Prokuratura ujawnia, kiedy zakończą się ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś ekshumowano kolejną ofiarę - zdjęcie
08.03.18, 14:00zdj. screen Youtube

Prokuratura ujawnia, kiedy zakończą się ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś ekshumowano kolejną ofiarę

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, prok. Ewa Bialik poinformowała, że w czwartek odbyła się ekshumacja kolejnej, 73. ofiary katastrofy smoleńskiej. Do kwietnia ma odbyć się jeszcze 10 ekshumacji. 

Prokuratura nie ujawniła szczegółów, nie wiadomo, gdzie przeprowadzono ekshumacje ani też o czyj grób chodzi, niemniej, zgodnie z planami śledczych, ekshumacje mają się zakończyć w kwietniu tego roku, kiedy to minie dokładnie osiem lat od tej ogromnej tragedii. 

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano parę prezydencką, Śp. Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia 2016 r. ekshumowano w sumie 11 osób. W marcu ubiegłego roku, po dwumiesięcznej przerwie, ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do końca czerwca ekshumowano kolejne 22 ofiary katastrofy, po czym znów nastąpiła dwumiesięczna przerwa. W ostatnim kwartale 2017 r. ekshumowano kolejne 24 ciała. 

W 2018 r. przeprowadzono 16 ekshumacji. Pierwsza w tym roku miała miejsce 16 stycznia. Prokuratura nie ujawnia informacji dotyczących wyników ekshumacji. Pod koniec lipca zeszłego roku śledczy informowali, że stwierdzono nieprawidłowości w 13 trumnach – znaleziono w nich części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał. Mowa między innymi o trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

yenn/PAP, Fronda.pl