Rozwiązanie sporu o TK już coraz bliżej? Premier:W przyszłym tygodniu poinformujemy KE o pracach nad ustawą - zdjęcie
21.06.16, 18:15

Rozwiązanie sporu o TK już coraz bliżej? Premier:W przyszłym tygodniu poinformujemy KE o pracach nad ustawą

Premier Beata Szydło podczas konferencji po posiedzeniu rządu odniosła się do kilku bieżących spraw. Skomentowała m.in. wniosek o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, złożony na ręce Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego przez posłów Platformy Obywatelskiej. Wnioskodawców reprezentował w pracach nad wnioskiem poseł Stefan Niesiołowski.

"Mam stuprocentowe zaufanie do Antoniego Macierewicza. Platforma Obywatelska od dłuższego czasu przyzwyczaiła nas do tego, że interes partyjny stawia ponad interes państwa polskiego. Nie chciałabym komentować wyroku niezawisłego sądu" – mówiła premier Beata Szydło, pytana dzisiaj podczas konferencji prasowej o wniosek złożony przez PO.

Prezes Rady Ministrów poinformowała też, na jakim etapie są prace nad ustawą o TK. Do 15 czerwca polski rząd miał poinformować KE o dalszym postępowaniu w konflikcie wokół Trybunału. Rzecznik rządu, Rafał Bochenek powiedział wtedy, że Komisja Europejska otrzyma taką informację, gdy prace nad ustawą będą bardziej zaawansowane.

"Komisja Europejska zostanie poinformowana w przyszłym tygodniu o pracach, które w tej chwili toczą się nad projektowaną ustawą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego"- zapowiedziała dziś premier Beata Szydło.

Zapytana przez dziennikarzy premier jasno określiła też stanowisko polskiego rządu wobec sankcji UE przeciwko Rosji.

"Jeżeli zachowamy jedność i konsekwencję w stosunku do Rosji, to UE okaże siłę, jeżeli będą próby rozbijania tego porozumienia i w jakikolwiek sposób ustępowania Rosji, to będzie to tylko i wyłącznie działało na niekorzyść bezpieczeństwa UE i Europy. Polskie stanowisko jest jasne: sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane i nie zmieniamy tutaj zdania. Rosja jest agresorem, prowadzi wobec Ukrainy działania, które są działaniami wojennymi. Rosja prowadzi też działania, które mają również prowokować inne państwa, są działaniami zaczepnymi wobec innych państw."

Premier poinformowała również, że wg polskiego rządu o wycofaniu sankcji będzie można rozmawiać tylko wówczas, gdy zostaną wypełnione porozumienia mińskie.

JJ/WP.PL