Rosja udławi się tanią ropą. I nie może z tym nic zrobić - zdjęcie
28.11.14, 08:47Rosja udławi się tanią ropą.I nie może z tym nic zrobić (fot. YouTube)

Rosja udławi się tanią ropą. I nie może z tym nic zrobić

7

A ropa nie była tak tania od czterech lat. Moskwa sądzi, że taki stan rzeczy to po prostu amerykańska zemsta za wojnę ukraińską. Próbowała skłonić 12 państw OPEC do zmniejszenia produkcji ropy. Kraje te odpowiadają łącznie za 40 proc. globalnego wydobycia. Kreml próbował przekonać do takiego kroku przede wszystkim Arabię Saudyjską oraz Wenezuelę. Pierwsze z tych państw to po prostu największy, po samej Rosji, producent ropy, drugie – to zdecydowany przeciwnik Waszyngtonu.

Rosja straciła przez ceny ropy już 100 mld. dolarów. Krajowy PKB wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,5 proc.

Wbrew Kremlowi – kraje OPEC nie zgodziły się z postulatami Rosji. Po posiedzeniu przedstawicieli państw zrzeszonych w OPEC o takiej decyzji poinformował minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej. W ten sposób Rosja znalazła się w bardzo trudnej sytuacji i będzie musiała zmierzyć się z dalszymi ogromnymi problemami, które wynikają dla z niej z niskich cen ropy. 

bjad/polskie radio/dziennik gazeta prawna

Komentarze (7):

anonim2014.11.28 8:59
Spadek poniżej $60 za baryłkę jest absolutnie nierealny, ponieważ wydobycie ropy z łupków przestanie się wtedy USA opłacać. Ale utrzymywanie się cen na poziomie $70 - $80 jest całkiem możliwe. I oby miało miejsce, Putinowi na pohybel (a ja tankuję Pb95 za 4,87 zł i też się cieszę).
anonim2014.11.28 9:01
Kiedy banzyna po 3,5 zł/l? To w końcu jest ten "wolny rynek", czy nie? Wszyscy zachwycają się, jak to USA i kopmani robią Putinowi wbrew, a nie widzą jak my jesteśmy kiwani. Przy takiej cenie ropy beznyzyna powinna byc poniżej 4 zł, a nie ledwie ponizej 5. Życzę Putinowi, aby dławił się jak najdłużej, to może w końcu cena spadnie, jak powinna. Bo jak się już udławi, żegnajcie marzenia. A i może się zrobić wtedy naprawdę niezbezpiecznie. Z Bogiem.
anonim2014.11.28 9:08
@Sarcinus Nie. Po pierwsze - rynek paliw ma bardzo dużą inercję, spadek cen ropy nie przekłada się od razu na ceny paliw. Przecież wszyscy mają zgromadzone zapasy kupione po "starej" cenie i muszą je najpierw wyprzedać. Cały czas można się spodziewać dalszych spadków cen benzyny. Po drugie - cena z rafinerii to ok. 40% ceny końcowej na stacji. A trzeba pamiętać, że rafinerie mają też koszty stałe, niezależne od cen ropy. Dlatego spadek cen ropy np. o 50% na pewno nie spowoduje spadku cen benzyny o 50%.
anonim2014.11.28 10:32
tak może być ale czy będzie?
anonim2014.11.28 15:05
Spodobał mi się jednak pogląd o wojnie handlowej między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi A Rosja?... No cóż . To ofiara tej wojny.
anonim2014.11.28 16:51
Genesis X; za czasow II-wojny swiatowej,za twoje baderwoska sympatie juz dawno AK, wykonala by wyrok na tobie kolaborancie nazistowskich bandytow z UPA
anonim2014.11.28 17:00
GenesisX W Poznaniu niejaki Maciejczuk sympatyk UPA-OUN, chodzi na zakupy nocą w przebraniu, odkąd kibole Lecha Poznan, zagieli nad nim parol, i go szukają.