Przedstawiciel sędziów w TSUE: Komitet Obrony Sprawiedliwości jak KOR. ,,Bulwersujące'' - zdjęcie
19.03.19, 19:00Fot. Pxhere, CC 0

Przedstawiciel sędziów w TSUE: Komitet Obrony Sprawiedliwości jak KOR. ,,Bulwersujące''

1

Skandalicznego porównania dopuścił się dziś w Trybunale Sprawiedliwości UE przedstawiciel sędziów SN i NSA, adwokat Michał Wawrykiewicz. W trakcie rozprawy w TSUE stwierdził on, że sędziowie niepopierający władzy są w Polsce represjonowani i porównał „Komitet Obrony Sprawiedliwości” do… Komitetu Obrony Robotników.

Sytuacja związana z represjami wobec sędziów, wobec prokuratorów w Polsce jest bardzo poważna, powstał Komitet Obrony Sprawiedliwości na wzór KOR (Komitetu Obrony Robotników), który powstał w 1976 roku, aby bronić represjonowanych robotników przed represjami władzy komunistycznej”

- powiedział dziś w TSUE Wawrykiewicz.

Według niego w Polsce mamy do czynienia z systemem takim jak ten, który Franz Kafka ukazał w swoim „Procesie”. Za przykład wspomnianych represji służą według niego postępowania dyscyplinarne wobec sędziów Igora Tulei czy też Waldemara Żurka.

Ostro słowa Wawrykiewicza ocenił pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański. Podkreślił, że wypowiada się on, w przeciwieństwie do innych, którzy na sali rozgrywają partykularne interesy, dla dobra kraju. Zaznaczył, że informacje o prześladowaniach sędziów to manipulacja. Zwracając się do Wawrykiewicza powiedział:

Proszę mi podać jedno postanowienie o postawienie zarzutu dyscyplinarnego”.

Przypomniał, że wspomniane postępowania mają charakter wyjaśniający. Ostro ocenił też, że odwołanie się do historycznej instytucji, jaką był KOR, było „bulwersujące”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (1):

Marian2019.03.20 8:01
Tak p. Wawrykiewicz Auschwitz jest tylko chwilowo nieczynny