21.01.14, 10:35Prof. Krystyna Pawłowicz (fot. Jakub Szymczyk_Krystynapawlowicz.pl)

Prof. Krystyna Pawłowicz na Fronda.pl zadaje pytania ws. wizyty Knesetu w Polsce

Wizyta parlamentu izraelskiego w Polsce, Knesetu jest wydarzeniem, które wywołuje szereg pytań, które chciałabym postawić jako poseł i prawnik. Jest co najmniej niezręczne, że ani parlamentarzyści, ani polskie społeczeństwo nie mają oficjalnych informacji na temat tak ważnego wydarzenia, jakim jest planowany przyjazd Knesetu (czy też przedstawicieli Knesetu?) do Polski. Jak należy tą sytuację rozumieć? Czy przyjedzie cały skład izraelskiego parlamentu, to znaczy, że politycy przyjadą tu jako organ władzy Izraela w pełnym składzie czy tylko wybrani politycy, będący jednocześnie parlamentarzystami, reprezentującymi Kneset? Nie jesteśmy na ten temat informowani. Nie wiemy, jakie spotkania są zaplanowane w związku z tą wizytą. Czy będą jakieś spotkania z polskimi posłami czy też z wybraną grupą posłów, co nie byłoby dobre w sytuacji wizyty całego Knesetu. Wizyta już wkrótce (27 stycznia), należałoby więc postawić jeszcze kilka innych pytań o jej charakter.

Zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego, jeśli do jakiegoś kraju przyjeżdża z oficjalną wizytą przedstawiciel innego państwa, to powinien się spotkać z równym mu rangą politykiem. Jeśli przyjeżdża Kneset jako organ, w pełnym składzie, to czy jest przewidziane spotkanie z polskimi posłami, wszystkimi, którzy chcieliby się spotkać? Ja nic na ten temat nie wiem, nie ma oficjalnych informacji. Jeśli zaś przyjeżdżają tylko przedstawiciele Knesetu, to też chciałabym jako poseł wiedzieć o tym i mieć możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z nimi.

Kolejna sprawa – co takiego wyjątkowego się stało, że przyjeżdża do Polski organ - parlament Izraela w pełnym składzie (jeśli informacje prasowe na ten temat są prawdziwe)? Nawet jeśli miałaby to być przeważająca część składu Knesetu. Nie znam takiej praktyki międzynarodowej, aby parlament danego kraju przyjeżdżał na obrady do innego państwa i podejmował tam swe decyzje.

Czy Kneset przyjedzie ze swymi pełnymi kompetencjami do stanowienia prawa? Nawet jeśli, to trzeba wyraźnie podkreślić, że podjęte ewentualnie przez Kneset w Polsce akty prawne, nie mają żadnej mocy wiążącej na terytorium Polski i wobec nikogo. Zresztą, także byłoby czymś dziwnym, aby jakiś parlament podejmował działania ustawodawcze na terenie innego państwa. To byłaby bardzo niezręczna sytuacja, przede wszystkim dla gospodarzy, czyli dla Polaków, w tym dla polskiego Sejmu.

Jeśli, jak zapowiadają media, miałyby to być obrady Knesetu, to pojawia się również pytanie, co miałoby być przedmiotem tych obrad w Polsce? Jeśli przedstawiciele Knesetu przyjadą jedynie na uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz, to nie ma w tym nic złego, bo przecież do Oświęcimia przybywają liczne wycieczki z Izraela i żadni politycy nie mogą być tu wykluczeni. Gdyby chodziło też o zaprotestowanie przez Kneset przeciwko używaniu kłamliwego sformułowania o „polskich obozach koncentracyjnych”, to również byłoby bardzo dobrze, ale do tego wystarczyłaby – jak myślę – uchwała czy jakakolwiek inna forma podjęta przez Kneset w samym Izraelu. To postanowienie miałoby tę samą wagę. Nie trzeba by go podejmować w Polsce.

Brak informacji o pobycie izraelskiego parlamentu w Polsce sprawia, że zarówno posłowie, jak i różne środowiska zastanawiają się, czy przyjazd ten nie jest formą zamaskowania działań, będących w istocie presją na polskie władze, aby zwracały Żydom mienie i wypłacały rekompensaty w takim zakresie i w sposób, w jaki Żydzi oczekują tego od Polski. Być może, jak uważają na przykład internauci, to właśnie jest pierwszym i podstawowym powodem przyjazdu Knesetu jako organu władzy ustawodawczej Izraela do Polski.

Ciągle powstaje pytanie o charakter prawny wizyty osób z Izraela – czy odwiedzą Polskę jako organ władzy czy w grupie, jako indywidualni parlamentarzyści? Odpowiedź na te pytania, która implikuje kolejne pytania, pozwoliłaby ocenić, czy sposób organizacji tej wizyty i jej charakter nie narusza polskiej suwerenności, jak też naszej narodowej godności oraz niezależności.

Chcę mocno podkreślić, że nie mam nic przeciwko wizycie izraelskich polityków w Polsce. Sama chętnie spotkałabym się z nimi jako poseł! Nie mam żadnych uprzedzeń do Żydów, cenię kulturę Izraela, mam izraelskich znajomych, ale jako prawnik i parlamentarzysta chciałabym, aby ta wizyta odbywała się w określonych, jasnych procedurach i przejrzystym przedmiocie i celu. Jeszcze raz podkreślę, że jako poseł PiS, chętnie wzięłabym udział w międzyparlamentarnym spotkaniu z Knesetem w polskim w Sejmie, w którym to spotkaniu polski Sejm wystąpiłby jako gospodarz. Myślę, że odpowiadałoby to protokołowi dyplomatycznemu.

Skoro przyjeżdża Kneset, to chętnie poznałabym szczegóły zaproszenia Knesetu (indywidualnych parlamentarzystów?) - czy zaprosiła ich marszałek Sejmu, polski rząd czy jeszcze ktoś inny, na przykład dyrektor muzeum w Oświęcimiu? W tym ostatnim przypadku byłoby to jednak przekroczenie kompetencji w zakresie prowadzenia spraw zagranicznych Polski. Czy rząd polski uważa, że półtajne, skrywane nawet przed posłami, wizyty gości z zagranicy służą dobrze stosunkom polsko-izraelskim? Półtajne wizyty przedstawicieli innych państw, a zwłaszcza organów prawodawczych mogą wywołać jedynie falę niechęci, tak do gości, jak i do organizatorów. Opinia publiczna powinna być informowana na temat tej wizyty w sposób wyczerpujący, aby rozwiać ewentualne wątpliwości co do rzeczywistego celu wizyty Knesetu w Polsce. Zwłaszcza w sytuacji, gdy polskie władze nie dokonały zwrotu majątku zagrabionego przez PRL Polakom zamieszkałym w Polsce, a poszkodowani tym polscy obywatele podejrzewają, że rząd za różnego rodzaju zyski polityczno-finansowe podejmie w jakichś procedurach decyzje o zwrocie i rekompensatach tylko dla środowisk żydowskich, w tym w większości niemieszkających w Polsce. Władze polskie, zwłaszcza ten kontekst powinny dobrze rozumieć. Niestety sposób, w jaki organizuje się wizytę Knesetu, przypomina prowokację i świadczy o ogromnej niekompetencji polskich władz i lekceważeniu własnych obywateli.

Wrażliwość Polaków na kwestie żydowskie jest bardzo duża i należy to uszanować. A jednocześnie uszanować polski parlament, który w sposób naturalny powinien być gospodarzem wizyty Knesetu i powinien przyjąć izraelskich polityków w progach Sejmu jako gości.

Not. MBW

Komentarze

anonim2014.01.21 10:27
A Pan Terlikowski nadal nie przeprosił red. Michalkiewicza za swoje żenujące zachowanie. Panie Terlikowski, wstyd !!! Niech się Pan wreszcie zachowa jak mężczyzna. To siebie Pan najbardziej poniża swoim nieuzasadnionym zachowaniem. Czas naprawić błąd.
anonim2014.01.21 10:40
axal13 uważaj bo popuścisz z radości. A może na temat coś byś skrobnął? ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Knest ma obradować w Polsce. Ciekawe jaki jest cel tegoż. Czy to ma być nowa świecka tradycja? Czyli jutro Bundestag a pojutrze Duma? Wiem, że jest kryzys,wszyscy cienko przędą ale żeby dorabiać wynajmując gmach Sejmu??? To chyba przesada, większa niż na "metr w głąb"!
anonim2014.01.21 10:44
Taki tu sobie sondaż znalazłem na podorędziu, powinien być bardziej odpowiedni: Jarosław Kaczyński - 69% Zbigniew Ziobro - 23% Janusz Korwin-Mikke - 6% Bronisław Komorowski - 2%
anonim2014.01.21 11:19
@mateuszms - bodajże 3 lata temu cały "rząd" Tuska pojechał do Izraela. Mało o tym było słychać, więc musi nie za bardzo chciano to rozgłaszać. Ale po co? No jak nie wiadomo o co chodzi, to chodziło zapewne o pierwszą ratę z tych 65 miliardów baksów. "Polski" "rząd" zostaje wezwany na dywanik i w komplecie stawia się w Izraelu (pewnie zwolnień L4 nie honorowano), a rząd izraelski przyjeżdża sobie, najprawdopodobniej bez zaproszenia, i obraduje jak we własnym folwarku. Niechby kto zaprotestował, to zaraz antysemita!
anonim2014.01.21 11:24
Brawo Pani Poseł! szanujmy innych , ale przede wszystkim szanujmy siebie i godność naszego kraju bardzo potrzebne są JASNE REGUŁY takich wydarzeń i satysfakcjonująca informacja opinii publicznej na razie wygląda to jak obraz słabości politycznej Polski ( każdy może się tu urządzać jak chce i nic Polakom do tego )
anonim2014.01.21 11:35
A skąd ten, najdelikatniej mówiąc, niemądry pomysł, że izraelscy parlamentarzyści mogliby przyjechać niezaproszeni przez polskie władze? Widać, że silne emocje antysemickie zakłócają działanie rozumu. Ale nie jest to specjalność jednej strony. Podobnie emocje antykatolickie zakłócały nieraz rozum piszącym tu komentarze lewakom.
anonim2014.01.21 11:39
A skąd ten, najdelikatniej mówiąc, niemądry pomysł, że izraelscy parlamentarzyści mogliby przyjechać bez zgody i zaproszenia polskich władz? Widać, że silne emocje antysemickie zakłócają działanie rozumu. Ale nie jest to specjalność jednej strony. Silne emocje antykatolickie nieraz odbierały rozum piszącym tu komentarze lewakom.
anonim2014.01.21 11:45
Przepraszam, nie zauważyłem powtórki.
anonim2014.01.21 11:49
Na początku "przemian "lat 90-tych, w sejmie niemal wszyscy byli żydami a nawet jeden Syryjczyk.
anonim2014.01.21 12:01
@GenesisX "a gdzieś w Polsce jest obóz koncentracyjny, w którym zginęło 5% Niemców " Jesteś idiota do sześcianu! Nie pisz o czym nie masz pojęcia!!Debilu !!Sa takie miejsca!!Ciulu marynowany!! Se poszukej!!
anonim2014.01.21 12:13
@GenesisX Jesteś głupi jak zyd w pustym sklepie!!
anonim2014.01.21 12:16
GenesisX "To gdzie znaleźć te obozy?" Arogant i abnegat!Na terenie Rosji i Eupropy!!Debilu!!
anonim2014.01.21 12:38
@GenesisX Sty 21, 2014, 12:19 po południu usuńcie ten komentarz! Ondraszek - Rosja to Polska? Bo też Europa? Kończ waść, wstydu sobie oszczędź! Twa madrość jest paraliżująca Ciulu bosy!!Masz leniwa pokrako: http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_koncentracyjne_NKWD_na_ziemiach_polskich_w_latach_1945-1948. Sczena ci odpadnie chłystku pogański.A w ogóle co to ma żydów .Odwetowiec zasrany jestes?.
anonim2014.01.21 13:03
Chłystek pogański :D
anonim2014.01.21 14:10
@Domejko A tobie pogańska pokrako co do tego? Idźse ulzyj w kącie!.
anonim2014.01.21 14:23
Żałosne jest jak komentują ignoranci; Kneset to najwyższa władza ustawodawcza. Może obradować w jakimkolwiek państwie? / Francja, Grecja, RFN, Syria/.....Jaka forma ochrony? Dywizja Izraelskich komandosów?............Ograniczenia dla Polaków poruszających się po terenie Polski?.......
anonim2014.01.21 15:12
QWERTY: Jeżeli postanowili sami przyjechać jako indywidualni odwiedzający to OK. Ale jak jako Kneset obradować w Polsce bez zaproszenia to danie w twarz Polakom i Polsce. Chyba ze zostali zaproszeni może QWERTY cos wiesz o zaproszeniu?
anonim2014.01.21 15:12
A może coś ważnego uchwalą dla nas? Np: Ile ma wziąć pani Merkel , a ile pan Putin? I czy to na pewno granica na Wiśle?
anonim2014.01.21 15:14
Odszkodowania niech dla POLAKÓW żydostwo płaci za to co razem z komunistami na naszych terenach wyprawiali i masowo mordowali zamiast urządzać sobie na koszt podatnika debaty w miejscach które w ogóle nie powinny być dostępne dla jakichkolwiek imprez bo te obrady można z całą pewnością określić mianem zabawy odbywającej się pod pozorem zabiegania o przestania identyfikowania powstania obozów z POLSKIEJ inicjatywy. Pierwszy raz coś tak ohydnego się odbywa aby żydzi bez zaproszenia we własnym państwie ustalili że zorganizują w POLSCE obrady to potwierdza tylko że władza w naszym kraju nie jest POLSKA tylko wykonuje polecenia obcej wrogiej nam nacji żydowskiej.
anonim2014.01.21 17:07
@GenesisX Sty 21, 2014, 2:38 po południu usuńcie ten komentarz! Ondraszek - W którymś z nich zginęło 4 miliony Niemców? Ręce opadają upierdliwcu!!
anonim2014.01.22 1:45
Terlikowski (przestaję pisać Pan, bo na to trzeba zasłużyć) uważa, że jest propolski. Ale czy ktoś nazwałby propolskim kogoś kto wylizuje za przeproszeniem cztery litery Niemcom czy Rosjanom ? Terlikowski straciłeś twarz. Pokazałeś, że nie jesteś mężczyzną. Jaja to masz porównywalne z Bęgowskim vel Grodzka. Nie potrafisz się zachować. Nie chodzi o to, że zrobiłeś źle... Wiele osób robi. Chodzi o to, że nie naprawiasz błędu. Czy Ty naprawdę myślisz, że jak robisz obrzydliwe świństwo na "portalu poświęconym" to Bóg nie widzi ?
anonim2014.01.22 1:56
ciekawe kiedy Pan Terlikowski zacznie się biczować z powodu umieszczania wypowiedzi pani profesor Pawłowicz:) buhaha coś mi się zdaje że Pan Tomeczek nie widział co powiedziała na portalu prawy.pl
anonim2014.01.22 2:04
Tekst jakże charakterystyczny dla Frondy z ostatnich kilkunastu miesięcy... Dodam, Frondy staczającej się na dno, do poziomu najgorszych tabloidów... Szanowna (?) Pani Poseł! Ja mam odpowiedź na wszystkie Pani pytania - jest Pani antysemitką. Po prostu... :)
anonim2014.01.22 10:42
W tym i wielu innych przypadkach można mówić chyba tylko o chęci zaistnienia na fali tzw. newsów związanych z tym tematem. Szczególnie że te wszystkie "poważne" rozważania tak naprawdę sprowadzają się do odpowiadania sobie na własne pytania i grania jakimiś niedopowiedzeniami... To tak jak z powodami tej wizyty, gdzie chyba jasne jest, że rocznica wyzwolenia obozu w Oświęcimiu jest na tyle ważnym wydarzeniem, że obecność Knesetu podczas jej obchodów ma dla nich mocno symboliczny charakter i nie powinno to stanowić dla nas problemu, a już tym bardziej w kontekście mówienia o naszej suwerenności
anonim2014.01.22 17:10
Judaizm rabiniczny jest antychrzescijański..judaizm biblijny uznaje roznorodność.. w tym i chrzescijan....Oni tam maja problem ze soba w tej kwestii i niech z tymi problemami do nas nie przyjeżdżają lepiej !!
anonim2014.01.23 9:39
Akurat każdy naród ma swoje problemy, ma też swoją historię, a tak się składa że w tym przypadku historia Polaków i Żydów się łączy, nie tylko w świetle wydarzeń wojennych
anonim2014.01.24 13:10
Oni nie potrzebuja wizy ,przyjezdzaja do siebie i tak procz Auschwitz opanowali juz dawno wiejska.
anonim2014.01.26 14:23
Tak ma pani racje. Dlaczego cały kneset ?.To nie jest jakaś partia .Tylko sejm cały.W całej historii nie znamy takich przypadków.Nie tylko Polacy są wrażliwi na temat Żydów.Raczej nie ma kraju który by nie był? Wszyscy mają konflikt z tą nacją polityczno-ekonomiczny.Są narodem nietolerancyjnym i rasistami .Każdy kto nie żyd to goj.. Dlatego nie można przejść koło tego tematu obojętnie...