Protestancki duchowny protestuje przeciw uniwinnieniu Nergala - zdjęcie
05.06.13, 07:03Początek Ewangelii Jana w kopii John Wycliffe, (Fot. Wikipedia.org)

Protestancki duchowny protestuje przeciw uniwinnieniu Nergala

55

„Ja nie jestem katolikiem, ale to nie znaczy, że nie jestem zbulwersowany postępowaniem Darskiego i naszych sądów w jego kwestii. Jestem ewangelikiem, gdzie podstawą mojej wiary jest Ewangelia - Słowo Boże. Jestem zbulwersowany takim postępowaniem - bezczeszczeniem świętości, Świętego Słowa Bożego przez obywateli naszego kraju, jak i zaskoczony postępowaniem wymiaru sprawiedliwości, który uniewinnia w tej kwestii obywateli.”

Takimi słowami ewangelicki ksiądz Jan Byrt protestuje przeciwko uniewinnieniu Adam Darskiego – „Nergala”. Darski był oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Lider deathmetalowego zespołu Behemot podczas jednego z koncertów w 2007 roku podarł Pismo Święte na oczach publiczności. Jednak 3 czerwca sąd uznał jednak, że działał on „w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie"

To już drugie uniewinnienie Darskiego przed sądem w Gdyni. Muzyk skomentował to wydarzenie jako „krok ku zwycięstwu”.

Ks. Jan Byrt odniósł się także do tej wypowiedzi Nergala. „Ja pytam się Pana Premiera, jakie to zwycięstwo naszego wymiaru sprawiedliwości? Panie Premierze, dokąd my idziemy, dokąd idą nasze sądy skoro to, co przez setki lat było i jest dla nas świętością, podstawą naszej wiary i naszego prawa w Polsce i na świecie, w kraju naszym obywatele bezczeszcząc zostają za to uniewinnieni? Nie rozumiem takiego postępowania naszego wymiaru sprawiedliwości".

Ks. Byrt jest proboszczem parafii w Szczyrku Salmopolu. Wierni wspólnoty luterańskiej znają go z oryginalnych pomysłów ekumenicznych. Na Białym Krzyżu, między Szczyrkiem a Wisłą, przed kilku laty ustawił kamienne tablice z Dekalogiem.

 

ToR/onet.pl

Komentarze (55):

anonim2013.06.5 9:19
Ale zrobił to publicznie i nie przeprosił, nie żałował, a nawet tym się chełpił, w związku z tym jego zamiarem było bluźnierstwo. Reakcja jest, kogoś uraził. Mógł dokonać tego bardziej skrycie. Nie dopilnował tajności swego wystąpienia i dlatego powinien zostać ukarany w myśl prawa.
anonim2013.06.5 9:20
@poszukiwacz Spróbuj na domowej imprezie z piwem krzyczeć Heil Hitler
anonim2013.06.5 9:26
[email protected] No właśnie nie popadajmy w paranoję broniąc Nergala, który świadomie chciał sprofanować Biblię. Przykładem tej paranoicznej obrony bluźniercy jest wpis Anty_islam. Skoro Nergal nie był w stanie zataić swej profanacji, to niestety powinien odpowiadać. W swojej książce przyznaje się do tego że robił to wielokrotnie.
anonim2013.06.5 9:31
@poszukiwacz poczytaj KK
anonim2013.06.5 9:33
Reasumując. Sąd rżnie głupa, a my tu poważnie dyskutujemy. Czyn jest ewidentny i podpada pod paragraf i publiczny, bo wyszedł na jaw. Sprawa prosta. Dla Michnika, to nawet zdjęcie osoby sięgającej ręką po kapelusz na głowie jest już hailowaniem.
anonim2013.06.5 9:37
[email protected] Dość obrzydliwie rozumujesz, winiąc ofiarę i wybielając kata. Na tej zasadzie wszystkich dziennikarzy śledczych byś karał sądownie i nie tylko.
anonim2013.06.5 9:39
[email protected] Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. W ogóle twoje wpisy świadczą o słabej orientacji i... zamęcie etycznym.
anonim2013.06.5 9:44
Zacznijmy od tego, że sama idea paragrafu o obronie uczuć religijnych, jest poroniona i całkowicie nieuzasadniona w demokratycznym państwie. Ochrona przed bluźnierstwem powinna się ograniczyć do miejsc sakralnych, a do tego wystarczą paragrafy o zakłócaniu porządku, wtargnięciu i dewastacji. I katolikom nic do tego co wygaduje Darski na biletowanym koncercie swojej kapeli. Tak samo jak Darskiemu nic do tego, co wygadują o ateizmie i satanizmie hierarchowie kościelni.
anonim2013.06.5 9:48
Chodzi o to, ze Nergala nie interesuje prywatne darcie Biblii, tylko profanacja publiczna z czym się nie kryje, a obecne tłumaczenie jest jedynie chwytem, kruczkiem prawnym, wynikającym z tchórzostwa zarówno Sądu jak i Nergala.
anonim2013.06.5 9:49
@poszukiwacz p jesteś idiotą czy takowego udajesz chciałbym zapytać???
anonim2013.06.5 9:50
[email protected] Co była a nie jest nie pisze się w rejestr. Ale prawo jest jakie jest i o tym rozmawiajmy, a nie o "pobożnych" życzeniach Denisowicza.
anonim2013.06.5 9:51
@ poszukiwacz_prawdy Wolność to nie jest róbta co chceta. Polska jest krajem który wyrósł na kulturze chrześcijańskiej czy sie komuś to podoba czy nie. W zasadzie potrzebna jest powszechna mobilizacja ludzi wierzących bo profanacje zdarzają się coraz częściej i jeżeli my Katolicy nie zaczniemy protestować to zginiemy marnie. Za bierność każdy będzie odpowiadał. Dla tego chwała Ojcu Rydzykowi za jego dzieło! Tu nie trzeba być geniuszem wystarczy pomyśleć, tak po ludzku czy Bogu podobało by się że ktoś profanuje jego "Słowo Życia" dla ludzkości i gardzi zbawienną misją Jezusa Chrystusa. Czy podobało by Mu się że sprawca unika kary a ludzie (naród) wzruszają ramionami i mówią że "to jego Biblia więc mógł zrobić co chciał", lub że "to jego sprawa".
anonim2013.06.5 10:01
Anty_islam Biblia jest księgą świętą. Mądrej głowie dość po słowie...
anonim2013.06.5 10:02
Poszukiwacz_ [email protected] Twoje pojecie sumienia zahacza o herezję.
anonim2013.06.5 10:05
Człowiek ma wolna wolę im dlatego za złe czyny powinien odpowiadać, tym bardziej w majestacie prawa.
anonim2013.06.5 10:14
A co robią hierachowie Kościoła katolickiego. Brak reakcji??? Wstyd!
anonim2013.06.5 10:15
Niezrozumiałe dla mnie jest twierdzenie tutaj że koncert był prywatny. Bzdura zupełna! Każdy taki koncert jest z samej definicji wydarzeniem publicznym dziejącym się w przestrzeni publicznej, ponieważ jest dostępny dla wszystkich. Trzeba kupić bilet? Prawda - ale na tramwaj też trzeba. Wszystkich którym wydaje się że my katolicy przesadzamy, proszę o zauważenie że o ile nas oburza sam czyn, o tyle niewierzących powinno oburzać tak skandaliczne złamanie ISTNIEJĄCEGO prawa i absurdalne uzasadnienie sądowego wyroku. Nie patrzcie na to z punktu widzenia czy Wam się podoba Pismo Święte czy nie, i czy uważacie że słusznie jest aby prawnie bronić uczucia osób wierzących przed tego typu czynami - patrzcie na to wyłącznie z perspektywy faktu że takie prawa, czy się komuś podobają czy nie, mimo wszystko istnieją, i zostały wyrzucone za okno przez sąd, który z definicji ma obowiązek egzekwować wszelkie prawa. Jeśli uznajecie że dobrze jest że sąd złamał prawo bo akurat Wam się to konkretne prawo nie podoba, wiedzcie że w ten sposób dopuszczacie możliwość sądowego łamania również innych praw. Co dokładnie powiedział sąd? Ano między innymi to, że jeśli kierowca autobusu ma ochotę wypalać papieros po papierosie i zapełniać swój pojazd dymem, to ma do tego pełne prawo, bo przecież każdy kto wsiadał widział ten dym, i znalazł się tam z własnego wyboru - a więc kierowca co prawda chciał zaczadzić pasażerów, ale miał powody aby sądzić że im to nie przeszkadza. A to że prawo zakazuje palenia w miejscach publicznych? Mniejsza z tym, przecież tu trzeba było kupić bilet, więc jakie znowu miejsce publiczne...
anonim2013.06.5 10:17
antolek, która Biblia jest księgą świętą? Oryginalne teksty? Biblia Tysiąclecia? Vulgata? Króla Jakuba? Di Jamjekan? Czy może wszystkie przekłady i wersje? Jak w ogóle przekład może być obiektem kultu?! To jakby obiektem kultu była Czarna Madonna albo portet papieża namalowany przez pacykarza sprzedającego swoje dzieła na krakowskim rynku. Tutaj zdecydowanie trzeba przyznać punkt muzułmanom - Koran jest tylko po arabsku i wszystko jest jasne.
anonim2013.06.5 10:17
[email protected] Nie zamierzam. Chodzi o prawidłową formacje sumienia. Sumienie możne być źle uformowane i zło uważać za dobro. Może też być stłamszone, przygaszone, zatrute...chore. Niektórzy się go pozbywają czasowo albo je zagłuszają.
anonim2013.06.5 10:20
@Anty_islam Gdy P Wojewódzki w swojej pierwszej ramówce jego programu a zapewne pamiętacie Zatkną Flagę w "g...o" Ktoś się obudził i stwierdził że to niegodne i jest to podeptanie symbolu narodowego. Oczywiście że tak Kloaczna ramówka tego niskiego programu była dla mnie nie do zniesienia Jak człowiek Polak mógł w ten sposób potraktować symbol narodowy. Oczywiście posypała się fala negatywnych opinii ALE były również i są takie które uzasadniają to jako formę artystycznej wymowy. Bzdury na kółkach takie bzdurne argumenty w obronie zachowań tych ludzi jak Pan W i D. Którzy dobrze wiedzieli co robią jakie to ma znaczenie dla innych i co dla nich przedstawia. To nic innego jak przyzwolenie na takie rzeczy innym grupą bądź osobą na szerzenie się chamstwa braku smaku i kultury. Więc wszystkim zagorzałym obrońcom takich zachowań polecam głęboko się zastanowić nad tym czy akceptacja nad tego typu zachowaniami nie przysporzy np kolejnego Pana Palikota albo innego fajnego gościa. Odpowiadając na pytanie "Co jest obiektem czci u was, katolików?"[..] Nie chodzi o obiekty kultu ale o zasady. Może bardziej przemówi do was młodych inny cytat mianowicie: "W imię zasad s.....nu"
anonim2013.06.5 10:22
[email protected] A pan nie chciałby, żeby wszyscy wybierali dobro? Ale nie o tym tu rozmawiamy, ale o obowiązującym prawie, za którego przekroczenie trzeba odpowiadać. Więc szuka się kruczków prawnych, to tak jakby się zagłuszało sumienie. Nergal jest po prostu mięczakiem i tchórzem.
anonim2013.06.5 10:31
Ciekawe, gdyby ktoś zamiast zdjęcia twarzy jakiegoś ministra dał np. zdjęcie genitalii z podpisem kto to jest, to ciekawe czy w sądzie też by się obronił jako "artysta".
anonim2013.06.5 10:34
Mar88r, przede wszystkim, to artysta musiałby się bronić w procesie cywilnym, a nie karnym, a to jest spora różnica.
anonim2013.06.5 10:50
@Anty_islam Pozwól że użyje stwierdzenia że się mylisz. Tu nie chodzi o Biblię jako Coś nad przyrodzonego i to właśnie ten konkretny egzemplarz. Tylko o obrazę uczuć religijnych Pan Darski mógł potargać ksiąskie kucharską albo encyklopedię gdzie jest wzmianka o chrześcijanach. Nie zrobił tego prawdopodobnie dlatego że w tym całym czynie bił w tą stronę : a macie chrześcijanie to robię z wasza biblią i bogiem to patrzcie i co mi zrobicie beeeeeeee!!!!!!!!!. Nie chodzi oto czy Wojewódzki jest ważny czy nie chodzi oto że nikomu nie wolno tak traktować symboli narodowych za które miliony oddało życie. Chodzi o zasady jeżeli one nie będą przestrzegane szanowane to z życia zrobi się bagno.
anonim2013.06.5 10:56
[email protected] Wpada pan w paranoję i zmienia temat. Jakie ma znaczenie czy Pan uważa, że prawo jest głupie czy nie. Sąd nie stwierdził, że dlatego oddala oskarżenie, że prawo jest głupie, tylko z innego niewiarygodnego powodu i co jest meritum naszej dyskusji. Pan w tej dyskusji zaczyna preferować własne gusta na temat prawa co jest bez sensu i dla sprawy nie ma znaczenia.
anonim2013.06.5 11:00
poszukiwacz_ prawdy @ A co do czerwonego światła, to niech pan przejdzie przy policjancie na czerwonym świetle. Mandat murowany, więc proszę nie wypisywać głupot. Oj, bo zmienię Panu nicka na zacieracza_prawdy.
anonim2013.06.5 11:04
@Anty islam Nie rób sobie jaj dobrze wiesz czym dla nas jest Biblia.
anonim2013.06.5 11:09
[email protected] - pisze: "Ja jestem klasycznym liberałem, a nie tym lewicowym "róbra co chceta". Zwracam tylko uwage na to, że w przestrzeni prywatnej każdy może sobie drzeć co chce." - Może, ale nich się nie dziwni, że za to odpowie, jeśli przekroczył prawo i uraził kogoś. Jesteś wolny dopóki komuś nie zagrażasz, kogoś nie krzywdzisz, urażasz czy zabijasz. Każdy może robić co chce, ale musi się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami swoich czynówi nie ważne z czego wynikającymi z niewiedzy czy głupoty.
anonim2013.06.5 11:09
Muzyk skomentował to wydarzenie jako „krok ku zwycięstwu”. Haha szatan jest od początku na przegranej pozycji. Jest Pan w błędzie Panie Darski. Krzyżem i wodą święconą w łepetynę na oprzytomnienie.
anonim2013.06.5 11:11
[email protected] To się popraw i nie zgrywaj pajaca tutaj na forum. Jaja możesz sobie robić z rówieśnikami w szkole, ale tutaj są żenujące.
anonim2013.06.5 11:12
@Anty islam To ja już nie rozumiem. Z Twoich wypowiedzi wynika ,że wiesz czym jest Biblia. Biblia to Pismo Święte Nowego i Starego Testamentu. Zapis Objawienia Bożego w ciagu wieków . Bez Biblii nasza wiara nie istnieje . Pozdrawiam.
anonim2013.06.5 11:19
@Anty_islam Teraz wszystko zależny od interpretacji "przedmiot czci religijnej" Jest to wszystko z czym można powiązać osobę przypisaną do danej Wiary. Gdybyś mnie zobaczył idoncego ulicą w jarmułce to jakiego wyznania bym był. Gdybym w ręku trzymał Koran to co by pierwsze nasuwało się na myśl. Pojęcie przedmiot kultu jest względne. Więc do Biblii Chrześcijanie maja szacunek a tym bardziej do słów jakie w niej się znajdują bo jak jest przyjęte są to słowa Jezusa. Więc podarcie jest wyrazem braku szacunku i nie poszanowania uczuć.
anonim2013.06.5 11:26
Oskarżenie Darskiego powinno być z art 256 par 1kk-za bredzenie o zbrodniczej sekcie jaką rzekomo jest Kościół. Ja osobiście nikogo nie zabiłem i nie znam żadnego wiernego, który ma jakąś zbrodnię na sumieniu-więc blubry tego indywiduum to ewidentne pomówienie grupy wyznaniowej, legalnie działającej-celem poniżęnia i wyszydzenia.A tak z ciekawości, ciekawe co by się działo, gdyby Darski podarł i nazwał g-nem Talmud?.Czy też sąd łyknąłby tłumaczenie,że ww,, performance" nie odbył się w przestrzeni publicznej?
anonim2013.06.5 11:36
@Enslaved Rzeczywiście wyjątkowe indywiduum , ale został ekskomunikowany jeszcze w czasie wojny .
anonim2013.06.5 11:40
Widze że sporo sług szatana na Frondzie siedzi. I czego wy barany bronicie czy nergal zrobił coś dobrego? czy wy umiecie w ogóle odróżnić dobro od zła? kto może się cieszyć jak nie szatan z profanowania Słowa Bożego? mówicie, impreza zamknięta, po co tam wciskaliśmy nos... a gdyby ktoś na imprezie zamkniętej gwałcił waszą siostrę albo żonę też byście mówili że nic się nie stało bo to było na imprezie zamkniętej? barany myślicie, że wolność to wszystko można. wielki bohater narodowy bo Biblie podarł .
anonim2013.06.5 11:42
Ksiądz czy pastor?
anonim2013.06.5 11:49
Epaminodas, za to jego idol i przywódca, Ante Pavelić był popierany przez hierarchów katolickich, nigdy nie został oficjalnie potępiony przez Kościół, a nawet tuż po wojnie Watykan pomógł mu uciec z Europy. ------------- "Pojęcie przedmiot kultu jest względne." Tak, dlatego przez tę względność w ogóle nie powinno być chronione prawnie, a tym bardziej z poziomu prawa karnego. ------------ Juhu, baranem to jesteś góra Ty, skoro porównujesz porwanie książki ze zgwałceniem człowieka. Pomijając już sam kretynizm porównania, zgwałcenie jako takie jest przestępstwem obiektywnym, w którym dzieje się krzywda konkretnej osobie. W przypadku Darskiego doszło do zrobienia krzywdy książce, co niektórzy, którzy nie byli nawet świadkami zdarzenia, próbują podciagnąć pod całkowicie subiektywne "uczucia religijne".
anonim2013.06.5 11:51
W 1933 r. w Monachium też odbywały się imprezy prywatne, podczas których rodziły się pomysły na usuwanie z przestrzeni publicznej nieprzydatnych podludzi. Gratulacje głąby!
anonim2013.06.5 11:52
@Denisowicz Bzdury plecież w temacie koranu, jest dostępny we wszystkich językach. Poza tym, co to ma do rzeczy? Hm?
anonim2013.06.5 11:56
Credo, tak, Koran jest dostępny w innych językach. Ale tłumaczenia Koranu nie są uznawane przez muzułmanów za Koran, tylko za "przekład/objaśnienie Koranu" i nie mogą być używane w obrzędach. A to to ma do rzeczy, że sytuacja, w której przekład świętej księgi jest uznawany za świętą księgę, jest poroniona. Tłumaczenie i tekst oryginalny to dwie różne rzeczy, mające różnych autorów.
anonim2013.06.5 11:57
[email protected] : "Ja napisałem wyraźnie, że wszyscy na tej imprezie wiedzieli czego się spodziewać i godzili się na darcie prywatnego egzemplarza Biblii." Podpisali że godzą? Nie ma to znaczenia, bo występ został zaskarżony, przez osobę która się nie godziła i dlatego to sfilmowała. Nie wracajmy uporczywie do obalonych przesłanek.
anonim2013.06.5 11:57
Myślisz baranie, który nie widzisz różnicy między zwykła książką a Biblią, że będę z tobą dyskutował?
anonim2013.06.5 11:59
antolek, film został nagrany przez jednego z fanów i wrzucony na youtube. Dopiero na youtube znalazł go Nowak i parlamentarzyści PiS, którzy złożyli doniesienie do prokuratury. Żeby było zabawniej, w pierwszym procesie o koncert w Uchu prokuratura... nie mogła znaleźć pokrzywdzonych. Nikt się nie zgłosił i odrzucili zgłoszenie. Dopiero potem do oskarżenia Nowaka dołączyli się posłowie PiS i dochodzenie mogło ruszyć.
anonim2013.06.5 12:03
[email protected] Nie bądź demagogiem. Biblia, jako Święta Księga ogniskuje w sobie uczucia wiernych, bo dotyczy słowa wcielonego i prawd wiary. Profanacja tej księgi jest tym samym co gwałt na osobie, tym razem boskiej.
anonim2013.06.5 12:06
@Denisowicz Sparwy bałkańskie są bardzo skomplikowane. Oni w tej chwili sobie to jakoś odkręcają chyba zrozumieli i zostaw to Chorwatom i całej reszcie. Jak powiedzieliśmy o katolikach to nie sposób zapomnieć o zbrodniarzach muzułmańskich i prawosławnych a po wojnie o zbrodniarzach komunistycznych , których szef Tito o ile pamiętam był zwolennikiem naukowego spojrzenia na rzeczywistosć i żadnej religii nie wyznawał , ale ja z tego powodu każdego komunisty zbrodniarzem nie nazywam. Mówmy o tym , co jest tu i teraz ja nikogo na szczęście nie zamordowałem i osobiście żadnego mordercy katolika nie znam. Pozdrawiam
anonim2013.06.5 12:06
@Denisowicz Sparwy bałkańskie są bardzo skomplikowane. Oni w tej chwili sobie to jakoś odkręcają chyba zrozumieli i zostaw to Chorwatom i całej reszcie. Jak powiedzieliśmy o katolikach to nie sposób zapomnieć o zbrodniarzach muzułmańskich i prawosławnych a po wojnie o zbrodniarzach komunistycznych , których szef Tito o ile pamiętam był zwolennikiem naukowego spojrzenia na rzeczywistosć i żadnej religii nie wyznawał , ale ja z tego powodu każdego komunisty zbrodniarzem nie nazywam. Mówmy o tym , co jest tu i teraz ja nikogo na szczęście nie zamordowałem i osobiście żadnego mordercy katolika nie znam. Pozdrawiam
anonim2013.06.5 12:10
[email protected] To nie jest sprawa gustu ale obrazy uczuć czyli rodzaj gwałtu na rzeczy świętej, ogniskującej najgłębsze uczucia miłości i uwielbienia. Kto tego nie rozumie jest chamem, mówię tu o Nergalu. Można też dojść do wniosku, że osoby biorące udział w tym koncercie s współodpowiedzialne za bezczeszczenie Biblii.
anonim2013.06.5 12:17
antolek, jak już się bawić we współwinnych, to współwinnym bluźnierstwa jest też Nowak, który pokazał ten filmik posłom PiS. Bo to w sumie on obraził ich uczucia religijne, poprzez pokazanie im tego filmiku.
anonim2013.06.5 12:38
@Denisowicz Gdybyś znał chociaż trochę historię powstawabia koranu, nie wypisywałbyś głupot. Nigdy nie był jednolitą i nienaruszalną (w jednej wersji) księgą. lepiej się douczyć. A tak na marginesie, posługując się twoją logiką, to darcie konstytucji RP na koncercie lub palenie polskiej flagi, albo wpinanie w psie gówna to O.K.? Prezentujesz logikę Palikota, czyli żadną.
anonim2013.06.5 12:39
John Kerry twierdzi, że - "w USA każdy ma prawo być głupi. Tolerujemy to". Ja się z tym zgadzam. W UE polityczna poprawność doprowadziła do absurdu. Wypowiedź Camerona, po zaszlachtowaniu żołnierza jest właśnie produktem polityki unijnej, która doprowadza do tego, że ludzie w UK idą siedzieć za plakat z przekreślonym meczetem, albo flagę Union Jack, czy święta Bożego Narodzenia przerabiają na Zimowe Święta, żeby nie obrazić uczuć śniadolicych..Ci którzy uważają, że Nergal powinien zostać ukarany niech pamiętają, że przepis o obrazie - działa we wszystkie strony i za chwilę okaże się, że za napisanie negatywnego komentarza o islamie -machmudy będą zgłaszać ten fakt do prokuratory a ta, na koszt podatnika, będzie "przestępcę" ścigać we własnym kraju, ponieważ nie wykazuje należytego szacunku do "wartości" islamskich. http://item.liveleak.com/2/view?i=cf4_1369611265&comments=1#8Hx8SQaHD5s4zrtE.99
anonim2013.06.5 12:41
@poszukiwacz_prawdy Ty już długo w tym liceum? Nie spiesz się, powoli...
anonim2013.06.5 13:02
Credo, co z tego że nie był jedynolitą i nienaruszalną księgą? Nigdzie temu nie zaprzeczyłem i dobrze zdaję sobie z tego sprawę. Chodzi mi o sam fakt ustanowienia jednego zunifikowango wzoru Koranu, który jest uznawany za święty. Obecnie muzułmanie mają jeden święty Koran, który jest dla nich wiążący. Chrześcijanie mają tysiąc różnych świętych Biblii, z czego na domiar złego duża część to tłumaczenia tłumaczeń. I nie mówię, że darcie Biblii jest ok. Mówię, że państwo nie powinno tego rozpatrywać w kategoriach karnych. Nie wiem jak Ty, ale ja nie uważam, że trzeba zabronić i obłożyć sankcją karną wszystko, czego nie pochwalam i co mi nie odpowiada. Symbole narodowe, to jest zupełnie inna sprawa - są to oficjalne symbole państwa i atak na symbol jest atakiem na państwowość, na co państwo nie może sobie pozwalać, bo od tego zależy jego skuteczność i renoma. Biblia i krzyże nie są symbolami państowymi, tylko religijnymi. Wierni mogą się bronić, prosze bardzo. Tylko nie powinno to mieć miejsca za pomocą aparatu państwowego, jakim jest prokuratura. Bo państwa nie powinno obchodzić, czy ktoś podarł Koran albo Biblię. Góra gdy prowadzi to do popełnienia innych przestępstw, ale od tego są inne paragrafy.
anonim2013.06.5 14:56
@Denisowicz Niestety, w sprawie koranu mylisz się. Wyznawcy Islamu poza światem arabskim posługują się tłumaczeniami koranu, i gdyby ktokolwiek podarł, spalił lub w inny sposób sponiewierał to tłumaczenie, ucieliby mu łeb. Biblia ma również tylko jedną wersję – vulgata. Tłumaczenia np. na polski pojawiły się dopiero w dobie renesansu. Ale to i tak nie ma znaczenia. Jeśli uważasz, że niszczenie symboli państwowych jest naganne, a niszczenie symboli religijnych czyli stanowiących prawo moralne w danym pańswie jest wporzo, to nie mamy o czym dyskutować. Piszesz, że: „ Symbole narodowe, to jest zupełnie inna sprawa - są to oficjalne symbole państwa i atak na symbol jest atakiem na państwowość, na co państwo nie może sobie pozwalać, bo od tego zależy jego skuteczność i renoma. Biblia i krzyże nie są symbolami państowymi, tylko religijnymi. Wierni mogą się bronić, prosze bardzo. Tylko nie powinno to mieć miejsca za pomocą aparatu państwowego, jakim jest prokuratura. Bo państwa nie powinno obchodzić, czy ktoś podarł Koran albo Biblię. Góra gdy prowadzi to do popełnienia innych przestępstw, ale od tego są inne paragrafy.” No, chłopie! Jeśli nie państwo będzie bronić praw, tylko wierni, to według ciebie katolicy powinni ustanowić prawo szariatu i je egzekwować. Czyli Darski podarł Biblię – uciąć łeb. Jednak chyba cię pogięło.
anonim2013.06.5 17:30
Credo, nie chcesz, alo nie możesz zrozumieć tego co piszę. To generalnie nie mój problem, ja Ci nie będę jak trzylatkowi tłumaczył. Pomijając fakt, że nigdzie nie pisałem, że niszczenie symboli religijnych jest spoko i że chrześcijanie powinni urządzać samosądy.
anonim2013.06.6 9:03
@Denisowicz Owszem piszesz i zacytowałem odpowiedni fragment twojego wywodu.