15.05.19, 10:30

Rejestr pedofilów: Brakuje Trynkiewicza i księży z filmu

W więzieniach w Polsce ponad 800 osób odbywa kary zaczyny pedofilskie. Okazuje się jednak, że wbrew zapowiedziom rządu, nie wszyscy widnieją w rejestrze pedofilów dostępnym na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.


Brakuje tam skazanych za molestowanie małoletnich poniżej 15. roku życia. Według samego ministra Zbigniewa Ziobry sprawa związana jest z ogólnymi "trudnościami" przy tworzeniu rejestru. Tymczasem to oznacza w praktyce, że w rejestrze... nie ma na przykład nazwisk księży pokazanych w filmie Tomasza Sekielskiego. Ba, nie dość na tym. Nie ma tam nawet pedofila i mordercy, Mariusza Trynkiewicza.

Jak podaje "Rzeczpospolita", wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekonuje, że te nazwiska są, ale... w części niejawnej. Resort w każdym razie zapowiedział już zmiany. W rejestrze ma pojawić się informacja, jaki jest zawód skazanego pedofila - oraz jaki jest jego zawód wyuczony.

Już obecnie przy danych przestępcy podawana jest też nazwa miejscowości, w której przebywa.

Mimo wszystko obecna forma rejestru jest dość okaleczona. Tak naprawdę nie można sprawdzić, czy dana osoba na pewno nie jest pedofilem. W części niejawnej można sprawdzić tylko, czy... samemu się nie widnieje w rejestrze. Poza tym mogą z niej korzystać organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi.

Ważne jednak, że rząd zaostrza walkę z pedofilią. Najważniejsza zmiana to ta, że gwałt na dziecku nie będzie się przedawniać. Co więcej, kary będą surowsze - w przypadku gwałtu minimalnie 5 lat, maksymalnie 30 (dzisiaj od 3 do 15 lat). W przypadku wykorzystania będzie to od 2 do 15 lat (dziś od 2 do 12 lat).

Co więcej będzie możliwe, że brutalni sprawcy nigdy już nie wyjdą z więzienia.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze

X2019.05.17 0:08
Super. Od tej chwili brutalni pedofile będą swoje ofiary mordowac... w końcu wyrok jest mniejszy.
Plując na PiS2019.05.15 18:47
Z filmu? Nie ma w nim żadnego księdza.
man.of.Stagira2019.05.15 10:47
. . W filmie Sekielskiego jest też przedstawiony jako pedofil Franciszek Cybula. Z akt IPN wiadomo, że Ks. Cybula zarejestrowany był jako Tajny Współpracownik SB w latach 1969-90 - TW "Franek”. Z TW Bolkiem znali się od 1969 roku. TW „Franek” był też spowiednikiem i kapelanem już Prezydenta RP L. Wałęsy. . TW Bolek….i wszystko jasne. . a teraz JW Sekielski .
KleroPedofilówWysyłaćDoCelANieNaMisje2019.05.15 10:47
Czydziesta siudma tajemnica fatimska: W dostępnym dla społeczeństwa rejestrze pedofilów nie ma klero-pedofilów, czyli osób konsekrowanych, przebierających się ostentacyjnie za przewodników i pasterzy oraz przemawiających jako pośrednicy między pambukiem a ludem.