Prof. Jan Żaryn dla Fronda.pl: Haniebna i fałszywa propaganda władz Gdańska - zdjęcie
17.07.19, 17:30screenshot Youtube - Salve TV

Prof. Jan Żaryn dla Fronda.pl: Haniebna i fałszywa propaganda władz Gdańska

53

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Coraz częściej słyszymy o zamieszaniu wokół Westerplatte. Jedni mówią, że muszą go bronić przed PiSem, inni, że to prezydent Gdańska wywołuje niepotrzebną awanturę. Jaka jest istota tego sporu? O co toczy się gra? 

Prof. Jan Żaryn, senator RP: Spór nabrał za sprawą Pani prezydent Gdańska charakteru partyjno-polityczno-wyborczego, podkreślić trzeba, że jest to jej świadomy wybór. Moim zdaniem wcale nie musiało się tak stać, wystarczyło wyjąć z tego „pakietu” sprawy Westerplatte i uznać, że Państwo Polskie ma obowiązki wobec swojej historii. 

To znaczy? Jakie to obowiązki?

Takim obowiązkiem jest między innymi zajęcie się właściwym uhonorowaniem tych, którzy bronili na Westerplatte Polski w pierwszym tygodniu II wojny światowej, oraz samego miejsca. Dotychczasowe starania (jeżeli takowe by były) nie utwierdzały przedstawicieli Państwa Polskiego w przekonaniu, że miejsce to jest należycie honorowane (tu bardzo długo moglibyśmy mówić o tym jak dziś wygląda Westerplatte). Trzeba to zmienić. Działać trzeba już teraz, gdyż wielkimi krokami zbliża się osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. Polski rząd prowadzi dziś dość czytelną politykę historyczną, w której chcemy zaprezentować Europie rzeczywisty przebieg II wojny światowej. Ewidentnie kontrargumentem byłoby, gdybyśmy jednocześnie jako obecny rząd nie zadbali o tak wyraziste miejsce, charakteryzujące przebieg tejże wojny. Tym bardziej, że bez wątpienia - i jest to bardzo ważny argument - nie przez wszystkich 1 września jest uznawany za początek II wojny światowej, zatem trzeba nam walczyć  i o tę prawdę, by w narracji światowej uznano, że to napad na Polskę był początkiem potwornego zła, które spowodowało śmierć ponad sześćdziesięciu milionów ludzi. 

Według doniesień radia RMF FM Andrzej Duda wyraził chęć szybkiej budowy nowego muzeum, które ma upamiętnić bohaterów września 1939 roku. "Miasto do tej pory nie potrafiło sprawnie zagospodarować tego terenu" - mówili nieoficjalnie urzędnicy z Kancelarii Prezydenta. Kilka dni temu włodarze Gdańska apelowali do prezydenta o zawetowanie specustawy. Natomiast prezydent Gdańska zapowiada napisanie listu do prezydenta Dudy, w którym ma zaapelować o ponowne rozważenie argumentów władz miasta Gdańsk. I czego możemy się spodziewać, gdy prezydent Duda nie wysłucha jej prośby? Czy niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie prezydent Duda, pani Dulkiewicz osiągnie swój cel? Czy może jednak stracić? Tylko jeśli tak, to dlaczego podjęła to ryzyko?

Przede wszystkim mam nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę i że rzeczywiście ruszy cały mechanizm organizacyjno-finansowy, który pozwoli muzeum II wojny światowej w Gdańsku być skutecznym inwestorem. W odpowiedzi na poprzednie pytanie, zacząłem od krytycznego zdania wobec pani Dulkiewicz, podkreślając, że spór wokół Westerplatte ma charakter emocjonalny i polityczny oraz ściśle wiąże się z najbliższymi wyborami. Jeżeli ta postawiona przeze mnie teza jest prawdziwa, to z pewnością będzie kontynuowany wątek propagandowo-oskarżycielski w którym dominować będzie pogląd, że PiS zawłaszcza przestrzeń, dziedzictwo polskie nie dając prawa samorządowi do należytego i dobrego opiekowania się Westerplatte. 

Co Pan na to?

Moim zdaniem samorząd Gdańska miał naprawdę bardzo dużo czasu, żeby udowodnić swoją wrażliwość dotyczącą honorowania tego miejsca. Przez dziesięciolecia nie skorzystano z tego, by ją ujawnić. 

Teraz jest inaczej?

Tak, teraz jest ona ujawniana i bardzo dobrze, że lekcja ze strony autorów specustawy wpływa na większą mobilizację w kierunku uhonorowania osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na pewno w związku z tym pani prezydent Dulkiewicz świetnie zorganizuje i przeprowadzi główne uroczystości pod pomnikiem Westerplatte 1 września 2019 roku. 

Prezydent Gdańska była pytana w RMF FM także o ostatnią wypowiedź senatora Waldemara Bonkowskiego (niezrzeszony, w przeszłości związany z PiS). Polityk nazwał Dulkiewicz "Frau" (niem. pani - przyp. red.) oraz stwierdził, że gdańska polityka "od wielu lat jest proniemiecka”. Na co pani Dulkiewicz odpowiedziała: „Mnie ucieszyły słowa lidera PiS, że trzeba poszukać porozumienia, zgody (...) cieszy mnie, że najważniejsza osoba mówi te rzeczy – to znaczy że Jarosław Kaczyński poddał się refleksji co do naszego języka debaty publicznej” - stwierdziła Dulkiewicz. Słów Bonkowskiego nie chciała komentować. Czy gdańska polityka jest proniemiecka? Oraz o czym świadczy wyważony ton prezesa Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie? 

Przede wszystkim wzajemnie chcemy dawać sobie szansę. Ja także mogę powiedzieć, że nie podpisuję się pod słowami wypowiedzianymi przez senatora Bonkowskiego, takie opinie to zamykanie sobie drogi do dialogu.

Dlaczego dawanie szansy pani prezydent Dulkiewicz jest istotne? 

To szalenie istotne, ponieważ na jednej szali "wagi" jest doświadczenie, na drugiej- fakty, choćby ostatnio opisane w tygodniku „Sieci”, które tak bardzo zbulwersowały panią Dulkiewicz. Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone traktatem wersalskim wbrew polskiej racji stanu, wbrew polskiej opinii publicznej, wbrew polskiej delegacji na czele z Dmowskim i Paderewskim, w związku z tym przywiązywanie się do tego projektu politycznego jest postawą antypolską. W tej kwestii nie ma cienia wątpliwości. Każda sugestia, czy to w formie obramowania Gdańska słupkami, czy w formie jeżdżącego z przedwojennymi kolorami tramwaju etc., jest niebezpiecznym skrętem władz miasta w kierunku (delikatnie mówiąc, by nie używać mocnych słów) „nieczytelnym”.

Poza delikatnym językiem, jak jeszcze można "dać sobie szansę"?

Dawanie sobie wzajemnie szansy, to między innymi projekt, by w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, przy muzeum historii II wojny światowej. Miejmy nadzieję, że władze miasta dojdą bardzo szybko do wniosku, że ten pomnik jak najbardziej wpisuje się zarówno w polską, jak i gdańską tradycję. 

Jak długo władze Gdańska będą prowadzić tą antypolską propagandę? Jak długo pani Dulkiewicz będzie oskarżać Prawo i Sprawiedliwość o to, że chce zawłaszczyć Westerplatte? Co musi się wydarzyć by ten spór, o sprawy fundamentalne, łączące wszystkich Polaków w końcu się skończył?

Jeżeli moja teza jest słuszna i jest to spór specjalnie "podgrzewany" ze względu na zbliżające się wybory (i zorientowany głównie na mieszkańców Gdańska), to skończy się wraz z ogłoszeniem wyników wyborczych. Niestety, ale w polityce bardzo często jest tak, że ludzie, którzy podejmują pewną decyzję dotyczącą bieżącej polityki, gdy czas trwania tego bieżącego zadania się kończy udają, że nigdy nie było jego początku. Oczywiście nie ma na to naszej zgody, niezależnie od tego, jak potoczy się ten spór historyczny, to i tak po czasie opinia publiczna wyciągnie z niego wnioski. Doświadczenie ma to do siebie, że buduje opinię oraz ocenę osoby (w tym przypadku osoby pani prezydent Dulkiewicz) - z pewnością od tego pani prezydent nie ucieknie, nawet jeśli za parę miesięcy bardzo będzie tego chciała. 

Czy myśli Pan, że ta awantura wokół Westerplatte poprawi notowania Platformy w Gdańsku? Czy jednak nie będzie miało to odwrotnego skutku i czy PO jednak nie straci?

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ta polityczna gra być może znajdzie swoich odbiorców, zwolenników Platformy Obywatelskiej, którzy szczególnie jako mieszkańcy wielkich miast zostali w jakiejś mierze propagandowo zarażeni taką opinią (dotyczy to nie tylko Gdańska, ale i np. Warszawy oraz Łodzi), że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest rządem opresyjnym wobec tradycji samorządnych i samorządowych w Polsce. Ta forsowana w emocjach narracja może okazać się zupełnie nieskuteczna. Jak będzie- tego nie wiem. Natomiast z pewnością jest ona (jak wiele „broni” używanych w polityce) fałszywa i  haniebna. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (53):

Milka2019.07.18 21:35
W Gdańsku oblepiono tramwaje gęba hitlerowca, na poczcie gdańskiej umieszczono szwabski napis, a Dulkiewicz podczas przemówienia unikała stwierdzenia faktu, że Niemcy napadły na Polskę. TO JEST JAWNIE PRONIEMIECKA POLITYKA.
Luzifer®2019.08.25 16:08
Milka: sama jestes ryjem hitlerowca, wara od Gdanska i zamknij jadaczke.
Gnostyk2019.07.18 9:41
Polska administruje terenem WMG tylko i wyłącznie dzięki łasce Stalina. Polska nie ma żadego tytułu prawnego do tych ziem. Reszta polskich granic ma umocowanie międzynarodowe. Tereny WMG tego nie mają. Warto o tym wiedzieć.
Leon zawodowiec2019.07.18 10:28
Trolu kremlowski won!!!
Foster2019.07.18 10:39
A co to jest WMG ?
Gnostyk2019.07.18 15:55
Wolne Miasto Gdańsk.
Foster2019.07.19 8:30
Przecież nie ma takiego miasta. Gdańsk jest tak samo polski jak Warszawa, Poznań, Katowice i inne polskie miasta.
ed2019.07.18 10:56
Jak prymityw to i gnostyk. Ucz się chłopie.
Gnostyk2019.07.18 15:56
A jakieś argumenty prawno-historyczne masz ? Czy tylko umiesz obrażać ?
Palindrom2019.07.18 12:30
Kwintesencja gnostycyzmu i oświecenia: normalni ludzie myślą, analizują, weryfikują…, oświeceni zaś mają wizje oraz poczucie racji — nieodparte przekonanie — odporne na fakty i argumentację…
Reytan2019.07.18 14:39
Komunisci proszeni sa do powrotu za Ural,skad przybyli.
Gnostyk2019.07.18 16:01
Nie mam nic wspólnego z żadnym komunizmem. Podałem do wiadomości ten fakt, jako pewnego rodzaju ciekawostkę. Nie wiem czemu odezwały się same prymitywy i zaczęły mnie obrażać.
Lobo2019.07.18 9:15
Pan Żaryn kiedyś był historykiem ? Boję się, czy aby inflacja umysłu nie jest zaraźliwa.
stefan2019.07.18 10:54
Przeszedłeś lobotomię? Stąd te kabotyńskie uwagi na temat profesora?
Palindrom2019.07.18 12:32
Co to jest inflacja umysłu?
mirynd2019.07.18 8:32
czy na westerplatte bedzie upamietniona wizyta najwiekszego z rodu słowian?
qwerty2019.07.18 11:35
Czyli Lecha Kaczyńskiego
Farys2019.07.18 5:25
Przy tych mediach to WMG zawdzięczamy Millerowi ,Schwartzowi,Wizanthelowi Co na to Westerplatte powie Unia Europejska i sokoły po marketingu na UE im Adamieckiego bp Skwortza-cyrk ,czy demontaż Państw
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.07.18 0:32
Pani Aleksandra Dulkiewicz nie przetrwa nawet jednego roku kadencji. Jest rzecza niedopuszczalna, by antypanstwowiec mogl rzadzic tu.
Stach2019.07.19 2:35
Święte słowa, niech razem z wdową założą Koalicję Proniemiecką i spie........ją z Polski. Zdrajczynie VON.
stefan2019.07.17 23:29
Westerplatte zostało wykupione z rąk niemieckich, na polecenie Marszałka Piłsudskiego, przez wysłannika polskiego rządu, Mieczysława Jałowieckiego o czym można przeczytać w książce "Koniec Imperium" (Czytelnik), jego autorstwa. Zrobiono to ww celu ułatwienia przyjmowania wielkiej pomocy żywnościowej ze Stanów Zjednoczonych (Herbert Hoover) dla odradzającej się Polski. Wolne Miasto Gdańsk nie miało NIC do Westerplatte, powstała tam polska placówka wojskowa, a jak tam przyszli niemieccy gdańszczanie, żeby przegonić polskie wojsko to dostali salwy w tyłek i uciekli. Tak to Westerplatte stało się polskie, a miasto Gdańsk dopiero po II Wojnie Światowej. W opuszczonym, zrujnowanym Gdańsku znaleźli miejsce repatrianci z Kresów, którzy obecnie poprzez swoich przedstawicieli próbują nawiązywać do niemieckiej tradycji miasta, co odbierane jest jako zaburzenie umysłowe przez obywateli Polski.
Stach2019.07.19 2:30
Do tych "przybyszów" z kresów należy zapewne też ta chora Dulkiewicz i od razu widać efekty . Dorwało się to durne babsko do władzy i chociaż potężnie ograniczona umysłowo to próbuje wprowadzić zamęt w głowach nie tylko Gdańszczanom ale także zwolennikom POpaprańców jednocześnie wchodząc w doopę Niemcom..Tacy ludzie nie mają prawa nazywać siebie Polakami, to zdradziecka swołocz.
twitter:@PromocjaPWS2019.07.17 21:01
Cała prawda o UE, historii integracji europejskiej i ideologii, która za nią stoi. historiasztuki com pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , historiasztuki com pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW historiasztuki com pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php Polecam też kanał Pana Karonia: youtube com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna pl
bezlitosny internauta2019.07.17 19:51
Haniebna i fałszywa propaganda? To o waszym "500+ dla niepełnosprawnych" ?
Palindrom2019.07.18 12:34
Obawiasz się, że nie dostaniesz tego 500+?
szymek2019.07.17 18:59
Decyzją Rady Ligi Narodów z 1924 roku od roku 1926 półwysep Westerplatte został przekazany Polsce na bazę przeładunku broni i amunicji. .....potraficie czytać ? ........Polsce ...!!!! .......niech Freie Stadt Danzig się odpierdzieli , a p Dulkiewicz , jak jest taka giętka to niech się tak mocno wygnie i wycycka sobie na tyłku malinkę..
ciekawe2019.07.17 19:29
Jedsteś dziedzicznie obciążaony debilizmem? Od kiedy pisi to Polska
Stach2019.07.19 2:21
Od zawsze ty psycholu, podziękuj swoim starym, że wydali na świat debila zupełnie oderwanego od rzeczywistości. Patologia - alkoholicy czy też psychole tak jak owoc ich chorej prokreacji ???????
Gnostyk2019.07.18 9:37
Polska tylko dzierżawiła Westerplatte od WMG. To nie była w żadnym wypadku część Polski. Masz niedokładne informacje.
Reytan2019.07.18 14:48
duuren gnostyk to typowy komunistyczny folksdojcz z Gestapo.
realista2019.07.17 18:32
Senator a taka menda? Najbardziej podła i wredna to jest polityka pisich wobec Polaków wogóle!!!! To nie tylko Gdańsk ale i Śląsk i wszyscy którzy nie liża doopy prezesowi
Reytan2019.07.18 14:53
Wracaj do Rajchu,gestapowiec,bo tutaj nie uda ci sie zmyc polskiej krwi z racic.
Stach2019.07.19 2:15
Masz rację, ten faszysta -Realista może jedynie pocałować w doopę PiS i to przez papierek, żeby nie ubrudził tym swoim parszywym ryjem ich zadków.
Realista2019.08.22 12:37
odczep sie od nas Slazakow my mamy dosyc was polakow generalnie i waszego nacjonalizmu teraz sobie obral Slask za argumet talko lata rujnowania wspolnego slaska i slazakow i przesladowania za nasza wielokulturowsc to zapomnial chcesz forse od niemcow dlatego sie czolgasz ale nas nie nabierzesz
Ksiądz Robak2019.07.17 18:21
Nigdy nie zrozumie ze takie miejsca jak Westerplatte nie podlegają pod polski rzad. Rzad winien specjalna ustawą zabronić jurysdykcji miejsc pamięci narodowej.
realista2019.07.17 18:34
Tylko taki rząd ma problemy z narodem !!!!!!! Jak się ludzi traktuje jako gorszy sort i wyzywa od szwabów to sa takie efekty NAWET KOMUNIŚCI TAK NIE RÓZNICOWALI POLAKÓW
Ewa2019.07.17 20:09
A kto PISowców nazywa szrańczą, mocherami, porównuje do dinozaurów itp. ?
topio2019.07.18 7:41
Ewa PIS to szkodnicy i anty Polacy.
Reytan2019.07.18 14:27
PO-wcy to Komuna. A caly POPIS to smierc.
szymek2019.07.17 18:45
Decyzją Rady Ligi Narodów z 1924 roku od roku 1926 półwysep Westerplatte został przekazany Polsce na bazę przeładunku broni i amunicji. .....potrafisz czytać ? ........Polsce ...!!!! .......niech Freie Stadt Danzig się odpierdzieli , a p Dulkiewicz , jak jest taka giętka to niech się tak mocno wygnie i wycycka sobie na tyłku malinkę.....
Max Fiend2019.07.17 19:13
Został przekazany w użytkowanie a nie jako własność RP. Westerplatte nadal było częścią WMG.
szymek2019.07.17 19:20
14 marca 1924 Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte, u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port. 31 października 1925 obszar na terenie Wolnego Miasta Gdańska na półwyspie Westerplatte został przekazany w bezterminowe i bezpłatne użytkowanie Polsce[8].
Max Fiend2019.07.17 20:28
Bingo! "bezterminowe i bezpłatne użytkowanie Polsce" a nie jako własność RP. To musiałoby pociągnąć zmianę pewnego sławnego traktatu :-D
szymek2019.07.17 22:27
Więc bardzo proszę się bezteminowo i bezpłatnie odpierdzielić ......wiem , wiem , to złe słowo Polaka zmusiło te setki gdańskch nazistów wspartych artylerią i sprzętem do próby mediacji sprawie ew zwrotu , ale z tymi barbarzyńcami nie dało się rozmawiać i wybuchła wojna.......nienawiść zalewa wam ślepia i odbiera rozum i już żadne argumenty do was nie trafiają ........
srutu tu tu !2019.07.17 20:27
ale matole został wykupiony przez osobę prywatną i oddany Polsce
Max Fiend2019.07.17 20:31
Nie został wykupiony, bo obszar WMG był określony traktatem i taka zmiana musiałaby być uwzględniona zmianą tegoż traktatu :-D
Reytan2019.07.18 14:56
Max Fiend to typowy niemiecki idiota i klamca.
Foster2019.07.18 17:47
Max Fiend - przepraszam za mojego rodaka"prawdziwego Polaka", chociaż wiedziałem, że taki będzie koniec tej dyskusji. Ktoś powiedział, że z idiotą się nie dyskutuje, bo on w szambie najlepiej się czuje.
szymek2019.07.18 11:34
Przepraszam nie zażyłem dziś lekarstw i pie... bez sensu.
Reytan2019.07.18 14:30
Wolne Miasto zawse bylo instytucja antypolska,a dzisiaj,do cholery,w ogole nie istnieje !
Foster2019.07.17 20:28
Żeby obrażani Gdańszczanie nie pokazali PIS owi kto tam mieszka.
Reytan2019.07.18 14:38
Niemcy powinni udac se do obozow,w ktorych zamordowali miliony Polakow. A mieszkancami Gdanska sa Polacy, ,choc pod oszukanczym wplywem komunistycznej propagandy proniemieckiej.
qwerty2019.07.18 11:36
Bo ty robak w ogóle nie wiele jesteś w stanie zrozumieć.