Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi dziś pod obrady Rady Ministrów. Ma on pomóc w lepszej ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego, który obecnie regularnie płaci jedynie 13 procent gospodarstw domowych.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomina. że jest to nowelizacja obecnie obowiązującej ustawy. "A więc nic się nie zmieni z punktu prawnego poza tym, że ta ustawa da większe możliwości ściągania abonamentu. Apelujemy do obywateli, aby płacić abonament, bo to jest nasz obowiązek” - powiedział IAR minister Piotr Gliński.

Projekt przewiduje abolicję dla osób, które zapłacą abonament radiowo-telewizyjny za pół roku z góry po wejściu ustawy w życie. Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził jedną istotną zmianę do projektu Ministerstwa Kultury. Dotyczy ona wydłużenia vacatio legis z jednego do trzech miesięcy.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, odpowiedzialny w resorcie za projekt powiedział IAR , że być może podczas obrad rządu to vacatio legis zostanie jednak skrócone. Wiceminister zakłada, że przed wakacjami parlamentarnymi ustawa będzie uchwalona, bo - jak podkreśla -„dla partii Prawo i Sprawiedliwość jest to projekt priorytetowy”.

W lepszej ściągalności abonamentu mają pomóc m.in. płatne telewizje satelitarne i kablowe, na które zostanie nałożony obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej danych swoich klientów.

dam/IAR