Rau: o decyzji Bidena w sprawie odblokowania Nord Stream 2 dowiedziałem się z mediów - zdjęcie
11.06.21, 07:54Fot. Vargunn via Wikipedia, CC 4.0

Rau: o decyzji Bidena w sprawie odblokowania Nord Stream 2 dowiedziałem się z mediów

71

- Sojusznicy amerykańscy nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej narażonym na skutki tej decyzji regionem świata - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że o decyzji Bidena o zdjęciu sankcji blokujących Nord Stream 2 dowiedział się z mediów. 

- Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami - stwierdził Rau w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej".

- W styczniu po raz pierwszy rozmawiałem z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Zapewniał mnie, że "nic nie zostanie zdecydowane o was bez was". Zgodziliśmy się, że należy pilnie wznowić polsko-amerykański dialog strategiczny. W lutym i marcu, gdy pojawiły się pogłoski o poufnych amerykańsko-niemieckich rozmowach w sprawie NS 2, słyszeliśmy zapewnienia, że żadne tego rodzaju rozmowy się nie toczą. Przyjmowaliśmy te oświadczenia do wiadomości, mimo że stały one w sprzeczności z naszą wiedzą opartą o inne źródła - wyjaśniał szef MSZ.

- Tymczasem teraz czytam doniesienia agencyjne, że w tym tygodniu odbywają się w Waszyngtonie rozmowy między bliskimi współpracownikami kanclerz Merkel i doradcami prezydenta Bidena o dokończeniu Nord Stream 2. Taka formuła amerykańsko-rosyjsko-niemieckiego dialogu nie może zastąpić rozmów między Ameryką a sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, którzy odczują skutki tych decyzji w sposób szczególny. Ten gazociąg radykalnie wzmocni przecież wspólne interesy Niemiec i Rosji i będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie dla pokoju w Europie. Zwiększy się zagrożenie militarne Ukrainy, a także Polski i innych krajów NATO z Europy Środkowej - zwracał uwagę Rau. 

Dodał, że już Władimir Putin stwierdził, że "po zakończeniu budowy Nord Stream 2 Ukraina będzie musiała okazać dobrą wolę, grzecznie się zachowywać". Ocenił, że takie słowa padające z ust Putina to groźba.

Zdaniem szefa polskiego MSZ "Rosja prowadzi agresywną politykę wobec sąsiadów, wykorzystującą napaść zbrojną, szantaż i groźby. W tej polityce zostanie umocniona. Natomiast Sojusz Północnoatlantycki zostanie osłabiony. Taka zresztą była od samego początku rosyjska kalkulacja związana z Nord Stream 1 i 2".

- To miały być projekty służące rozbijaniu jedności Zachodu. W tą rosyjską pułapkę dał się złapać rząd Niemiec, teraz wpada w nią administracja Joe Bidena. To doprowadzi do eskalacji agresywnych zachowań Rosji. Już jesienią 2021 będziemy świadkami kolejnych rosyjskich manewrów +Zapad+. Rosja będzie miała szybko okazję do przetestowania reakcji Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Kto zapłaci wówczas rachunek za niemieckie i amerykańskie błędy? Nieodbieraniem telefonów żadnego kryzysu się nie rozwiąże… - mówił Rau.

jkg/rzeczpospolita

Komentarze (71):

icekzpicek2021.06.20 20:55
to jak to rau ,nie dostałeś wytycznych z sanchedrynu ? nie wierze
Fumfel2021.06.12 0:03
Czaputowicz, Waszczykowski i ten. Naprawdę myślicie, że ktokolwiek z USA będzie z nimi coś uzgadniać ? Rozmawia równy z równym stąd san escobar to jedyny kandydat do rozmów z nimi, tyle tylko, że ten kraj nie istnieje
Po 11 ...2021.06.11 22:31
Ja też o rządach PiS dowiedziałem się z mediów i szybko zmieniłem kanał. Co za ulga :)
Marchewka2021.06.11 20:44
Niemcy nie maja interesu aby kraje nadbaltyckie rosly w sile, jest to sprzeczne z ich doktryna przewodzenia calej europie. Z historycznego punktu widzenia zawsze Rosja i Niemcy mieli wspolne interesy politaczno-gospodarcze. Polska jest dla ich polityki tylko jednym z elementow do osiagniecia tego celu.
MT(*)2021.06.11 17:35
Mocarstwo nie zostało poinformowane, dobrze, że ten Rau chociaż gazety czyta : - Zbigniew Rau dodał, że delegacja amerykańska z Bidenem na czele, która przyjechała do Europy, jest "do tego stopnia zaaferowana spotkaniem z Władimirem Putinem, że nie znalazła czasu na organizację spotkań z sojusznikami ze wschodniej flanki". W planach nie ma też spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Joe Bidenem. Teraz PIC pogniewają się na Amerykanów i zostanie im już tylko Korea Północna.
Paramonow2021.06.11 19:18
No nie !!!! Przecież ostatecznie mamy przyjaciół w Moskwie - wypróbowanych !!!!!
Marchewka2021.06.11 20:45
To sa nasi kaci.
Monika2021.06.11 14:17
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
katolicka deratyzacja Polski2021.06.11 13:37
Biden przeszedl na strone chinska.
Darek2021.06.11 14:00
Pewnie dlatego zablokował chińskie firmy i zaostrzył sankcje na Chiny - dla ich dobra :) Ale wy kato-pedofile macie zryte berety.
Klapaucjusz "żydo-polin patriota" pisze2021.06.11 13:19
CYT.: "Mały polaczku! Przyjeżdżając do mojego pięknego kraju - Izraela, załóż jarmułkę bo ci głupota i polskie chamstwo bije z pod zawszonej hitlerowskiej polskiej głowy"
Klapaucjusz "żydo-polin patriota" pisze2021.06.11 13:18
CYT.: "Kochany wirusie. Wyrżnij to stare, głupie katolickie bydło co głosuje na PiS ... JUŻ LEPIEJ ŻEBY JAREK ZDECHŁ"
Klapaucjusz "żydo-polin patriota" pisze2021.06.11 13:16
CYT.: "ZA POLSKIE OBOZY TO POLACY RAZEM Z NIEMCAMI KTÓRZY ZA ZGODĄ POLAKÓW JE ZBUDOWALI POWINNI ZAPŁACIĆ REPARACJE IZRAELOWI"
Anonim2021.06.11 13:12
ty polski Sau, ty kestes smieciem i zamknij swoj tepy ryj i sluchaj nas, bo... niedlugo cie pogonimy przez granice
Klapaucjusz2021.06.11 13:03
Widziałem jak Polska wstała z kolan i stała zgarbiona przy biurku Trumpa.
Ela2021.06.11 12:49
Trump też nie zadzwonił? Ani człekożubr ?
AAAtomek "żydo-polin patriota" pisze2021.06.11 12:16
CYT.: "ZA POLSKIE OBOZY TO POLACY RAZEM Z NIEMCAMI KTÓRZY ZA ZGODĄ POLAKÓW JE ZBUDOWALI POWINNI ZAPŁACIĆ REPARACJE IZRAELOWI"
AAAtomek "żydo-polin patriota" pisze2021.06.11 12:15
CYT.: "FASZYSTOWSKIE K**WY W POLSCE DAŁY SIĘ PODBIĆ NIEMCOM I BYLI DUMNI Z POLSKICH OBOZÓW NA POLSKIEJ ZIEMI!"
AAAtomek "żydo-polin patriota" pisze2021.06.11 12:14
CYT.: "BEZ ZGODY FASZYSTOWSKIEGO POLSKIEGO RZĄDU NIE POWSTAŁYBY NA POLSKIEJ ZIEMI OBOZY KONCENTRACYJNE"
być obywatelem2021.06.11 11:50
widzę, że Fronda opanowana jest przez komuchów i wrogów Polski. Nie patrzą na dobro kraju. Nie ważne, że Polska może utracić wolność tak ciężko wywalczoną krwią wielu pokoleń. Jedynie walić w PiS, w patriotyzm, wiarę.
AAAtomek2021.06.11 12:09
Trzeba być jebnięxxxxtym, że stawiać znak równości pomiędzy PIS i wiara, a patriotyzm?
Olej2021.06.11 13:39
Być obywatelem to widzieć dobro państwa ! Proszę się nie przejmować swołoczą oraz agenturą.
państwo z dykty , wstyd!2021.06.11 11:01
https://www.kontrowersje.net/kaczynski-i-pis-w-polityce-zagranicznej-nie-sa-nawet-chlopcami-do-podawania-pilek/
Portofino2021.06.11 10:41
Jak pięknie brzmiały deklaracje Karty Atlantyckiej a skończyło się Jałtą
oficer LWP2021.06.11 10:38
ten pisowski pajac żali się, że dowiedział się z mediów i już nie pamięta jak na lotnisku w Egipcie jakiś urzędniczyna z USA stojąc przed mikrofonem wydał rozkazy Dudzie aby ten natychmiast organizował konferencję anty irańską co natychmiast uczynił i był dumny z tego, że tak go traktują bydłopasy, wy pisowcy tylko w tvPIS udajecie przed otumanionymi wyznawcami sekty smoleńskiej, że coś w świecie znaczycie a tak naprawdę znaczycie ZERO i takie traktowanie was przez USA jest tylko tego potwierdzeniem, zachowujecie się jak kundle to traktują was jak zawszonego psa
Paramonow2021.06.11 13:46
Pochwalam, pochwalam. Trzeba w końcu wiedzieć kto jest kto. Nie ma to jak oficerowie LWP - prawdę mówią a i patrioci, jak marszałek polski Konstanty Rokossowski i i inny patriota Feliks Dzierżyński, generał Świerczewski. Sami patrioci ze Związku Patriotów Polskich. A ilu to oficerów bratniej armii wpisuje swoje jakże kulturalne treści. Sama doborowa - nastajaszcza - awangarda oficerów. Słychać trzaskanie butami, wiecie rozumiecie, słuchajcie narodzie, oficer LWP wie, prawdę ci powie !
oficer LWP2021.06.15 20:43
już twój nick świadczy, że jesteś z sekty przygłupów
Paramonow2021.06.11 13:55
,,sekta smoleńska'' , ,,sekta mirosławska'' Ciekawe jakie jeszcze sekty powstaną ? Zapomniałbym o ,,sekcie katyńskiej'' Mógłby oficer LWP sie rozwinąć, dodać jeszcze parę sekt. Sekciarstwo się szerzy i burżuazyjne, nacjonalistyczne odchylenia. A to się nie może podobać towarzyszom z ambasady ZSRR. Nie może. Musimy stanąć na baczność w posłuchu gdy radzieccy towarzysze napominają. Skończyć z sekciarstwem, przyjąć bratni kurs przyjaźni i wzajemnej pomocy, bratniej, zaprośmy zaprzyjaźniona armię radziecka, niech uporządkuje, napomni, i przywróci równowagę w tak rozchwianym społeczeństwie, które straciło poczucie więzi z bratnim narodem radzieckim. Całuję oficera LWP słodko i szczerze jak towarzysz Honecker i towarzysz Leonid. Tak trzeba trzymać więź.
Paramonow2021.06.11 14:20
Nie może to być aby jakiś jankes ustawiał prezydenta. Jakże inaczej by było gdyby ustawiał bratni generał. Ot chociażby tak jak towarzysz Nikita Chruszczow witający pięścią towarzysza Gomułkę, lub np. gościnna wizyta towarzysza Bieruta w Moskwie, gdzie zaniemógł i wprawił w rozpacz całe biuro polityczne ZSRR . Nie wspomnę o jakże dynamicznej i naprawdę porządnej żołnierskiej rozmowie marszałka Kulikowa wizytującego sztab generalny LWP stawiającego w pion naszego jakże bratniego generała wojennego. No nie tego się nawet nie da porównać. Z jednej strony imperialiści zniewalający naród i prezydenta, z drugiej zupełnie inna jakość i szczera przyjaźń. Łza się w oku kręci. Brakuje wszystkim rodakom tego szczęśliwego czasu i poczucia bratniej opieki.
Darek2021.06.11 10:33
Na miejscu koszernego Raua bym się tak nie chwalił swoją głupotą i indolencją. Chyba że za tym ogłoszeniem całkowitej porażki naszego dyplomatłectwa chce się podać do dymisji.
Anonim2021.06.11 10:23
No to nieźle nasz najlepszy sojusznik szanuje nasze MSZ. Powinszować pisdzielcom.
oto cały PIS2021.06.11 10:40
jest pan i jest sługa, wiesz kto robi za sługę i wiesz jak się traktuje sługusów, nigdy między panem nie usiądzie
Klapaucjusz2021.06.11 10:10
Może pora na odwołanie ambasadora Polski w USA i wysłanie tam prawdziwego dyplomaty a nie tłumacza literatury. Skoro polski MSZ dowiaduje się o tak ważnej sprawie z mediów, to ambasador nie wypełnia swoich obowiązków.
Anonim2021.06.11 10:24
Jak już nasz najwazniejszy sojusznik nie informuje o takich sprawach to znaczy że już każdy Polskę ma w d.
San Escobar2021.06.11 10:43
słowa Churchili ciągle aktualne "państw nie maja przyjaciół, państwa mają tylko i wyłącznie interesy"
robaczek2021.06.11 9:50
ALEZ MYSMY Z TYCH KOLAN WSTALI!!!! ............................ teraz jesteśmy potęgą!!!!! .................eh powiatowe dyplomatołki
AK472021.06.11 10:45
PIS wstał z kolan ale usta dalej ma na wysokości rozporka
robaczek2021.06.11 10:58
wstali z kolan i padli na ryj!1
Olej2021.06.11 9:36
Wszystkim naszym wrogom, także tym udającym przyjaciół zależy abyśmy tkwili w nieświadomości i iluzji bezpieczeństwa, które ma wymiar papieru, na którym złożono podpisy, takie same jak w 1939 r. Nie dajmy się wmanewrować w samozagładę.
Olej2021.06.11 9:29
Machiavelliczny plan ?. Oddać Europę Środkową sowietom, w jakimś większym zakresie wciągnąć sowiety w długotrwały konflikt i konieczność zaangażowanej militarnie kontroli regionu. Spowodować i prowokować groźbę dla Chin iż aneksja Europy Środkowej będzie ogromnym wzmocnieniem Sowietów, które ustanawiając ład w Europie zechcą przeorientować swoja siłę i jej koncentrację na daleki wschód. Taka mniej więcej kalkulacja może towarzyszyć zmianie polityki amerykańskiej. Idzie o skonstruowanie konfliktu sowiecko chińskiego. Towarem do zapłaty w tej stawce mamy być my - przestrzeń na wschód od Odry i Dunaju. Tak jak kiedyś w konflikcie sowiecko niemieckim zachód zapłacił Stalinowi Polska i Europą Środkową tak teraz podobny scenariusz i mechanizm rysuje się wobec nas w starciu mocarstw USA, Chin i Sowietów. Nas najprawdopodobniej sprzedają. Ta prawda boli lecz jest lepsza od najpiękniejszej iluzji.
katolik2021.06.11 9:29
Naziści i mordercy wasza przyszłość życiowa skończy się na etapie sądu i więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości, Polskiemu Narodowi
robaczek2021.06.11 9:25
POTĘGA NASZEJ DYPLOMACJI POWALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ...................................................................... nikt sie z wami nie liczy pisiureczki...................... NIKT! nawet wasz orban was widzi tylko gdy potrzebuje was wykorzystac ...................sami jestescie
do PIS2021.06.11 9:22
pokazują wam tępe pisowce, że w polityce światowej jesteś zwykłymi zerami, tylko do ujadania i szczekania się nadajecie i to akurat robicie dobrze
AAAtomek2021.06.11 9:16
Dzięki katoprawakom Polska spychana jest na margines cywilizacji i w stronę Rosji. Okres 2015-nadal to przykład jak można spierdxxxxxlić stosunki między Polska a wieloma krajami świata. Teraz pytanie: czy to przez głupotę, czy na polecenie wschodniego sąsiada?
Anonim2021.06.11 9:13
Źle się to skończy dla Bidena, skoro emerytowani generałowie w USA podpisują grupowy protest wobec jego szaleństw.
Magellan2021.06.11 9:11
Z honorem żyć i zginąć z honorem, zamiast w łańcuchach raczyć się kawiorem. Jedna jest tylko mądra porada: toż przecież szczur też swe gówno zjada.
Olej2021.06.11 9:06
USA dają nam jasno do zrozumienia, ze sojusz północnoatlantycki kończy się na Odrze. W trwających obecnie manewrach wojska polskiego ani widu ani słychu o udziale amerykańskich sojuszników. A jeszcze tak niedawno było wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Trzeba sobie odpowiedzieć dość twardo co nas czeka i jakie są amerykańsko zachodnie kalkulacje wobec Europy Środkowej. Odpowiedzieć i wyciągnąć wnioski. Najprawdopodobniej przehandlowana została Ukraina na którą wyjdzie sowiecki atak aby ten kraj całkowicie zdominować i przejąc nad nim kontrolę. Polska musi temu przeciwdziałać. Potrzebny jest sojusz wojskowo polityczny Ukrainy, Polski, Rumunii, Węgier i Turcji. Powinna wyjść taka propozycja z Polski. Powiedzmy jako ,,uzupełnienie'' gwarancji sojuszniczych NATO. Integracja państw Europy Środkowej jest niezbędnie konieczna jeżeli mamy pozostać wolnymi narodami i państwami. I na koniec niechże nasze państwo zacznie wdrażać program pozyskania bomby atomowej - i to w trybie pilnym !!!!!!
AAAtomek2021.06.11 9:12
Żeby mieć bombę atomową to trzeba inwestować w nauki techniczne, matematykę fizykę, chemię, etc - a nie, jak to robi katoreżim+ w "biblistykę. Wystarczy na ten projekt przeznaczyć pieniądze, które otrzymuje polski kościół katolicki w ramach dofinansowania z budżetu państwa.
jle_ffm2021.06.11 9:25
Taa, my to możemy sobie mieć, ale co najwyżej 'bąbę'. Nieudacznik i szkodnik 1szej klasy Macierewicz nawet helikopterów nie potrafił załatwić a co mu się udało to jedynie karabiny z krzywymi lufami.
Olej2021.06.11 9:30
Przykład Pakistanu i Korei Północnej ! Nie ma przeszkód gdy jest wola wykonania.
AAAtomek2021.06.11 9:48
Zainwestowali w naukowców to mają i rezultaty. No to co nam da bliblistyka?
Anonim2021.06.11 9:00
Skandalem wszystkich Okrągłostołowców jest to, że rozbroili polską armię, wyprzedali tereny związane z jednostkami, szpitalami wojskowymi, i likwidują przemysł zbrojeniowy? A zatem, jesteśmy goli i weseli? Pozostaje nam dawać się doić przez światowych oszustów żydo-Amerykanów?
jle_ffm2021.06.11 8:59
PiS to są rządy ciemniaków.
Anonim2021.06.11 9:02
Albo jest ktoś głupi? a nie zakładam, że JK i MM są głupi? albo robi coś celowo?
AAAtomek2021.06.11 9:13
Oczywiście, że to rządy barbarzyńców i ciemniaków.
Anonim2021.06.11 8:55
naiwniacy? durnie? chcieliby być przy korycie, ale władzę oddali obcym? zupełny lite przy korycie?
Hakatumba2021.06.11 8:54
Jeszcze niedawno pisaliscie o strategicznej relacji i ze nowy prezydent tego nie zmieni. Tak w ogole to czy PAD uznal zwyciestwo Bidena i w konu pogratulowal? Jakos cicho o Wielkim Trojmorzu. To jak to jest frondelki?
MaxFiend2021.06.11 8:55
Oficjalnie nie pogratulował a Biden telefonów od niego już nie odbiera, bo niby po co? :-D
MaxFiend2021.06.11 8:54
Widocznie nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej marginalnym państwem regionu i mają ewentualne skutki dla tego tekturowego państwa w "wielkim poważaniu". Brawo PiS!!!
Po 11 ...2021.06.11 8:42
Bo was wszyscy OLEWAJĄ. Wasza głupota, buta, łamanie prawa, konfliktowość ze wszystkimi doprowadziła do sytuacji, że Polska znalazła się na kolanach. Ignorowana, krytykowana, wyśmiewana i piętnowana. Ale wy głupcy nadymacie się waszą narodowo-katolicko- janopawłową dumą. Głupcy!
PiS gorsze debile niz PO sprawa sie rypła2021.06.11 8:40
https://www.youtube.com/watch?v=Efjiwf19Jj4
Bidet to słup2021.06.11 8:36
Rządzą ci, którzy go posadowili na stolcu. Czyli globalne korpo i NY-jews.
kefas2021.06.11 8:30
po takim komentarzu podaj się panie ministrze do dymisji. Wam kury szczać prowadzić, a nie dyplomację robić /parafrazując Marszałka/. Dyplomatołki.
Klejnot Nilu2021.06.11 8:33
W każdym normalnym kraju tak by się to skończyło. Ale żyjemy w polsce, gdzie świnie przyspawane do koryta nie mają żadnej godności, a ciemny lud ogłupiony kurską propagandą w TVPiS, będzie klaskał rządowi i psioczył na "tego przeklętego lewaka Bidena".
...2021.06.11 8:27
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27186300,onet-jaroslaw-zielinski-jak-magnat-polskich-lasow-to-co.html#do_w=58&do_v=132&do_st=RS&do_sid=377&do_a=377&s=BoxOpImg16
...2021.06.11 8:27
Jak pis r.u.ch.a obywateli Polski.
pije po13tej2021.06.11 8:24
PIS który sortuje polskie społeczeństwo zapewne wie jakiego sortu państwem jest Polska w świecie , i co w związku tym może.
AAAtomek2021.06.11 8:23
Kraje 3 Świata zawsze ostatnie się dowiadują. A Polska pod rządami PiS spadł do ligi krajów 3 świata...
kkk2021.06.11 8:36
Minister Spraw Zagranicznych (Bantustanu) Rau o zdjęciu sankcji USA z NordStream 2: Dowiedziałem się o tym z mediów…Polska nie została uprzedzona przez USA o decyzji o nienakładaniu sankcji na konsorcjum budującego Nord Stream 2 – ujawnił w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” minister spraw zagranicznych. Szef polskiej dyplomacji skarżył się, że „sojusznicy amerykańscy nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej narażonym na skutki tej decyzji regionem świata”. - Następny pstryczek w nos PIC-owskiemu "mocarstwu"
Gość2021.06.11 8:14
Widzę że polityka poobrażania się na wszystkich dookoła w dalszym ciągu działa doskonale. Niedługo nas z V4 wyrzucą i naszym jedynym sojusznikiem pozostanie San Escobar
Anonim2021.06.11 8:10
Kolejny sukces polskiego MSZ. To tylko pokazuje że cały świat ma nas za kmiotów których nawet nie warto zapraszać na jakikolwiek rozmowy albo o czymkolwiek informować. Ja bym się tym nie chwalił.