Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił dziś decyzję o umorzeniu z powodu przedawnienia procesu karnego oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Odpowiedzialni za prowokację byli funkcjonariusze SB staną więc przed sądem.

Chodzi o prowokację przeprowadzoną przez funkcjonariuszy SB w grudniu 1983 roku. Do mieszkania duchownego podrzucono ulotki, broń i materiały wybuchowe. Prokurator IPN oskarżył o stworzenie fałszywych dowodów trzech byłych funkcjonariuszy SB: Grzegorza P., Waldemara O. i Pawła N. W grudniu 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł, że Warszawski Sąd Apelacyjny ma raz jeszcze zbadać kwestię umorzenia sprawy prowokacji. Wcześniej warszawski sąd okręgowy umorzył sprawę stwierdzając, że zarzuty dotyczą zbrodni komunistycznej, a nie zbrodni przeciw ludzkości, jak utrzymywał prokurator. Zbrodnie komunistyczne natomiast uległy przedawnieniu z początkiem 1995 roku.

Dziś Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję o umorzeniu.

- „Sąd apelacyjny stwierdza, że czyny zarzucane oskarżonym w przypadku potwierdzenia ich winy, noszą cechy represji komunistycznej stosowanej celowo wobec pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych i będą spełniać warunek uznania za zbrodnię przeciwko ludzkości”

- uzasadniała decyzję sędzia Marzanna Piekarska-Drążek.

kak/PAP, Wprost.pl