"Rodzice chcą mieć wybór". Prawie 300 tys. podpisów trafi dziś do Sejmu  - zdjęcie
17.12.14, 10:12Rodzice przyniosą do Sejmu blisko 300 tys. podpisów (fot. Flickr/archiwum)

"Rodzice chcą mieć wybór". Prawie 300 tys. podpisów trafi dziś do Sejmu

3

Przedstawiciele stowarzyszenia przyniosą dziś do Sejmu prawie 300 tysięcy podpisów. Aby posłowie zajęli się obywatelskim projektem ustawy, wystarczyłoby zaledwie 100 tysięcy podpisów. „Im więcej będzie podpisów, tym większa moc naszych postulatów” - tłumaczyła kilka dni temu w rozmowie z Fronda.pl Karolina Elbanowska.

Z kolei Tomasz Elbanowski wyjaśnia, na czym polega inicjatywa. Rodzice chcą przeforsować ustawę, która dawałaby im prawo do decydowania o tym, czy ich dziecko rozpocznie naukę w szkole w wieku sześciu, czy siedmiu lat.

Ale to nie wszystko. Karolina Elbanowska dodawała w rozmowie z Fronda.pl: „Nasz projekt zwiększa kompetencje rad rodziców i wpływ rodziców na to, co dzieje się w szkole. Chcemy, aby rodzice mieli możliwość wpływania na treści przekazywane w szkole, na przykład aby realizowanie z dziećmi programów przez edukatorów spoza szkoły wymagało ich pisemnej zgody”.

Autorzy inicjatywy chcą, by rodzice mieli realny wpływ na program nauczania i wybór podręczników. Domagają się zniesienia obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków i możliwości ewentualnego powrotu dziecka z I klasy do przedszkola. Chcą też, by w przypadku wybrania przez nauczycieli klas I-III szkół podstawowych innego podręcznika niż przygotowywany na zlecenie MEN „Nasz elementarz”, jego zakup był dotowany przez państwo.

Poprzednie dwie inicjatywy stowarzyszenia zostały zatrzymane przez posłów. Najpierw odrzucili oniwniosek w sprawie referendum edukacyjnego, pod którym zebrano prawie milion podpisów, a następnie - w sprawie obywatelskiego projektu ustawy znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków, który poparło 350 tysięcy obywateli. 

MaR/Wiadomosci.wp.pl/IAR/Fronda.pl 

*Czytaj także: Karolina Elbanowska dla Fronda.pl: Kochamy nasze dzieci i nie zrezygnujemy z rodzicielskich praw TUTAJ

Komentarze (3):

anonim2014.12.17 10:18
Prawo do manifestowania i organizowania się obywateli jest podstawowym prawem w demokratycznym państwie.Kiedy wreszcie tłuki z PO to zrozumieją?!
anonim2014.12.17 10:30
I co z tego ze zlozyli. Rzad ma spoleczenstwo w gleboko ..... @Holandia - tluki z PO i PSL nigdy nie zrozumieja !
anonim2014.12.17 11:24
Niestety świadomi rodzice padają ofiarą biernej większości, której zwisa czego się uczą dzieci. Większości, o której mówię, zależy jedynie na tym, żeby dziecko jak najdłużej siedziało w szkole i uczyło się angielskiego. W świadomości mas to wystarczy do życiowego sukcesu, szczęścia i mądrości. Jak mamy coś w takich warunkach zdziałać?