Rosja: Nie budujcie tarczy antyrakietowej. Nie ma po co - zdjęcie
16.07.15, 12:36

Rosja: Nie budujcie tarczy antyrakietowej. Nie ma po co

2

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow uważa, że nie powinno budować się już teraz tarczy antyrakietowej. Skoro doszło do podpisania porozumienia Stanów Zjednoczonych i Iranu, to tarcza nie jest już więcej potrzebna.

Siergiej Ławrow przywołał wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy z 2009 roku, gdzie ten zobowiązał się do podjęcia działań na rzecz eliminacji broni nuklearnej na świecie. Obama miał przekonywać, że jeżeli dojdzie do porozumienia z Iranem w sprawie programu atomowego, to tarcza nie będzie już potrzebna.

„W jego wypowiedzi w Pradze 5 kwietnia 2009 roku prezydent USA Barack Obama powiedział, że rozwiązanie irańskiej kwestii nuklearnej wyeliminowałoby potrzebę [tworzenia – red.] europejskiego elementu obrony przeciwrakietowej USA. Mamy nadzieję, że nasi amerykańscy koledzy pamiętają o tym i dostosują odpowiednio swoje plany. Jesteśmy przygotowani do dialogu w tej kwestii” – przekonywał Siergiej Ławrow.

Jak wskazuje portal Defence24.pl, Obama odnosił się jednak w 2009 roku nie tylko do programu nuklearnego Iranu, ale także do rakiet balistycznych tego państwa. A tej kwestii zawarte ostatnio porozumienie z Teheranem w ogóle nie rozwiązuje. „Budowie systemu obrony przeciwrakietowej z elementami w Europie Środkowo-Wschodniej w ostry sposób sprzeciwiają się przedstawiciele Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z informacją The Telegraph w 2012 roku ówczesny szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Nikołaj Makarow zagroził zaatakowaniem instalacji NATO (w tym w Polsce i Rumunii) w wypadku pogorszenia sytuacji” – czytamy na Defence24.pl.

Komentarze (2):

anonim2015.07.16 15:06
skoro Rosja się sprzeciwia, to znaczy, że jest po co :P a jeśli chodzi o rakiety Iranu, to chyba dobrze oddaje to ta grafika: http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/wp-content/uploads/2011/06/israel-nuclear-v-iran-cartoon1.jpg
anonim2015.07.16 20:25
No to właśnie nam powiedział, że jest po co.