Profesor M.Chodakiewicz: Temu środowisku wali się świat - zdjęcie
01.06.16, 12:00

Profesor M.Chodakiewicz: Temu środowisku wali się świat

Kiedy brak argumentów, zawsze można sięgnąć po stary dobry "argumentum ad hitlerum", czyli: "Jesteś jak Hitler". Profesor Chodakiewicz nie jest zdziwiony skandalicznym wystąpieniem redaktora Michnika. W programie Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać" historyk powiedział, że środowisku Adama Michnika wali się świat, stąd ta wściekłość. "Postkomunizm się rozsypuje". Chodakiewicz przypomniał, że amerykańska lewica już w latach 20. używała podobnych argumentów, by zdyskredytować przeciwnika- ktokolwiek nie zgadza się z ich poglądami, jest faszystą.

Według profesora Chodakiewicza, to efekt "pośmiertnego zwycięstwa Stalina". Ludzie przywykli do tego, że przez 70 lat powtarza im się to samo, a po "praniu mózgów" nastąpił postkomunizm, czyli "transformacja". Polsce natomiast brak komunikacji strategicznej, stąd negatywne wypowiedzi zagranicznych Polityków o Polsce.

Amerykański historyk polskiego pochodzenia zauważył, że młodsze pokolenie Polaków jest bardziej świadome faktów, natomiast to starsze zachowuje się jak niewolnik, który ma problemy z wyjściem ze swojego zniewolenia. To efekt wielu lat sowieckiej okupacji w Polsce.

Mówiąc o publikacjach J.T. Grossa, prof. Chodakiewicz wskazał na różnicę między publicystyką i opinią, a nauką.

"Nie można mylić opinii z faktami. Każdy może mieć opinie, ale nauka polega na tym, że zjawisko się bada. (…) Nie mylmy propagandy i publicystyki z nauką"

Źródło: TVP Info