Prokuratura wysłała zapytanie do śledczych Dominikany o informacje o dwóch księżach oskrażonych tam o pedofilię - zdjęcie
24.09.13, 19:26fot. creatonic/ sxc.hu

Prokuratura wysłała zapytanie do śledczych Dominikany o informacje o dwóch księżach oskrażonych tam o pedofilię

6

Dziś podczas rozmowy z Polskim Radiem, prokurator generalny Andrzej Seremet, powiedział, że "zapytanie do polskiej placówki dyplomatycznej w Bogocie wysłane zostanie drogą elektroniczną jeszcze dzisiaj. Polska prokuratura chce sprawdzić wszelkie doniesienia na polskich księży oskarżonych o pedofilę u źródeł dominikańskich. Od tego zależy decyzja prokuratury odnośnie rozpoczęcia śledztwa w Polsce.

Seremet powiedział, że "w przypadku przestępstw popełnianych za granicą przez obywatela polskiego również istnieje odpowiedzialność karna. Dodał, że prokuratura ma obowiązek w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia takiego przestępstwa, wszcząć postępowanie w kraju".

Chodzi o dwóch księży, którzy zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa seksualnego na nieletnich na Dominikanie. Media dominikańskie opublikowały kompromitujące materiały o nuncjuszu, arcybiskupie Józefie Wesołowskim oraz michalicie Wojciechu Gilu.

sm/IAR

Komentarze (6):

anonim2013.09.24 19:42
Nieważne czy to biskup, do więzienia.
anonim2013.09.24 22:07
A publiczna informacja dla dobra śledztwa , dobra "molestowanych" i zapobieżena mataczeniu ... kompromitujta sie dalej ... gowoli ścisłości, jak winni to do pudła ale winnym jest się dopiero po prawomocnym wyroku sądu ....
anonim2013.09.24 22:22
Wszelkie kary kościelne, które grożą tym ludziom są śmieszne. Jedyne co mi się nasunęło na myśl, to jest to że Dominikana może się stać bardzo popularnym celem podróży wakacyjnych niektórych polskich księży. Jest wiele głosów chwalących podjęte działania przez KK w tej sprawie, "KK nie zamiata takich spraw pod dywan", no cóż bo już na więcej brudów pod tym dywanem nie ma miejsca.
anonim2013.09.24 22:54
A wytłumacz mi mój drogi co kary kościelne obchodzą ateistów i świeckie państwo oraz jego media? To raczej RPO powinien bronić przed nierównym traktowaniem ....
anonim2013.09.24 23:22
@Azmodan A jakie twoim zdaniem kary nie byłyby śmieszne? Weź pod uwagę że biskup nie ma władzy wsadzić kogoś do paki.
anonim2013.09.25 8:04
Być może.prokuratura może, mogą pójśc do więzienia,może molestowali itd............ Same moża,Do Dominikany też może przez morze!!.