Prymas Polski: Świętość to dar Jezusa dla nas wszystkich - zdjęcie
31.10.17, 20:45zdj. screen Youtube

Prymas Polski: Świętość to dar Jezusa dla nas wszystkich

Prymas Polski, abp Wojciech Polak w telewizyjnym orędziu w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych podkreślił, że świętość jest darem, a "świętym" możemy określić człowieka, "który w swoim życiu jest jak Jezus i żyje tak, jak On żył".

Hierarcha zwrócił uwagę, że gnieźnieńska Bazylika Prymasowska i sanktuarium św. Wojciecha to wyjątkowe miejsce, ponieważ przypomina, że życie Kościoła jest zbudowane "na wodzie i na krwi", ponieważ "woda chrztu świętego i męczeństwo, czyli świadectwo” stanowią fundamenty chrześcijaństwa.

Czy każdy może być świętym? A może jest to dar zarezerwowany dla nielicznych?

Prymas przypomniał słowa papieża Franciszka o tym, że Jezus daje nam nadzieję i "pomaga w byciu świętymi".

"Pomaga, aby nasze codzienne obowiązki, tak konkretne i tak zwyczajne, niekiedy nawet monotonne, wypełniać z otwartym sercem ku Bogu i ku drugim"- podkreślił abp Wojciech Polak. Jak dodał, droga do świętości jest drogą człowieka, który ma świadomość, że "łzy i płacz, że nieszczęścia i trudności, że smutek, niedostatek czy cierpienie, że domaganie się prawdy i sprawiedliwości, że szukanie przebaczenia i gotowość do przebaczenia, że konkretne czyny miłosierdzia, że troska o czystość intencji i serca, o wewnętrzną wolność wobec nacisków czy prześladowań, że to wszystko w tym życiu ma sens. Nie tylko jakiś ostateczny sens, ale ten, który prowadzi do świętości"-powiedział prymas Polski. Jak podkreślił, każdy z naszych świętych i błogosławionych przypomina wiernym o takiej właśnie drodze. 

"Przecież jeśli ich pamiętamy, jeśli w sercu nosimy wciąż wdzięczność za ich świadectwo Jezusowi, jeśli wierzymy w ich obecność i przyzywamy ich wstawiennictwa, to właśnie dlatego, że w ich i w naszym zmaganiu, widzimy sens życia i odkrywamy naszą własną drogę do świętości"- zaznaczył arcybiskup Polak, który dodał, że Kościół Katolicki stanowi jedną wielką rodzinę, która składa się zarówno z "nas, którzy jeszcze pielgrzymujemy na ziemi, jak i tych, niezmiernie przecież liczniejszych, którzy już ją opuścili i odeszli do nieba”.

Duchowny podkreślił, że świętość to dar, który daje nam Jezus, gdy bierze nas ze sobą i pomaga nam stać się takimi jak On. Świętym jest natomiast człowiek, który żyje tak, jak żył Pan Jezus i wnosi w nasz świat Chrystusowe przesłanie nadziei.

yenn/PAP, Fronda.pl