Portal rmf24.pl donosi, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji polskiego przedsiębiorstwa Lotos. Dziennikarze dotarli do odtajnionej notatki w tej sprawie.

- „Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu! Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z odtajnionej notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada, do której dotarli dziennikarze RMF FM, wynika, że do procesu sprzedaży dopuszczono trzy firmy”

- czytamy na rmf24.pl.

Rząd Donalda Tuska rozważał sprzedaż większościowych udziałów przedsiębiorstwa. Zainteresowane okazały się trzy firmy, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży. Była to rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy.

W rozmowie z RMF FM o konsekwencjach takiej decyzji mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- „Właściciele niektórych z tych firm są na liście sankcyjnej, nie byłoby mowy o dywersyfikacji, nie mielibyśmy okienka nad morzem, to byłoby to niekorzystne dla gospodarki. Ci panowie działali wbrew polskiej racji stanu”

- przekonuje.

Wedle byłego prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza, rząd Donalda Tuska miał zreflektować się, że sprzedanie Lotosu będzie szkodliwe dla Polski i wycofano się z pomysłu.

kak/rmf24.pl