Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej, że trwają rozmowy z Pałacem Prezydenckim na temat proponowanej przez rząd reformy sądownictwa. Lider Solidarnej Polski wskazał na odpowiedzialność, jaka spoczywa w tej kwestii na prezydencie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił dziś na konferencji prasowej, w czasie której odniósł się do wszczętej przez Komisję Europejską procedury ws. rzekomego uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, która jest odpowiedzią Brukseli na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego potwierdzające nadrzędność Konstytucji RP wobec prawa unijnego. W czasie konferencji dziennikarze pytali lidera Solidarnej Polski o zapowiedzianą reformę sądownictwa, w ramach której zlikwidowana ma zostać Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Minister poinformował, że obecnie trwają rozmowy z Pałacem Prezydenckim.

-„Myślę, że w tych czasach, zwłaszcza w kontekście też i tych działań KE, pan prezydent staje przed wielkim wyzwaniem”

- podkreślił.

Zaznaczył, że „w interesie polskiego państwa, polskiej suwerenności jak ja ją rozumiem, jest spowodowanie, aby sądy podlegały polskiej konstytucji, a polscy sędziwie, w tym sędziowie SN dawali przykład szacunku dla konstytucji”.

- „To jest wielka odpowiedzialność pana prezydenta i ja jestem tutaj razem z panem prezydentem. Jestem przekonany, że będziemy reprezentować majestat i suwerenność polskiego państwa i zachowamy się tak, jak wymaga tego litera polskiej konstytucji, polska racja stanu, też polska historia i odpowiedzialność przed nią. I na to liczę”

- powiedział.

kak/wPolityce.pl