Rada Europy pomoże w zwrocie wraku Tu-154? Ważna deklaracja sekretarza generalnego! - zdjęcie
22.03.19, 18:05Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Rada Europy pomoże w zwrocie wraku Tu-154? Ważna deklaracja sekretarza generalnego!

12

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotkał się podczas szczytu w Brukseli m.in. z sekretarzem generalnym Rady Europy, Thorbjornem Jaglandem. Jednym z tematów rozmów była Rosja. 

Minister wskazał podczas wspólnej konferencji prasowej, że największą siłą Rady Europy jest poszanowanie jej wartości przez wszystkie państwa członkowskie. Czaputowicz w tym kontekście z zaniepokojeniem odnotował fakt, że Federacja Rosyjska, będąca "kluczowym państwem w ramach Rady, kontestuje swoje zobowiązania wynikające z obecności w tej organizacji".

"Liczymy, że na forum organizacji uda się wypracować kompromis, który zapobiegnie pozbawieniu 140 mln mieszkańców Federacji Rosyjskiej dostępu do ETPCz i systemu praw człowieka RE"-podkreślił polityk. 

Jacek Czaputowicz powiedział również, że Polska liczy na "implementację rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego RE ws. katastrofy polskiego samolotu państwowego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem". 

Szef Rady Europy wyraził nadzieję, że uda się uniknąć "ruxitu", czyli wystąpienia Rosji z Rady, które, w ocenie Jaglanda, wstrząsnęłoby Europą. Sekretarz Generalny zaznaczył, że w tej chwili najważniejszym zadaniem Rady jest to, aby "140 mln obywateli Federacji Rosyjskiej nie straciło ochrony konwencji europejskich i aby osoby te mogły korzystać z ochrony ETPCz".

Thorbjorn Jagland powiedział również, że dostęp obywateli rosyjskich do Trybunału w Strasburgu to kwestia ogromnej wagi, zaś niewypracowanie rozwiązania tego problemu oznaczałoby porażkę RE. Co ważne, szef Rady Europy jednoznacznie stwierdził, że zależy mu na wypracowaniu rozwiązania sprawy wraku polskiego Tu-154M.

"Jeżeli możemy się przyczynić do tego, by wrak powrócił do Polski, zrobimy to; byłoby to bardzo istotne ze względów czysto ludzkich, ale jest to także kwestia prawna"-powiedział.

Podczas konferencji z Thorbjornem Jaglandem szef polskiej dyplomacji odniósł się również do planowanej wizyty Davida Irvinga w Polsce. Izrael domagał się od władz naszego kraju zablokowania kontrowersyjnemu historykowi, negacjoniście Holokaustu wjazdu na teren Polski. Zdaniem ministra Czaputowicza, "idee oraz opinie" prezentowane przez brytyjskiego historyka są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa.

"W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce"-zapowiedział szef MSZ. Polityk poinformmował również, że właśnie taka będzie decyzja rządu i polska dyplomacja podjęła już "pewne kroki w tej kwestii". 

 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (12):

Obserwator2019.03.23 9:39
I co tam pisuarscy wojownicy o wrak? Takie z was były chojraki przed wyborami, a teraz tę złą UE prosicie o pomoc? A raporcik smoleński gdzie, antek w szafie go pisze? Co za nieudacznicy.
TS4PiS2019.03.23 9:13
Macierewicza chyba w szafie pancernej zamknęli bo jakby zapadł się pod ziemię. Był chłop - nie ma chłopa.
OddajcieWrakPotrzebujemyNowejPorcjiUbawu2019.03.22 20:44
Co słychać w podkomisji smoleńskiej? Zaczyna brakować mi tych parodystycznych pokazów, publikacji komiksów zwanych "białymi księgami" i występów ekspertów zbiegłych z psychiatryków na całym świecie. Kiedy to znowu ruszy? Sam słyszałem, jak JaroZbaw z drabinki mlaskał, że "zbliża się czas rozwiązania". Chyba, że wpadł z Sobecką? Jej brzuszysko jest takie enigmatyczne.
wieslaw2019.03.22 20:32
śmiechu warte
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.22 19:04
Samolot został zniszczony w powietrzu serią wybuchów, dodatkowo spadł na ziemię, co dodatkowo go podrapało i pobrudziło. Po co nam ten złom? Raczej nie da się wyklepać.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.22 21:04
I jeszcze dopowiem rosja morze wystawic rachunek za mycie wraku bo go dokladnie wymyli i poskladowali jak nalerzy. Jak cieli i wybijali okna to siem prcownicy pokaleczyli i im sie nalerzy odszkodowanie. PiS niech uwrza bo przyjszie rahunek do zaplaty.
Magda2019.03.24 0:22
Sam sie najpierw umyj i rozum przewietrz, a potem pisz, tylko bez błędów!
Albert2019.03.22 18:57
Oto najlepszy przykład na skrajną indolencję pisiorów. Od kwietnia 2010 nieustannie oskarżali PO i wszystkich dookoła poza sobą o niekompetencję w kwestiach sprowadzenia wraku. Były wybory w 2015 i co? Nic. Pisiory szczekają dalej, ale wraku jak nie było, tak nie ma. I nie będzie, bo naturalnie nie dadzą rady go sprowadzić. Pomijam już to, że ten złom jest do niczego niepotrzeby, to jedynie element gry wyborczej i niczego więcej.
diki2019.03.23 8:12
Albert ? PO oddało śledztwo i dowody.. to nie jest oskarżenie to fakt... i oczywiście długo to trwa ale w pewnym sensie Rosjanie są na prawie... a jak u nas się rozbił białoruski myśliwiec... na pokazach ? Polacy obstawili teren... być może wspólnie odczytali tylko skrzynki (tego nie wiem) i w jeden tydzień wywieźli szczątki do kraju macierzystego.. a ten na Ukrainie... no może do miesiąca i wywieźli.. Złom jest potrzebny i trochę nie jest...ale tylko dzięki potężnej technice fotograficznej... stan jest taki ...stary Raport Milera został anulowany, na razie jest nie pełny nowy raport o rozczłonkowania w powietrzu i czekamy na raport końcowy... teza o rozwałce ? już na zdjęciach z jesieni 2010 było to widać... rozwalenie skrzydeł głównych w samym środku,,, przy przyziemieniu 6 stopni przy 280 km/h w miękkie błoto jest to nie możliwe... dodatkowo brak pożaru ... nawet ostatnio co się rozbił Being wyrył nasypu od metra do 2 metrów w twardej glebie.. i się zapalił w smoleńsku ? to zaorane ledwie pługiem... w błocie po kolana.. no to jak rozerwało skrzydła główne ? przy naturalnych sekwencjach zdarzeń ... nie ma takiej opcji ja (i nie tylko ja) to wiem od jesieni 2010 .. ale Lasek z Milerem celowo ściemniali i wprowadzali ludzi w błąd czego jesteś nie jedynym przykładem...
Albert2019.03.23 9:52
PO przeprowadziło śledztwo i opublikowało dowody. Nie ma żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości związanych z tą katastrofą. Tylko Maciorek ze swoimi lachociągami co chwilę wymyśla jakieś brednie, na podstawie których wyciąga kolejne pieniądze z budżetu. Resztę bzdur nawet szkoda komentować, bo ewidentnie nie ogarniasz nawet podstawowych rzeczy.
diki2019.03.23 11:23
brzoza leży na resztkach nie zerwanych włókien PROSTOPADLE DO LINI EWENTUALNEGO UDERZENIA.... to zrób doświadczenie i sfilmuj i się na forach pochwal.... a mianowicie wkręć ołówek w imadło walnij czymś...(może być kij bejsbolowy) i jak ci się ołówek odchyli pod kątem prostym (90 stopni) do linii uderzenia... to postawie ci flaszkę a nawet dwie... czyli ? czyli po prostu brak kontaktu brzoza-skrzydło... no to co ? ano samolot przeleciał ale wyżej... https://www.youtube.com/watch?v=Qk1SrSS4AmU na prawo od brzozy stoi mniej sławna Buda Bodina w poprzek lotu samolotu ...no to ogon samolotu z trzema silnikami na ciągu startowym (15 stopni w dół pochylonych) przeszło by nad dachem tej budy od 2,5 do 3 metrów ledwie wyżej... a buda ledwie z dykty stoi szyby nie wybite, dach nie zerwany ... jak widać nie ma dowodów aby samolot o rozpiętości skrzydeł prawie 40m przeszedł w tym miejscu ledwie 5 m nad ziemią na ciągu startowym a tobie przelaciał ? tutaj masz jak ma odlecieć kołek https://www.youtube.com/watch?v=4D3dmy5bE7M co poprawnie pokazuje 3 zasade dynamiki Newtona ale szkoda to Laskowi i tobie tłumaczyć ? czy nie szkoda ? i ti https://www.youtube.com/watch?v=TrIZd53Gl4E&t=638s jakaś 12 minuta filmu zobacz jak odlatują kołki nawet ten co faktycznie tnie końcówkę skrzydła i konferencje smoleńskie (4 ) i nowy nie pełny raport techniczny też opublikowało dowody... i nawet tutaj masz zaprezentowane dowody że brzoza to "ściema" co chcesz zanegować 3 zasadę dynamiki Nevtona ? bo Lasek & Miler zanegowali ...ale jakoś Nobla nikt im nie dał... Resztę innych bzdur z Raportu Milera szkoda komentować bo tam złamali wszystkie 3 zasady Dynamiki Nevtona a nie tylko trzecią... ale ewidentnie tego nie ogarniasz nawet podstawowych rzeczy...
Maryla2019.03.24 0:18
Diki! Albert wie, że jesteś mądrym człowiekiem, że masz tu racje i że na równi z tobą sobie nie pogada! Ale on w życiu nie przyzna się do tego! Nadal będzie ci ubliżał i poniżał! Nie martw się, to znak, że nie ma już argumentów! To są ich chwyty, dawno rozpoznane! Tak muszą, bo im nie zapłacą! Przecież ci sami sa wszędzie! Zarabiają, trolując!