Przerwano przesłuchanie Geralda Birgfellnera - zdjęcie
11.02.19, 18:35Fot. Henryk Borawski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przerwano przesłuchanie Geralda Birgfellnera

11

Przesłuchanie austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera zostało dzisiaj przerwane ze względów organizacyjnych - poinformował pełnomocnik biznesmena Roman Giertych. Ma zostać wznowione jeszcze w tym tygodniu. Mecenas Giertych nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy w prokuraturze zostały złożone nagrania, których treść opublikowano w "Gazecie Wyborczej".

Przesłuchanie trwało od południa w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Sprawa ma związek z planami budowy dwóch wież przez spółkę Srebrna. Biznesmen oskarżył prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa i domaga się od spółki Srebrna 40 milionów złotych za nieopłaconą fakturę.

Biznesmen pojawił się w Prokuraturze w towarzystwie dwóch pełnomocników: Romana Giertycha i Jacka Dubois. Nie chciał nic mówić przed wejściem na przesłuchanie. Roman Giertych, odpowiadając na pytania dziennikarzy, czy Jarosław Kaczyński powinien mieć uchylony immunitet, powiedział jedynie, że "liczy na niezależne śledztwo w tej sprawie".

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożył pod koniec stycznia mecenas Jacek Dubois. W ubiegłą środę prokuratura poinformowała, że zapoznaje się z zawiadomieniem i prowadzi czynności sprawdzające.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Jarosław Kaczyński podkreślił, że szef partii ma prawo kierować radą fundacji. Ma również prawo prowadzić negocjacje biznesowe dotyczące własności należącej do takiej fundacji. Jarosław Kaczyński dodał, że nie prowadził rozmów z austriackim biznesmenem jako czynny polityk, ale jako szef fundacji Instytut Lecha Kaczyńskiego.

Zapewnił również, że negocjacje dotyczące majątku należącego do fundacji prowadził za jednomyślną zgodą jej władz. Zwracał również uwagę, że nie ma żadnych formalnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią, której przewodniczy.

dam/IAR - Polskie Radio

Komentarze (11):

toso2019.02.25 11:26
Cieka kiedy przesłuchają oszusta Kaczyńskiego?
Jarek2019.02.12 9:36
Należy zwrócić uwagę, że już udowodniono, iż słowa o braku relacji finansowych są fałszywe.
goy2019.02.12 9:33
Giertychowi bateria w nagrywarce się rozładowała.
Jan Radziszewski2019.02.11 23:57
Pan 25.01 2019 "Kto świadomie sprzeciwia się Woli Bożej, kto nie dba o swoją duszę niszcząc ją tylko, ten otrzyma wyrok wiecznej pokuty, ten skazany będzie na wieczne męki, na piekło." ot tego Bożego wyroku nie ma odwołania Pamiętajcie rodzynki diabła " Bo Sąd Boży obejmuje każde rozumne stworzenie. Sąd taki przed wiekami mieli Aniołowie z każdego Chóru Anielskiego. Sąd ich był skrajnie surowy, bo poznanie ich było pełne. Inaczej jest osądzony każdy stworzony człowiek. Inaczej jest osadzony grzech popełniany świadomie, a inaczej jest grzech popełniany nieświadomie. Jeden i drugi będzie musiał być odpokutowany jak nie na ziemi, to na pewno w czyśćcu. Kto świadomie sprzeciwia się Woli Bożej, kto nie dba o swoją duszę niszcząc ją tylko, ten otrzyma wyrok wiecznej pokuty, ten skazany będzie na wieczne męki, na piekło.
Amok Wawelski2019.02.11 22:53
Zwolennikom prezesa Kaczyńskiego gorąco polecam sztukę autorstwa radzieckiego dramaturga Eugeniusza Szwarca pt. “Zabić Smoka” (1943). https://www.theguardian.com/stage/2015/jan/05/the-dragon-southwark-playhouse-yevgeny-schwartz-review Zamiast do teatru, można pojść do kina: https://en.wikipedia.org/wiki/To_Kill_a_Dragon
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.02.11 20:00
Kochana redakcjo! Prosze opublikowac oskarzenie pana Bilgfellnera o probe oszustwa. Prosze opublikowac wezwanie do zaplaty 40 mln PLN. Tylko wowczas moge zajac sie tematem. Caluski!
,,,,,,,,2019.02.11 19:03
nie zapłacił podatku, bo nie miał środków? a czy fiskus sie pyta drobnego ciułacza, czy ma kasę na podatek?.. po prostu sprokurowali fakturę na potrzeby szczujni GW i teraz mają ból rzyci:)
praw2019.02.12 6:30
Do kogo będziesz się modlić jak ci zamkną wiecznie żywego Jarosława?
Jozin z Bazin2019.02.11 18:58
Ale na siłę lewactwo kombinuje by utopić JK, jednak im dłużej to trwa tym bardziej się kompromituje to PO, no i oczywiście kto jest adwokatem ? Giertych ten sam co broni wszystkich peowców (PO) mówi to wam coś ? szwindel michnikowski z Czerskiej, na odległość czuć czosnek :D
Maria Błaszczyk2019.02.11 19:32
Tak, mnie mówi. Mówi mi o sytuacji prawników w kraju, gdzie wymiarem sprawiedliwości zarządza pan minister Ziobro. Pan Birgfellner bowiem zwracał sie w tej sprawie do róznych adwokatów (od sierpnia do listopada 2018 r. z ich pomocą próbował uzyskać od Srebrnej deklarację, czy zapłaci jakiekolwiek pieniądze. Kierował w tej sprawie do Srebrnej oficjalne pisma i wezwania. Dopiero gdy to nie pomogło, w styczniu 2019 r. poszedł do Romana Giertycha i poprosił o pomoc w wytoczeniu prezesowi PiS sprawy o oszustwo).
Jozin z Bazin2019.02.11 19:50
No witajcie towarzyszko Błaszczykowa :) wy to pewnie jakim szpiegiem jesteście :) wszystko wiecie, towarzyszko zapraszam na szklankę mleka do baru mlecznego w stolicy :) omówimy szeroko wasz awans tow. Błaszczykowa :)