Przewodnicząca rady miejskiej bojkotuje Halloween w Bytomiu  - zdjęcie
29.10.13, 09:15fot.noalloween/Flickr

Przewodnicząca rady miejskiej bojkotuje Halloween w Bytomiu

23

„W dobie  okrojonych programów nauczania i totalnego braku czasu na ich realizację dziwi hołubienie i kontynuowanie już któryś rok z rzędu obcych nam kulturowo tradycji przy jednoczesnym spychaniu na margines pamięci o własnych. Irytuje  poświęcanie czasu na organizowanie wygłupów w okresie, kiedy nie tylko w Polsce, ale prawie w całej Europie, czynione są ostatnie przygotowania do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego; świąt od wieków obchodzonych w Polsce w skupieniu, refleksji, z pamięcią o tych, którzy odeszli” – czytamy w liście.

Skalska ostrzega przed zgubnym wpływem zwyczajów przenikających do polskiej kultury: "Zanim z niefrasobliwością przebierzemy w tym dniu nasze dziecko za jakąś zjawę czy makabrycznego bohatera horroru, zastanówmy się głęboko, w jakim „święcie” tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć i czy naprawdę nie mamy im nic lepszego do zaoferowania. My, rodzice i nauczyciele, którzy mamy kształtować ich osobowość i wrażliwość oraz uczyć właściwego postrzegania świata. Czy nie pora zacząć reagować?”.

W zamian radna proponuje, aby zaangażować dzieci w rodzinne przygotowania związane z odwiedzaniem grobów bliskich.  „Jeśli już w określonych środowiskach utrwaliła się tradycja organizowania przed dniem Wszystkich Świętych środowiskowych spotkań, to dlaczego nie poświecić ich np. na organizację czegoś bardziej bliskiego polskiej tradycji i kulturze niż przebieranie się za wampiry i zjawy?" – pyta przewodnicząca Rady Miejskiej.


Inicjatywę radnej z entuzjazmem komentuje ks. Marcin Paś, wikary w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach. –  Nie ukrywam, że jako młodemu księdzu pomogło mi to przeprowadzić w szkole akcje zgodną z chrześcijańskim światopoglądem,  a mianowicie bal wszystkich świętych. Cieszę się że w Bytomiu mamy jeszcze takich polityków, którzy nie boją się narażać innym, by bronić normalności i wartości chrześcijańskich – mówi duszpasterz. Jak podkreśla, po apelu przewodniczącej rady, dyrektorzy wielu  szkół w mieście rezygnują z organizacji Halloween. 

ED/gosc.pl

Komentarze (23):

anonim2013.10.29 9:34
Pozostaje tylko pogratulować.
anonim2013.10.29 9:34
" Nie ukrywam, że jako młodemu księdzu pomogło mi to przeprowadzić w szkole akcje zgodną z chrześcijańskim światopoglądem" Polska NIE jest krajem katolickim, szkoły NIE sa katolickie. Ludzie NIE maja tylko i wylacznie poglądów katolickich.
anonim2013.10.29 9:44
HP; a ty nie jesteś człowiekiem?
anonim2013.10.29 9:47
HP napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Paź 29, 2013, 10:34 rano " Nie ukrywam, że jako młodemu księdzu pomogło mi to przeprowadzić w szkole akcje zgodną z chrześcijańskim światopoglądem" Polska NIE jest krajem katolickim, szkoły NIE sa katolickie. Ludzie NIE maja tylko i wylacznie poglądów katolickich. ----------- mimo wszystko większość JEST katolicka, szkoły publiczne SĄ finansowane z kieszeni katolików a nie z kieszeni Potwora Spagetti. A tym bardziej NIE jesteśmy krajem anglosaskim, z których to Halloween przywleczono, tym bardziej NIE rozumiem czemu to święto ma wypierać Wszystkich Świętych.
anonim2013.10.29 9:48
Gratulacje ! W końcu głos rozsądku :)
anonim2013.10.29 10:23
Gratulacje! Grejt sukces! Panika w PE i rządzie, lobby homoseksualne poddało się do dymisji. BHO!
anonim2013.10.29 10:35
HP "Polska NIE jest krajem katolickim, szkoły NIE sa katolickie. Ludzie NIE maja tylko i wylacznie poglądów katolickich." to już się stało Bogu dzięki - chrzest był w 966r. To jest coś niezbywalnego nie potrzeba do tego potwierdzenia, czy zgody poźniejszych pokoleń.
anonim2013.10.29 10:54
"mimo wszystko większość JEST katolicka, szkoły publiczne SĄ finansowane z kieszeni katolików a nie z kieszeni Potwora Spagetti. A tym bardziej NIE jesteśmy krajem anglosaskim, z których to Halloween przywleczono, tym bardziej NIE rozumiem czemu to święto ma wypierać Wszystkich Świętych." Halloween wyprze wszystkich świętych tak jak ono wyparło wcześniej dziady. Pogódź się z tym. No może nie do końca wyparło ponieważ dziady są dalej obchodzone.
anonim2013.10.29 10:59
Czy osoby obchodzące halloween przeszkadzają pozostałym obchodzić Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego - nie? więc skąd ta wrogość? Obchodzący Haloween nie namawiają również nikogo do bojkotu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, a bardzo często sami je obchodzą. W halloween mozna znaleźć wiele nawiązań do naszych Dziadów i historii Polski.
anonim2013.10.29 11:09
Świete Duchy, meczennicy, Trójce jedyne w jednej osobie, kanony, ewangelie, tysiace uczonych w piśmie wszystko przeciw małej pomaranczowej dynii:)) I tak KK przegra z dynia? A wiecie dlaczego? Bo dynia rządzi sie sama, nikt nie mowi że ten kształt dyni dobry a ten zły takie przebranie dobre a takie złe i przy tym jeszcze dobra zabawa.
anonim2013.10.29 11:13
Walka z Halloween jest sluszna. Ale nie wiem czy zastępowanie imprez halloweenowych "Balami wszystkich świetych" jest słuszną drogą. Lepiej byłoby gdyby ksiądz zorganizował jakieś spotkanie modlitewne...
anonim2013.10.29 11:13
Mądra, rozsądna i odważna kobieta.
anonim2013.10.29 11:14
@Marian z Londynu Bo to są tacy podobni do ciebie.
anonim2013.10.29 11:35
POLSKA WOLNA OD DOŻYNEK!!! Wikipedia:" Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września) Zwyczajem stały się tez ostatnio pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych, a w tym do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. " Gdyby w Haloween odbwały sie pielgrzymki do Czestochowy to z ambony ksiadz jeszcze by namawiał do udziału w tym święcie. A tak zarabia ktos inny to trzeba krytykować
anonim2013.10.29 11:57
Halloween , tarot, horoskopy, 13 piątek , czarne koty itp. pachnie średniowieczem.
anonim2013.10.29 11:57
Przecież każd "dodatkowe święto" jesli mogę tak to nazwać, które zaadoptowało chrzescijaństwo na naszych ziemiach ma korzenie pogańskie/słowiańskie. Tak samo jak obecnie adaptuje się te przemielone przez dzieje święta na potrzeby laickiej tradycji. Walka z halloween, walentynkami czy nie-biskupim mikołajem od coca coli jest po prostu śmieszna.
anonim2013.10.29 12:05
"Nie ukrywam, że jako młodemu księdzu pomogło mi to przeprowadzić w szkole akcje zgodną z chrześcijańskim światopoglądem, a mianowicie bal wszystkich świętych" A Budka Suflera wystąpi? ....................... Nie kasować
anonim2013.10.29 12:21
Owszem swieto Wszystkich swietych bylo przelozone z maja na 1 listopada i to wlasnie dlatego zeby uchronic ludzi przed zgubnym czczeniem boga smierci Sanheima ku ktoremu czci ten dzien byl poswiecony. NIe wiem czemu ludzie ciagle powtarzaja(jakby odkryli Ameryke), ze swieta chcrzescijanskie wywodza sie czy maja korzenie poganskie? To zupelnie bezsensu,Jakby ktos znal troche historie i filozofie wiary chcrzescijanskiej to by wiedzial ze sweta chcrzescijanskie NIE WYWODZA sie z poganstwa tylko wrecz przeciwnie celowo ich daty sa ustawione na dni kultu poganskiego zeby jak pisalem na poczatku chronc ludzi przed kultem bozkow a wskazac jedyna prawdziwa sluszna droge, prawde i zycie. "Swieto halloween" jest najwazniejszym dniem w kulcie szatana(i nie dzieje sie to abstrakcyjnie) sama ta swiadomosc powinna dawac do zrozumienia, a czy sie w to wierzy czy nie to i tak nie zmienia tego faktu.
anonim2013.10.29 13:11
Czy placki ziemniaczane też odgrywają jakąs role w satanizmie bo chciałem dzisiaj zjesc kilka ale wolę sie zapytać. Jest jesień zbiór dyń, marchewek, ziemniaków nie wiadomo gdzie czai sie szatan.
anonim2013.10.29 13:16
O tak mattii zwłaszcza tak mało znaczące święta jak wielkanoc czy boże narodzenie które ZUPEŁNIE PRZYPADKIEM zbiegają się datowo z paroma innymi obrządkami różnych (bynajmniej nie abrahamowych) religii. No i te "wcale nie zaadoptowane" elementy folkloru/pogaństwa/innych religii które można znaleźć w dzisiejszych obrzadkach chrześcijańskich. Począwszy od pisanek a skończywszy na choince. Mozna poczytać.
anonim2013.10.29 13:48
I bardzo dobrze. Czekam na Zabrze, Rudę Śląską, Chorzów, Świętochłowice etc. Śląsk wolny od Halloween. Niech żyje Hollywin!
anonim2013.10.29 13:49
"Holywin" oczywiście ;)
anonim2013.10.29 17:46
Ja od lat we Wszystkich Swiętych robię na ich cześć zupę dyniową, bo jest świetna. A dzieci robię kawiatki z bibułek na groby.