasi ludzie będą obecni i jako mężowie zaufania, jako obserwatorzy społeczni i jako członkowie obwodowych komisji. Będą patrzyli, czy nie są naruszane zasady"- poinformował Orzeł. 

 Koordynator zaapelował, aby ewentualne nieprawidłowości zgłaszać pod numerem telefonu 787 522 7 z końcówkami (24), (27), (30), (33), (39).

Szef Klubu Ronina tłumaczył, że każde wybory są ważne, ponieważ wybieramy ludzi, którzy będą rządzić w naszym imieniu. W tych wyborach będą to władze lokalne. 

"Musimy wybrać taką władzę, która według nas będzie realizować nasze interesy. Ludzie oczekują dobrych decyzji, zrozumiałych prostych. Takich, których skutki będą mogli szybko zobaczyć (...) Oczekują także takie informacji o planach i o tym,co będzie i dlaczego"-wyliczał gość TVP Info. Jak dodał, organizacji społecznych, które zajmują się nadzorem nad procesem wyborczym jest w Polsce zbyt mało. Te już funkcjonujące są z kolei za słabe i niedofinansowane. 

Józef Orzeł przypomniał, że podczas poprzednich wyborów samorządowych, czyli tych, które odbyły się w 2014 r., do Ruchu Kontroli Wyborów skierowano 1300 zgłoszeń o nieprawidłowościach, co może świadczyć o znaczeniu tego rodzaju organizacji. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl