Przełomowa technologia w Polsce? Mini-reaktory atomowe - zdjęcie
22.10.19, 11:30

Przełomowa technologia w Polsce? Mini-reaktory atomowe

4

Już wkrótce w Polsce może pojawić się pierwszy niewielki reaktor jądrowy. Miałby znaleźć się na obszarze Synthosu w Oświęcimiu, jednego z największych zakładó chemicznych w całej Europie.

Technologia, zwana SMR (Small modular reactor) jest potencjalnie ogromnie przyszłościowa: pozwala na dekarbonizację bez jednoczesnego stawiania kontrowersyjnych i dużych elektrowni atomowych. Dwa reaktory SMR mogą pokryć zapotrzebowanie energetyczne całego województwa podkarpackiego; mogą też zaopatrywać w energię inne wielkie koncerny, nie tylko Synthos - idzie na przykład o KGHM Polska Miedź. A wszystko bezemisyjnie.

Na mocy porozumienia właściciel Synthosu, Michał Sołowow, ma otrzymać od Amerykanów i Japończyków technologię typu BWRX-300, która pozwala na budowę reaktorów wodnych o mocy 300 MW. Takie instalacje mogą pracować dla biznesu, na przykład dla wspomnianego giganta chemicznego Synthos.

W poniedziałek w Brukseli zorganizowano spotkanie, które towarzyszło podpisaniu porozumienia o współpracy między przedsiębiorcami z Unii Europejskiej a koncernem amerykańsko-japońskim, Generl Electric Hitachi Nuclear Energy. Europejskich przedsiębiorców reprezentował właśnie Sołowow. Z ramienia USA w Brukseli obecny był Rick Perry, sekretarz stanu USA ds. energii.

Koszt inwestycji w jeden reaktor SMR to niespełna 1 mld dolarów. Koszt wyprodukowania 1 MWh jest ponad dwukrotnie niższy niżw przypadku dużego konwencjonalnego reaktora.

bsw/energia.rp.pl

Komentarze (4):

Dr Aloha2019.10.22 15:53
Po jednym mini reaktorze w każdym z miliona samochodów elektrycznych. Antoni podobno pracuje nad zimną fuzją jądrową, już w czerwcu ma opublikować raport.
Konfederata2019.10.22 12:52
Pisowcy obłożą akcyzami prąd z takich elektrowni i tyle z tego będzie. Jakże by to wyglądało że prywatna elektrownia sprzedaje prąd taniej niż państwowe molochy? No jak? Żeby Polakom taniej się żyło?! Dla pisowców niepojęte.
Konfederata2019.10.22 12:55
Po przykładnym obłożeniu podatkami i akcyzami żeby się prywaciarzowi i Polakom niezbyt opłacało PiS łaskawie ogłosi program atom+ dla rodzin z min,. dwojgiem dzieci i dla takich rodzin będą wypłacać zasiłki na prąd, a wyznawcy pisowscy będą głosować na dobrodziejów co to pomagają polskim rodzinom:)
Pilne! Mamy to!2019.10.22 12:03
4 lata temu pisowska propaganda zapowiadała "milion samochodów elektrycznych". Później zmieniły się one w 10 tys. samochodów hybrydowych. Teraz mowa o mini reaktorach atomowych. Za cztery lata zmienią się w ogrodowe wiatraczki z prądnicami.