Prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie znieważenia krzyża przez nagiego artystę! - zdjęcie
19.05.14, 10:00fot. sxc.hu

Prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie znieważenia krzyża przez nagiego artystę!

7

W dniu dzisiejszym, tj. 19.05.2014 r. Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą otrzymał postanowienie Prokuratury Rejonowej Warszawa – Śródmieście, w którym:

umorzono dochodzenie w sprawie  nagiego artysty Jacka Markiewicza, który  ocierał się genitaliami o naturalnej wielkości figurę Jezusa Chrystusa przybitego do krzyża.

Prokuratura napisała, cytuję:

„Umorzyć dochodzenie wobec braku znamion czynu zabronionego”.

Dla przypomnienia chcieliśmy poinformować, iż dnia 04.11.2013 r. Ryszard Nowak, w imieniu Stowarzyszenia „Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą” złożył doniesienie do Prokuratura Okręgowego w Warszawie w sprawie publicznego znieważenia  figury Jezusa Chrystusa przybitego do krzyża przez artystę Jacka Markiewicza.

W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie od 06.09.2013 r. do 15.11.2013 r. prezentowana była wystawa tzw. sztuka nowoczesna zatytułowana: „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90’ i dziś”.  Wystawa została przeznaczona wyłącznie dla widzów, którzy skończyli 18 lat.

Jednym z eksponatów na tej wystawie był wyświetlany na ścianie bluźnierczy film Jacka Markiewicza „Adoracja”, na którym nagi artysta sprofanował figurę Chrystusa.

Co więcej krucyfiks jest średniowiecznym zabytkiem i pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego.

Uważamy, że autor filmu popełnił przestępstwo z artykułu 196 Kodeksu Karnego, który mówi:

 „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Nasze doniesienie o popełnieniu przestępstwa dotyczy również Fabio Cavallucciego, dyrektoraCentrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, który zezwolił na publiczne wyświetlanie bluźnierczegofilmu  „Adoracja”.

Od decyzji prokuratury Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą złoży w dniu dzisiejszym zażalenie do sądu.

Ryszard Nowak

Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą

Komentarze (7):

anonim2014.05.19 10:05
Ktoś normalny ma jeszcze wątpliwości w jakim kraju żyjemy i ku czemu zmierzamy?
anonim2014.05.19 10:11
Ja bym poradził temu cymbałowi mieniącemu się słowem "artysta" zrobić taki mały performance np. niech namaluje mahometa a potem nie się do tego obrazka wysmarka. Czemu drodzy "artyści" nie promujecie takiej sztuki? Co to za tolerancja żeby obrażać tylko uczucia religijne katolików? Brak odwagi?
anonim2014.05.19 11:51
Jeżeli nie jest to znieważanie, to co nim jest. Prokuratorzy do zwolnienia, kompletna kompromitacja prokuratury i oddzielenia jej od ministerstwa sprawiedliwości. Wolność religijna jest naruszana w Polsce przez nie szanujących i nietolerancje prostackich prowokatorów "artystów" w stosunku do osób religijnych.
anonim2014.05.19 11:55
Można się uśmiać po pachy. Ponieważ nie da się w żaden sposób obronić skandalicznego faktu ani zadziwiającej decyzji prokuratury, Prof. CzęstochowskiPoeta ni przypiął, ni wypiął, wyjeżdża z jarkową pożyczką. Co ma piernik do wiatraka? Ale to dobrze: po takim wpisie i wielu podobnych, jeszcze bardziej tendencyjnych, trudno już mu będzie udawać kulturalnego i w miarę bezstronnego komentatora, za jakiego chciał zapewne uchodzić na początku swojej działalności na Frondzie. Maska spadła i nie da się jej z powrotem założyć.
anonim2014.05.19 11:57
Skarga na Sodomę i Gomorę głośno się rozlega, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Rdz 4, 10
anonim2014.05.19 13:42
Rezolutny pisze ..,, tylko homoseksualna adoracja Chrystusa"..-czy ja wiem ten spektakl zalatywał mi nekrofilią
anonim2014.05.19 15:29
Czekam, aż "artysta" naciągnie na genitalia gwiazdkę.....albo sierp........