Radio Hobby traci koncesję za rosyjską propagandę - zdjęcie
19.11.15, 18:22

Radio Hobby traci koncesję za rosyjską propagandę

11

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odebrała koncesję Radiu Hobby za nadawanie prorosyjskich audycji „Radio Sputnik”. Wciąż można jednak posłuchać ich w Internecie. - czytamy na stronie "Rzeczpospolitej"

W audycjach prorosyjskiego radia mogliśmy słyszeć, że „Ameryka chce, aby Ukraina zmieniła się w toksyczne państwo", a „Polacy to fałszerze historii".

Fronda.pl na działalność Radia Hobby zwracała uwagę już ponad rok temu. Wskazywaliśmy, że jest niedopuszczalne, by w Polsce mógł swobodnie rozlegać się głos Rosji – a to właśnie audycje „Głosu Rosji” emitowane są przez Radio Hobby każdego dnia wieczorem. Słyszymy tam wiele o fałszowaniu historii przez Polaków, o tym, że ukraińskie władze to władze de facto faszystowskie i niszczące własny kraj.

W 2014 roku pisaliśmy o tym, że głos Rosji to radio, które zagranicy podaje rosyjską propagandę w najlepszym, radzieckim stylu. Jak informują media, w radiu mogliśmy usłyszeć, że nowe władze w Kijowie są „tymczasowe i samozwańcze”, a ludzie z Majdanu to „uzbrojeni bojówkarze, uważani niegdyś za rewolucjonistów”. W poprzednich latach radio zniechęcało do gazu łupkowego, znowu idąc za kremlowską propagandą a przeciw interesom Polski.

Rosyjska międzynarodowa agencja informacyjna „Sputnik" przygotowuje audycje. Szefem Hobby FM w styczniu był były działacz PO Piotr Fogler, poseł na sejm I kadencji. Przyznawał, że przejął radio wraz z umową z nadawcą Sputnika, za co radiostacja dostaje 25 tys. złotych miesięcznie – donosiła „Rzeczpospolita”.

Jak dodawał, gdyby umowę zerwał, radio by zbankrutowało.

– W mojej ocenie decyzja o umowie wynikała ze słabej kondycji finansowej radia. Zarząd chwytał się tego, co mógł – mówił w styczniu Artur Zawisza, były mniejszościowy udziałowiec rozgłośni, jeden z liderów Ruchu Narodowego.

W przeszłości program Radia Hobby badała KRRiT i nie dopatrzyła się złamania prawa. Na posiedzeniu 17 listopada 2015 r. podjęła uchwałę w sprawie odebrania koncesji.

„Zgodnie z art. 13 ust 1 ustawy o radiofonii i telewizji, nadawca kształtuje program samodzielnie i ponosi odpowiedzialność za jego treść. Ponadto zgodnie z art. 38a ww. ustawy, poza wyjątkami określonymi w ustawie, uprawnienia wynikające z koncesji są niezbywalne" – informuje KRRiT.

Według obecnego prezesa Radia Hobby Tomasza Brzezińskiego, argumentacja krajowej rady jest niezrozumiała.

– Wbrew jej sugestiom mamy wpływ na treść audycji. Dostajemy je dwie godziny przed emisją i gdyby były wyraźnie antypolskie, nie wyemitowalibyśmy ich. Idąc tropem argumentacji rady należałoby zamknąć rozgłośnie emitujące Radio Watykańskie i materiały otrzymywane z BBC. Nie krążmy dookoła i nazywajmy rzeczy po imieniu. To decyzja polityczna – podkreśla.

– Pozdrawiam Ewę Kopacz bardzo serdeczne. Bardzo dziękuję w imieniu całego zespołu, biedne święta się szykują – ironizuje.

tb/rp.pl/fronda.pl

Komentarze (11):

anonim2015.11.19 18:34
No i macie PO-wca - jak mu zapłacą, to nawet Goebbelsa by puszczał. Bo jak nie - to bankructwo. Sprzedajne...
anonim2015.11.19 18:36
Oby tak samo skończyły tuby propagandowe innych odwiecznych "przyjaciół".
anonim2015.11.19 19:13
norek do tworek matole twoja głupota przeraża...
anonim2015.11.19 21:21
Brzeziński niestety ma rację. Jego argumenty są logiczne.
anonim2015.11.19 21:27
....."Dudapomoc" zmiażdżona w sondażu: "Ponad połowa Polaków uważa, że Andrzej Duda nie powinien ułaskawiać Mariusza Kamińskiego. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż Ipsos dla TVP Info."...... Polak osadzonych oczywiście. A tak na marginesie - pomyliły ci się kolo tematy
anonim2015.11.19 21:27
Errata: Polaków oczywiście
anonim2015.11.19 21:34
Czyli media powinny być ujednolicone, a wizja świata ograniczona do jednobiegunowej. Brawo - jak u Orwella.
anonim2015.11.19 21:59
Dzięki za nazwę tego niepoprawnego politycznie radia. Chętnie posłucham przez internet.
anonim2015.11.19 22:35
Tylko fronda niech się uderzy w pierś jeżeli o prawdę chodzi.
anonim2015.11.20 1:44
A kiedy koncesje stracą antypolskie tuby propagandowe lewactwa i ubecji? Jak długo z państwowej kasy będzie dotowany Szechter ze swoją gadzinówką? I jak długo będzie tolerowana działalność ITI/TVN?
anonim2015.11.20 8:54
Radio działa dalej właśnie słucham