Prof. Polak: Trzeba przywrócić egzaminy wstępne na studia - zdjęcie
21.06.21, 14:51Fot. screenshot - YouTube (Radio Maryja)

Prof. Polak: Trzeba przywrócić egzaminy wstępne na studia

19

Na łamach miesięcznika „Wpis” prof. Wojciech Polak poddał analizie skutki wprowadzonej przez ministra Jarosława Gowina tzw. „Konstytucji dla nauki”. Krytykując projekt prof. Polak wskazuje m.in., że nie wszyscy kwalifikują się do studiowania, wobec czego powinny powrócić egzaminy wstępne na polskich uczelniach.

W Polsce połowa młodych ludzi idzie na studia. Mogą na nie, jak zauważa autor, zapisać się wszyscy, bo w przypadku zdecydowanej większości kierunków nie obowiązują egzaminy wstępne. Również w czasie studiów nie ma dostatecznej selekcji, bo „każdy student jest na wagę złota”. Obniżenie liczby studentów skutkuje redukcją etatów naukowców.

- „Wykładowcy, mogąc stracić zatrudnienie i chleb, przepytują więc wielokrotnie słabszych studentów (a czasem w ogóle nienadających się na studia) i w końcu ich przepuszczają”

- pisze prof. Polak.

W ocenie naukowca „zaaplikowanie tzw. systemu bolońskiego na polskie wyższe uczelnie przyniosło kłopoty i właściwie niewiele pożytku”.

Wobec problemów polskiego szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Polak proponuje reformy oparte na zasadach wprowadzonych przez Wilhelma von Humboldta. Najpierw ma to być odejście od uzawodowienia uniwersytetów. Na studiach wyższych, podkreśla prof. Polak, student ma zdobyć wiedzę i umiejętności pracy badawczej. Specjalizacje zawodowe będzie mógł dzięki temu opanować samodzielnie.

Dalej trzeba zdaniem autora wrócić do selekcji kandydatów na studia i przywrócić autonomię uczelni.

- „Należy wypracować mechanizmy obrony wolności słowa na uczelniach i zrobić wszystko, żeby wyeliminować paraliżujący naukowców strach przed wypowiadaniem swoich poglądów. Konieczna jest likwidacja absurdalnych przepisów związanych z ewaluacją czy zastosowaniem systemu bolońskiego. Trzeba uprościć struktury uczelni i zlikwidować nadmiar rozmaitych stanowisk kierowniczych. To zadania na dzisiaj. A potem trzeba pomyśleć o całościowej koncepcji polskiego szkolnictwa wyższego, która rozsądnie łączyłaby świat nowy z początkiem

- przekonuje.

kak/WPIS 05/2021; białykruk.pl

Komentarze (19):

Bonifacy2021.06.21 17:18
Ten profesor ma rację, ale raczej niczego nie zmieni. Na polskich uczelniach profesorów o takich zdrowo rozsądkowych pglądach delikatnie się izoluje, żeby nie mieli na nic wpływu, a pracowników bez stopnia profesorskiego pod fałszywym pretekstem wyp***a się z roboty, i szukają sobie pracy poza uczelnią. Dlatego nie ma szans na zmiany. A Gowin to tylko zabetonował, żeby już nikt nie mógł nic z tym zrobić. I to się tak ciągnie od rządów SLD, jeżeli jeszcze ktoś pamięta.
Jest problem2021.06.21 17:26
Dzisiejsze kadry naukofców nie dałyby już chyba rady ani przygotować ani przeprowadzić sensownych egzaminów wstępnych, a do tego jeszcze ta straszna obawa, że jeżeli przypadkiem zbyt wysoko ustawimy poprzeczkę to studenci uciekną do konkurencji, gdzie jest łatwiej, a nam zostanie wtedy tylko zmiana zawodu i pracy :(.
Jest problem2021.06.21 17:35
Tymniemniej profesor Wojciech Polak ma rację. Konformizm ze strony pracowników uczelni, profesorów, dziekanów, rektorów tylko pozornie jest w ich interesie. Tak naprawdę niczego to nie ratuje, a szkodzi wszystkim. Tylko proces zniszczenia rozkłada się na lata, więc jeżeli ktoś na horyzoncie widzi już swoją emeryturę, to faktycznie może na tym zarobić.
robaczek2021.06.21 16:45
A WYPOWIADAJA SIE TUTAJ LUDZIE PO PODSTAWÓWCE W CZASCH PRL ;] ........................................ no wasza wiedza powala ;] ................... specjalisci ;]
Wycieraj dupy Polskim Panom, wycieraj!2021.06.21 16:47
Nie masz innej możliwości!
A może, by tak zapytać2021.06.21 16:26
"prof. dr" Hertrich-Woleński, jak on się dostał na UJ? Czy dlatego, że jest Żydem? A może dlatego, że jest z zastępczej partyjnej żydowskiej rodziny? A może jak Passent, Michnik, Kuroń, Blumsztajn .... czerwoni pionierzy, dziatwa uprzywillejowanych czerwonych żydo-bolszewików.... Śmiało, śmiało towarzyszu profesorze Hertrich-Woleński napiszcie choć raz prawdę. Napiszcie towarzyszu profesorze Hertrich-Woleński o swoich rodzicach.
MaxFiend2021.06.21 16:08
Yes, yes, yes!! Przygłupy i niedokształty wypad z uczelni, bo tylko wkurzacie swoimi jękami na zajęciach i egzaminach! :-D :-D :-D
Look at you kike!2021.06.21 16:17
Ju szpik inglisz!
MaxFiend2021.06.21 16:50
To dosłowny cytat z pisowskiego kryształa premiera :-D :-D :-D
Irena2021.06.21 15:26
Kolejna plaga uczelni - to papierologia. Zgadzam się, że przyjmowanie wszystkich chętnych na studia bezpłatne (bez względu na predyspozycje intelektualne) - to błąd. Inaczej jest w przypadku studentów z zagranicy. Stypendyści Fundacji Jana Pawła II mogą studiować na kolejnych latach, o ile roczna średnia nie będzie niższa niż 4.
Po 11 ...2021.06.21 15:07
"Trzeba przywrócić egzaminy wstępne na studia" --- to racja. Ale nie zapomnijmy o punktach za pochodzenie dla katolików (ujemnych oczywiście).
Look who's talking! Bezszczelana kurwa!2021.06.21 15:27
"Ale nie zapomnijmy o punktach za pochodzenie dla katolików (ujemnych oczywiście)."
Albert2021.06.21 15:32
Błąd w założeniach. Katolicy mogą studiować na KUL-u, a nie na poważnych uczelniach. Nie róby śmietnika z uniwersytetów.
Pochwal się swoim "poważnym" uniwersytetem.2021.06.21 16:04
Hihihihi ....
Albert2021.06.21 16:55
Już kiedyś pisałem. WSM w Gdyni i Szczecinie plus dr inż na SIMR. Wystarczająco, żeby zgnoić każdego katośmiecia w dowolnym temacie. Co udowodniłem już wielokrotnie.
A polskowo jazyka wy tam nie mieli towariszcz?2021.06.21 17:29
I to wszystko w Australii czy w Łuesa? Dowolny temat, hihihihi... fundamentalnej wiedzy ci brak, no i jazyków.
Albert2021.06.21 21:58
Cóż, jak udowodniłeś mnóstwo razy, nie jesteś w stanie mnie w niczym zagiąć. Twierdzisz inaczej? To do dzieła. Zagnij mnie z czegokolwiek. Pokaż, że umiesz coś więcej, niż robienie z gęby cholewy.
Anonim2021.06.21 15:03
Na koniec przywrócimy PRL i będzie jak dawniej.
katolik2021.06.21 14:58
Abp Gądecki, Jędraszewski, Depo i cały Episkopacie leżcie krzyżem wraz z wiernymi i w Czestochowie błagajcie BOGA-chociaż wiem, ze tego nie zrobicie- bo---UWAGA------Naziści SSPIS kłamiąc o napadzie na panstwo przez hakera-- chcą wprowadzić stan wyjatkowy albo klęski żywiołowej, jako atak terrorystyczny na państwo, aby mordować Polaków pseudoszczepionkami